• Home
  • Aktualności
  • Nowe przepisy dotyczące alimentów, czyli jak Państwo walczy z dłużnikami
księga, prawo, przepisy

Nowe przepisy dotyczące alimentów, czyli jak Państwo walczy z dłużnikami

Właśnie weszły w życie nowe przepisy regulujące obowiązki jakie ciążą na dłużnikach alimentacyjnych. Od 31 maja 2017 roku wszystkie osoby, które nieregularnie spłacały swoje zobowiązania względem dzieci, muszą mieć się na baczności.

W jednym z rejestrów dłużników zarejestrowanych jest 185,5 tys. dłużników alimentacyjnych. Ich łączne długi alimentacyjne wynoszą ponad 11 mld zł. Nowe regulacje mają doprowadzić do ich zmniejszenia.

Nie płacisz alimentów? Możesz trafić za kratki

Dzięki nowym przepisom znacznie łatwiej będzie wyegzekwować spłatę alimentów. Jeśli łączna kwota zaległości alimentacyjnych wyniesie „równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych” lub jeśli dłużnik alimentacyjny nie zapłaci alimentów przez trzy kolejne miesiące, wówczas czekać go będzie surowa kara. Nowe przepisy wprowadzają, że taka osoba może trafić do więzienia na okres do 1 roku. To nie wszystko! Dłużnicy, którzy nie płacąc narażają swoje pociechy na gorsze warunki życia mogą zostać pozbawieni wolności nawet na 2 lata.

Jak uniknąć kary pozbawienia wolności?

Nowe przepisy dają dłużnikom alimentacyjnym możliwość uniknięcia odbywania kary. Warunkiem jest dobrowolne wyrównanie zaległości przed upływem 30 dni od pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Więzienie lub dozór elektroniczny

Alimenciarze mogą wybrać, czy będą odbywać karę w więzieniu czy też w domu z elektroniczną bransoletą. System dozoru elektronicznego pozwala dłużnikom alimentacyjnym normalnie pracować, dzięki czemu mogą regularnie spłacać swój dług. Jak wygląda odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego? Sąd ustala dla „więźnia” harmonogram dnia, który obejmuje pracę oraz obowiązki rodzinne np. odbieranie dzieci ze szkoły. Co ważne w przypadku elektronicznej bransolety koszty utrzymania „więźnia” są znacznie mniejsze, a szanse, że dług zostanie spłacony znacznie większe.

Kogo dotyczą te zmiany?

Nowe regulacje nie będą dotyczyły osób, które nie płacą alimentów ze względu na własną, złą sytuację finansową. Kara nie spotka także bezrobotnych i niezdolnych do pracy. Przepisy dotyczą bowiem tych rodziców, których stać na płacenie alimentów, mają dobrą sytuacje finansową, ale mimo to uchylają się od tego obowiązku.

Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl