Jak napisać prawidłowe pismo do sądu?

Kontakt z sądem najczęściej odbywa się poprzez pisma, które muszą być skonstruowane według określonych zasad. Nieprofesjonalne pismo do sądu może nam zaszkodzić lub zostać odrzucone, co tylko generuje dodatkowy stres. W związku z różnorodnością pism procesowych w poniższym artykule skupimy się przede wszystkim na tym, jak napisać pismo do sądu będące odpowiedzią w sprawie o zapłatę. Sprawdź, o czym musisz pamiętać przed wysłaniem dokumentu.

Jak napisać pismo do sądu w sprawie o zapłatę?

Pozwani w sprawach o zapłatę mogą otrzymać od sądu kilka rodzajów pism. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym,
 • wyrok zaoczny,
 • wyrok bez rozprawy (wydany na posiedzeniu niejawnym),
 • wezwanie na rozprawę,
 • pozew i zobowiązanie do odpowiedzi na pozew,
 • zobowiązanie do uzupełnienia braków formalnych.

Najczęstsze odpowiedzi na pisma sądowe to:

 • sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym,
 • zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
 • odpowiedź na pozew o zapłatę,
 • sprzeciw od wyroku zaocznego.

W Internecie można znaleźć sporo wzorów wyżej wymienionych dokumentów. Oczywiście możesz z nich korzystać po to, by mieć pewność, jaką formę powinno mieć dane pismo. W takich wzorach bardzo często brakuje jednak najważniejszego elementu, czyli uzasadnienia, które trzeba dopasować do konkretnej sprawy. Trzeba więc dokładnie opisać cel pisma, a także uwzględnić fakty, zarzuty, dowody i twierdzenia. Osoba, która nie ma doświadczenia w pisaniu tego typu dokumentów, może mieć problem ze wskazaniem i udowodnieniem zarzutów, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.

Pismo do sądu – najważniejsze elementy

Każde pismo do sądu musi składać się z określonych elementów, których nie można pominąć – w innym razie dokument zostanie zwrócony ze względu na braki formalne.

Pismo do sądu (wyjaśniające) musi zawierać poniższe elementy:

 • oznaczenie sądu, do którego jest kierowane,
 • imiona i nazwiska lub nazwy stron oraz ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
 • oznaczenie rodzaju pisma,
 • osnowa wniosku lub oświadczenia – należy uwzględnić, czego się domagamy i co chcemy osiągnąć poprzez wniesienie pisma,
 • wskazanie faktów, na których opieramy wniosek/oświadczenie, wraz z dowodami (opcjonalnie),
 • podpis strony lub jej przedstawiciela ustawowego/pełnomocnika,
 • wykaz załączników.

To Twoje pierwsze pismo do sądu w danej sprawie? W takiej sytuacji pamiętaj również o poniższych danych:

 • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron (jeśli strona jest przedsiębiorcą, należy wskazać adres do korespondencji wpisany do CEIDG),
 • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron,
 • numer PESEL lub numer NIP powoda będącego osobą fizyczną,
 • numer KRS lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną.

Wnosisz kolejne pismo w danej sprawie? Nie zapomnij podać sygnatury akt sprawy!

Pamiętaj o terminie na złożenie pisma do sądu!

Na złożenie odpowiedzi na pismo z sądu zawsze mamy określony czas – nie należy więc zwlekać do ostatniej chwili, lecz jak najszybciej się za to zabrać. W większości przypadków termin wynosi 2 tygodnie od momentu odebrania przesyłki sądowej (dotyczy m.in. zarzutów i sprzeciwu od nakazu zapłaty oraz sprzeciwu od wyroku zaocznego). Jeśli chodzi o odpowiedź na pozew, często można wnioskować o wydłużenie terminu. Dotyczy to szczególnie spraw skomplikowanych, w których mamy do czynienia z dużą ilością dokumentacji.

Czy warto samodzielnie pisać pismo do sądu?

Pisanie pisma sądowego wcale nie jest łatwe, a wszelkie błędy i braki mogą skutkować odrzuceniem dokumentu. Jeśli czujesz się niepewnie w tej tematyce i boisz się, że popełnisz błąd, zawsze możesz skorzystać z pomocy prawnika, który na co dzień zajmuje się pisaniem pism procesowych. Warto jednak pamiętać, by skierować się do specjalisty w swojej dziedzinie. Szukając pomocy w napisaniu pisma takiego jak sprzeciw od nakazu zapłaty, skorzystaj z pomocy profesjonalnej kancelarii oddłużeniowej, która ma doświadczenie w tworzeniu tego typu dokumentów. Portal Dłużnika od kilkunastu lat zajmuje się oddłużaniem Polaków, a pisma do sądu w sprawach o zapłatę są naszą codziennością. Dokument możesz otrzymać od nas w formie elektronicznej, bez konieczności wizyty w kancelarii. Skontaktuj się z nami i przekaż najważniejsze informacje, a my zajmiemy się resztą!

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy