Wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty

Mało który dłużnik wie, że nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym jest bardzo niebezpieczną bronią w rękach banku, czy firmy pożyczkowej. Co robić, żeby sprawa nie trafiła z miejsca do komornika? Warto wnosić o wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty.

Czym jest nakaz zapłaty i jak się przed nim bronić?

Nakaz zapłaty to orzeczenie sądowe wydawane na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. Podstawą wydania jest  pozew i ewentualnie załączone do niego dokumenty. Niezaskarżony nakaz staje się prawomocny i wywołuje skutki wyroku sądowego.

Wierzyciel może wystąpić o wydanie nakazu w postępowaniu upominawczym lub nakazowym. W pierwszym przypadku pozwanemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od odebrania listu poleconego z sądu. Jeżeli takowy wniesie, nakaz automatycznie traci moc.

Trudniej jest jeżeli otrzymacie Państwo nakaz z postępowaniu nakazowym. Wtedy też mamy możliwość odwołania się od niego w terminie dwóch tygodni, wnosząc zarzuty. Ale z chwilą wydania, stanowi on tytuł zabezpieczenia bez konieczności nadawania klauzuli wykonalności i w tym trybie może z miejsca trafić do komornika. Nakaz wydany na podstawie weksla staje się wykonalny po upływie dwóch tygodni i stanowi tytuł egzekucyjny. Czyli daje wierzycielowi możliwość skierowania sprawy do komornika

Wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty

By uniknąć egzekucji warto wnosić o wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty. Tego rodzaju postanowienie może wydać jedynie sąd. Nie zrobi tego automatycznie. To pozwany składając zarzuty od powyższego nakazu, powinien wnieść o wstrzymanie wykonalności. Kiedy sąd wyda postanowienie o wstrzymaniu wykonalności nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, powód straci możliwość skutecznego wszczęcia egzekucji.

Portal Dłużnika dba o interesy swoich Klientów

Portal Dłużnika prowadząc sprawy (np z Profi Credit), zawsze kiedy postępowanie sądowe zainicjowane jest nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym, wnosi o wstrzymaniu wykonalności. Najczęściej sądy zawieszają wykonalność tytułu. Pilnujemy tego jak oka w głowie. Przecież walczymy o interesy naszych Klientów, aby uchronić ich przed egzekucją komorniczą. Wszystkie te czynności wymagają specjalistycznej wiedzy prawniczej. Dlatego, najlepiej w takich sytuacjach powierzyć prowadzenie sprawy wyspecjalizowanej w oddłużaniu kancelarii. Lepiej nie ryzykować popełnienia błędów, których można uniknąć.

Jak się okazuje diabeł tkwi w szczegółach! Dlatego  w przypadku otrzymania nakazu zapłaty najbezpieczniej, kiedy chociaż skonsultujecie się Państwo z kancelarią oddłużeniową taką jak nasza.

Nie lekceważ nakazu zapłaty!

Kiedy odbierzecie Państwo list polecony, a w nim nakaz zapłaty nie udawajcie, że nie ma sprawy! Nie wniesienie sprzeciwu, zarzutów czy wniosku o wstrzymanie wykonalności nakazu, spowoduje jego uprawomocnienie i otworzy drogę wierzycielowi do skierowania sprawy do komornika. W takich sprawach najlepiej zaufać specjalistom w oddłużaniu a tylko tacy pracują w naszej kancelarii.

Możemy zapewnić Państwu profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie.

Jeśli masz do nas pytania, zadzwoń lub napisz.

Telefon: +48 881 201 160
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty

Wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty