Czy oddłużanie jest możliwe bez negatywnego wpływu na historię kredytową?

5 stycznia 2024 przez  - Portal Dłużnika

Zadłużenie ma negatywny wpływ na historię kredytową. Z kolei celem oddłużania jest przywrócenie stabilności finansowej i spłata zaciągniętych zobowiązań. Jak to się odnosi do historii kredytowej i czy możliwe jest oddłużanie bez wpływu na BIK? Jakie metody oddłużania mają najmniejszy wpływ na historię kredytową?

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to wszystkie dane na temat zobowiązań finansowych zgromadzone w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Znajdziemy tam zarówno wpisy na temat aktualnie spłacanych kredytów, jak i tych, które zostały już spłacone. Kluczową informacją jest to, czy spłaty były dokonywane terminowo. Oprócz kredytów w BIK znajdują się również informacje na temat zakupów na raty, kart kredytowych czy debetów i limitów na koncie. Dane są przekazywane do BIK co najmniej raz w tygodniu do momentu całkowitej spłaty zobowiązania.

Z informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej korzystają banki i inne instytucje, które przed udzieleniem finansowania muszą oszacować ryzyko związane z kredytem. Podczas składania wniosku o kredyt bank wysyła do BIK zapytanie o Twoją historię kredytową i na tej podstawie szacuje prawdopodobieństwo spłaty pożyczki w terminie. Jeśli masz problem ze spłatą kredytu, wierzyciele mogą zgłaszać opóźnione płatności do BIK, co ma negatywny wpływ na Twoją historię kredytową.

Oddłużanie a historia kredytowa

Czy jest możliwe oddłużanie bez wpływu na BIK? Wiele zależy od zastosowanych metod oddłużania oraz indywidualnej sytuacji dłużnika. Przykładowo negocjacje z wierzycielami, które mogą prowadzić do restrukturyzacji umowy kredytowej, czyli zmiany warunków spłaty, są uznawane za metodę oddłużania, która ma stosunkowo niewielki wpływ na historię kredytową – oczywiście pod warunkiem że spłacisz ostatecznie zobowiązanie. Nieco inaczej wygląda to przy upadłości konsumenckiej, gdyż banki i inne instytucje finansowe mogą być mniej skłonne do użyczania pożyczek osobom, które ogłosiły upadłość. Warto jednak pamiętać, że na decyzję kredytową wpływają również inne czynniki, takie jak choćby wysokość zarobków. Historia kredytowa nie jest więc jedynym wyznacznikiem branym pod uwagę podczas udzielania kredytu.

Jak długo BIK przechowuje informacje?

Informacje na temat Twoich zobowiązań finansowych są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty. Spłacone kredyty są już niewidoczne dla instytucji sprawdzających Twoją historię kredytową, chyba że wyrazisz zgodę na ich przetwarzanie. Wyrażenie takiej zgody może korzystnie wpłynąć na historię kredytową, pod warunkiem że spłaciłeś zobowiązanie w terminie – takie dane są widoczne przez maksymalnie 5 lat lub do czasu wycofania zgody.

Co jeśli kredyt nie był spłacany terminowo? BIK może przetwarzać Twoje dane nawet bez Twojej zgody przez 5 lat. Aby to było możliwe, muszą być spełnione dwa warunki:

  • opóźnienie w spłacie kredytu przekroczyło 60 dni,
  • minęło 30 dni od czasu, gdy instytucja finansowa, w której zalegasz ze spłatą, poinformowała Cię o zamiarze przetwarzania danych na temat kredytu.

Zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe dane dotyczące Twoich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty. W tym przypadku nie musisz wyrażać zgody, gdyż te dane nie mają wpływu na Twoją historię kredytową.

Profesjonalne oddłużanie a czyszczenie BIK

Unikanie negatywnych wpisów przy oddłużaniu to temat, który bardzo interesuje naszych Klientów. Zachowanie zdolności kredytowej jest bowiem ważne podczas kontaktu z bankami i innymi instytucjami finansowymi – także podczas zakupów na raty. Profesjonalne oddłużanie ma na celu nie tylko wyjście z długów, lecz również przeprowadzenie całego procesu z jak najmniejszą szkodą dla historii kredytowej Klienta.

Czyszczenie BIK, czyli usunięcie z bazy Biura Informacji Kredytowej niekorzystnych informacji, możliwe jest wyłącznie po uregulowaniu zobowiązania. Celem naszej kancelarii oddłużeniowej jest więc przede wszystkim zastosowanie metod oddłużania, dzięki którym możliwa będzie spłata kredytu – na przykład poprzez negocjacje z wierzycielami czy restrukturyzację umowy kredytowej. Jeśli po spłacie zobowiązania niekorzystne informacje nadal będą widniały w BIK, należy zwrócić się do wierzyciela z prośbą o dokonanie sprostowania.

Skuteczne metody oddłużania pozwalają wyjść na prostą i odzyskać stabilność finansową. Jeśli obecnie zmagasz się z długami, nie oznacza to, że już zawsze będziesz mieć negatywną historię kredytową. Oddłużanie bez wpływu na BIK jest możliwe, lecz powinno być bardzo dobrze zaplanowane. Aby rozpocząć oddłużanie, skontaktuj się z nami i opowiedz nam swoją historię. Przeanalizujemy umowy kredytów i pożyczek, a następnie ułożymy skuteczny plan oddłużania, który będzie miał jak najmniejszy wpływ na Twoją historię kredytową.

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget