Czym jest rejestr dłużników i jak zweryfikować, kto w nim jest?

Rejestr dłużników może skutecznie pokrzyżować plany wzięcia kredytu czy rozpoczęcia współpracy z inną firmą. Jest to bowiem baza zadłużonych osób fizycznych i przedsiębiorców, w której można zweryfikować zadłużenia konsumentów i firm. W Polsce działa kilka rejestrów dłużników, a każdy z nich na nieco innych zasadach. Sprawdź, co znajduje się w poszczególnych rejestrach, kto może do nich trafić i w jaki sposób usunąć negatywny wpis.

Jakie rejestry dłużników działają w Polsce?

Pod pojęciem „rejestr dłużników” kryją się dwa rodzaje instytucji – państwowe i prywatne.

Instytucją państwową jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN) – szereg jego funkcji przejął działający od 1 grudnia 2021 roku Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ), który ma finalnie zastąpić KRDN.

Z kolei instytucjami prywatnymi są Biura Informacji Gospodarczej, w których również znajdują się dłużnicy:

  • BIG InfoMonitor S.A. (Warszawa),

  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (Kraków),

  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A (Wrocław),

  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (Warszawa).

Wyróżniamy też tzw. bankowy rejestr dłużników, czyli Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się w nim zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy na temat aktualnych zobowiązań kredytowych konsumentów i przedsiębiorców. Dane BIK są objęte tajemnicą bankową, co oznacza, że bez naszej zgody mogą je sprawdzić jedynie banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe.

Jak sprawdzić rejestr dłużników?

Aby zweryfikować rejestry, wystarczy mieć dostęp do internetu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy rejestr możemy sprawdzić jako osoba fizyczna, a dostęp do danych może być płatny.

  • Rejestr dłużników BIG – osoba prywatna w rejestrach KRD, InfoMonitor czy ERIF ma prawo sprawdzić informacje na swój temat i te związane z firmami. Nie ma natomiast możliwości weryfikacji danych na temat innych osób prywatnych. Raz na pół roku raport z BIG można pobrać bezpłatnie po rejestracji w jednym z serwisów. Strony internetowe: KRD, BIG, ERIF
  • Rejestr dłużników KRDN/KRZ – osoba fizyczna może sprawdzić rejestr KRDN poprzez rejestrację online i uiszczenie opłaty za pomocą SMS. W ten sposób można zweryfikować zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Z kolei KRZ ma charakter jawny i ogólnodostępny, z informacjami w nim zawartymi może zapoznać się każdy zainteresowany użytkownik, a dostęp do nich jest bezpłatny. Strony internetowe: KRDN, KRZ
  • Rejestr dłużników BIK – osoba fizyczna może pobrać z BIK wyłącznie informacje na swój temat. Wystarczy dokonać rejestracji online i zamówić raport (bezpłatnie raz na pół roku). Strona internetowa: BIK

 

Czy można usunąć dane z rejestru dłużników?

Wypisanie się z rejestru dłużników oznacza usunięcie swojego nazwiska z czarnej listy. Nie jest to jednak proste, a ogólna zasada mówi, że informacja o długu może zostać usunięta z bazy dopiero po spłacie zadłużenia.

  • Usuwanie danych z BIG – za usunięcie negatywnego wpisu z BIG odpowiada wierzyciel, który powinien zrobić to w ciągu 14 dni od otrzymania spłaty. Jeśli spłaciłeś dług i nadal widniejesz w rejestrze, złóż wniosek w BIG lub skontaktuj się z wierzycielem.

  • Usuwanie danych z KRDN/KRZ – wpis z KRDN może usunąć wyłącznie sąd rejestrowy po upływie 10 lat od dokonania wpisu lub wtedy, gdy doszło do umorzenia postępowania. Jeśli chodzi o KRZ, dane zawarte w tym rejestrze nie mogą być z niego usunięte, chyba że ustawa stanowi inaczej.

  • Usuwanie danych z BIK – kredytobiorca może zażądać usunięcia informacji z BIK jedynie wtedy, gdy doszło do błędu (np. uregulowane zadłużenie wciąż widnieje jako niespłacone) lub gdy nie wyrazi zgody na dalsze przetwarzanie danych po terminowej spłacie kredytu. Warto natomiast pamiętać, że w przypadku opóźnień w spłacie, która wynosi więcej niż 60 dni, nasze dane będą widniały w bazie BIK przez 5 kolejnych lat.

Czym się różni KRD od BIK i KRZ?

Informacje na temat zadłużonych konsumentów i przedsiębiorców można znaleźć między innymi w Krajowym Rejestrze Długów (KRD), Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ) i Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czym różnią się między sobą?

 

Rejestr

KRD

KRZ

BIK

Kto może skorzystać?

niemal każdy

każdy

banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i oraz osoby, które chcą sprawdzić własny rejestr

Co zawiera?

dane na temat dłużników i ich długów

bardziej precyzyjne dane związane z prowadzonymi przeciwko dłużnikom postępowaniami

dane na temat dłużników, długów i pozytywnej historii kredytowej

Skąd bierze dane?

m.in. z banków, firm komunikacyjnych, firm energetycznych

ma zastąpić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN)

z banków

Jakie wpisy w nim znajdziemy?

wyłącznie negatywne

dokładne dane na temat dłużników

pozytywne i negatywne

Co obejmuje oferta?

  • dopisz dłużnika

  • sprawdź dowolną firmę w Polsce

  • włącz monitoring firm 24/7

  • kto o mnie pytał?

  • KRD dla instytucji

  • duże firmy/korporacje

  • raport o sobie

  • monitoring własnej firmy

  • analiza wiarygodności płatniczej

  • tablica obwieszczeń

  • wyszukiwanie podmiotów

  • wyszukiwanie wspólników

  • wyszukiwanie masy upadłości

  • wyszukiwanie doradców restrukturyzacyjnych

  • weryfikacja autentyczności dokumentu

spersonalizowane oferty dla:

  • klientów indywidualnych

  • korporacji

  • banków i SKOK-ów

  • administracji publicznej

  • sektora finansowego

Rejestr dłużników – jakie są konsekwencje wpisu?

Na czarnej liście dłużników znajduje się Twoje nazwisko lub nazwa firmy? To niestety zła wiadomość dla osób, które chcą wziąć kredyt, pożyczkę czy podpisać umowę z dostawcami rozmaitych usług. Nazwisko figurujące w rejestrze dłużników nie jest jednak końcem świata – to znak, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i spłacić długi. Pomyślałeś w tym momencie o kredycie na oddłużenie? Nie tędy droga. Taki kredyt to najprostszy sposób na jeszcze większe długi. Zamiast tego skontaktuj się z naszą kancelarią oddłużeniową: przeanalizujemy Twoją sytuację, sprawdzimy dane, jakie figurują na Twój temat w rejestrach dłużników i stworzymy skuteczny plan oddłużania. Pomożemy Ci nie tylko wyjść z długów, lecz również zniknąć z rejestru dłużników!

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy