Oddłużanie firm – jak uniknąć bankructwa?

12 października 2023 przez  - Portal Dłużnika

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem, a w ostatnim czasie wielu przedsiębiorców boryka się ze skutkami inflacji i rosnącymi cenami energii. Problemy z firmowymi finansami mogą też wynikać z podejmowania złych decyzji czy braku płynności finansowej związanej z opóźnieniami w opłaceniu faktur przez kontrahentów. Profesjonalne firmy oddłużeniowe pomagają nie tylko klientom prywatnym, lecz również biznesowym. Sprawdź, co możesz zrobić, by uniknąć bankructwa.

Jakie są strategie oddłużania firm?

Najlepszą strategią jest unikanie bankructwa firm, choć często dochodzi do tego w niekontrolowany sposób. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej sytuacji, jednak jak najbardziej możemy nadzorować finanse firmy. Sprawdź najskuteczniejsze strategie oddłużania firm.

  • Analiza finansów – na samym początku konieczne będzie przeprowadzenie dogłębnej analizy finansów firmy, która pozwoli zidentyfikować źródła zadłużenia i obszary, na których można zaoszczędzić.
  • Negocjacje z wierzycielami – zachowaj się jak profesjonalista i nie unikaj kontaktu z wierzycielami. Udowodnij im, że bierzesz odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania i negocjuj korzystne warunki spłaty. Większość wierzycieli jest otwarta na złagodzenie warunków byle tylko odzyskać dług.
  • Zwiększanie przychodów – czasem wystarczy wprowadzenie niewielkich zmian, by zwiększyć przychody firmy. Dopracuj produkt, skup się na marketingu, zacznij prowadzić firmowe media społecznościowe i zadbaj o wizerunek marki w Internecie.
  • Redukcja kosztów – znajdź mało dochodowe obszary i zrezygnuj z przedsięwzięć, które obciążają firmowy budżet. Nie bój się również negocjować korzystniejszych umów z dostawcami.
  • Restrukturyzacja firm – to często ostatnia deska ratunku przed ogłoszeniem upadłości. Jej celem jest zawarcie układu z wierzycielami, który pozwala uniknąć bankructwa.
  • Faktoring – jeśli martwisz się o płynność finansową lub masz doświadczenia z klientami, którzy nie płacili na czas, możesz rozważyć faktoring. Firmy faktoringowe odkupują faktury od przedsiębiorców, dzięki czemu możesz otrzymać pieniądze szybciej i mniej martwić się terminami.
  • Wsparcie ekspertów – jeśli potrzebujesz wsparcia w wychodzeniu z długów, skontaktuj się z kancelarią, która specjalizuje się w oddłużaniu. Z jej pomocy możesz skorzystać między innymi podczas układania planu oddłużania, negocjacji z wierzycielami czy występowania przed sądem.

Restrukturyzacja a upadłość – czym się różnią?

Restrukturyzacja firm to sposób na uniknięcie bankructwa i upadłości. Jej celem jest porozumienie się z wierzycielami i odzyskanie stabilności finansowej. Postępowanie restrukturyzacyjne może przyjąć jedną z czterech form:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu – najmniej formalny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, który umożliwia samodzielne uzgodnienie warunków między dłużnikiem i wierzycielami. Uzyskanie postanowienia o zatwierdzeniu układu wymaga natomiast udziału sądu. Na to postępowanie można się zdecydować, jeśli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.
  2. Przyspieszone postępowanie układowe – dla dłużników potrzebujących natychmiastowej ochrony sądu przed egzekucjami. Po otwarciu postępowania egzekucje zostają zawieszone, lecz przyspieszone postępowanie układowe może być prowadzone tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.
  3. Postępowanie układowe – dla dłużników, którzy nie spełniają warunków do wdrożenia wyżej wymienionych postępowań. Postępowanie układowe może być prowadzone, gdy suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. Umożliwia również wierzycielom złożenie sprzeciwu co do pominięcia wierzytelności.
  4. Postępowanie sanacyjne – dla dłużników w głębokim kryzysie, którzy chcą nie tylko zrestrukturyzować zadłużenie, ale też uzdrowić sytuację finansową firmy. Postępowanie sanacyjne jest wdrażane wtedy, gdy samo zawarcie układu byłoby niewystarczające dla poprawy stanu firmy.

Wybór postępowania restrukturyzacyjnego zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja firm jest przeciwieństwem upadłości – ogłoszenie upadłości oznacza bowiem zakończenie działalności. Plan oddłużania firm traktuje upadłość jako ostateczny krok, który podejmuje się po wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości.

Gdzie szukać pomocy przy oddłużaniu firmy?

Pewne działania można przeprowadzić samodzielnie, inne wymagają bardziej profesjonalnego podejścia. Szybkie oddłużanie firm nie oznacza, że Twoja sytuacja finansowa poprawi się z dnia na dzień – konieczne jest wdrożenie planu oddłużania i cierpliwe realizowanie kolejnych kroków. Pamiętaj, że nie jesteś w tym sam: nasza kancelaria oddłużeniowa podejmuje wiele czynności prawnych mających na celu wyprowadzenie klientów z długów. Pomożemy w analizie sytuacji finansowej firmy, układaniu planu oddłużania, negocjacjach z wierzycielami czy restrukturyzacji. W razie potrzeby wesprzemy Cię na drodze sądowej. Skontaktuj się z nami i uchroń swoją firmę przed bankructwem!

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget