Egzekucja komornicza to największy koszmar każdego dłużnika. Jest to bowiem ostateczny etap utraty kontroli nad własnymi finansami, a wielu osobom wydaje się, że już nic nie da się zrobić. Warto wiedzieć, że skuteczne oddłużanie jest możliwe nawet wtedy, gdy komornik uzyskał zgodę sądu na zajęcie naszego majątku. Oddłużanie a egzekucja komornicza – co można zrobić w tej trudnej sytuacji?
Czym jest oddłużanie komornicze?
O oddłużaniu komorniczym mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z dłużnikiem obciążonym egzekucją komorniczą. Mogłoby się wydawać, że w chwili wszczęcia postępowania egzekucyjnego i wydania prawomocnego wyroku nic już nie da się zrobić. Przeciwnie – na tym etapie nadal można dojść do porozumienia z wierzycielami i wstrzymać egzekucję komorniczą.
Oddłużanie a egzekucja komornicza
Skuteczne oddłużanie można przeprowadzić w trakcie otwartego postępowania egzekucyjnego. Jest to postępowanie, które ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela, prowadzone zwykle na podstawie prawomocnego wyroku sądu opatrzonego klauzulą wykonalności. W takiej sytuacji komornik ma prawo zająć ruchomości i nieruchomości dłużnika, łącznie z jego wynagrodzeniem. Warto jednak pamiętać, że nawet po otrzymaniu wyroku dłużnik zawsze otrzymuje nieco czasu na spłatę długu.
W tym czasie można m.in.:
- żądać zawieszenia postępowania,
- żądać pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego,
- żądać zwolnienia od egzekucji przedmiotów zajętych przez komornika,
- prowadzić negocjacje z wierzycielem.
Co w przypadku egzekucji komorniczej może zrobić kancelaria oddłużeniowa?
Egzekucja komornicza to sytuacja trudna, lecz nie bez wyjścia. Jak najszybciej skontaktuj się z kancelarią oddłużeniową, która zaproponuje odpowiednie kroki mające na celu uniknięcie zajęcia majątku przez komornika. Co w przypadku egzekucji komorniczej – jakie kroki może podjąć ekspert oddłużeniowy? Oddłużanie z komornikiem polega przede wszystkim na negocjacjach z wierzycielami, które mogą prowadzić do ugody i redukcji skutków egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji wierzyciel może wstrzymać czynności egzekucyjne i zaczekać na spłatę długu. Takie rozmowy nie są łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów od oddłużania. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż tzw. pożyczka z komornikiem oferowana przez parabanki – to tylko kolejny dług, który wcale nie poprawi Twojej sytuacji finansowej.
Komornik a dobrowolna spłata długu
Jeśli powiadomimy wierzyciela o chęci spłaty długu na nowych warunkach, istnieje duża szansa, że ten przystanie na naszą propozycję – jego głównym celem jest bowiem odzyskanie pieniędzy. O dobrowolnej spłacie długu mówimy wtedy, gdy dłużnik zdecyduje się na spłatę zadłużenia w celu zakończenia egzekucji komorniczej. Oczywiście rozwiązaniem nie będzie kredyt oddłużeniowy, lecz rozłożenie długu na raty, co wymaga profesjonalnych negocjacji.
Wyróżniamy dwa rodzaje spłaty długu u komornika:
- jednorazowa – na tę opcję decyduje się niewielu dłużników, gdyż wymaga ona dostępu do dużych środków w krótkim czasie,
- ratalna – celem negocjacji jest rozłożenie długu na realne do spłacenia raty, których wysokość i częstotliwość ustala się z wierzycielem.
Oddłużanie a komornik – dlaczego warto się zdecydować na negocjacje?
W trakcie egzekucji komorniczej komornik pełni funkcję pośrednika między wierzycielem i dłużnikiem. Decydując się na negocjacje, w pierwszej kolejności kontaktujemy się z wierzycielem, którego informujemy o chęci dobrowolnej spłaty długu. Jest to bezpośredni sygnał, że chcesz współpracować i zależy Ci na pełnej spłacie zadłużenia. Na czas negocjacji z wierzycielem komornik może wstrzymać egzekucję, a także nie podejmować jej po otrzymaniu planu spłaty zadłużenia, który musi zostać zaakceptowany przez wierzyciela.
Dzięki negocjacjom może zostać osiągnięty nasz cel, który polega na tym, by została wstrzymana egzekucja komornicza. Co robić, jeśli wierzyciel nie zgodzi się na zaproponowane warunki? W takiej sytuacji możemy kontynuować negocjacje do uzyskania ugody, która być może będzie mniej korzystna dla dłużnika. Warto jednak pamiętać, że negocjacje są uznawane przez wierzycieli i komorników za dobrą metodę mediacyjną, a zarazem wyraz dobrych intencji dłużnika.
Negocjacje a pożyczka z komornikiem
Jeśli chcesz negocjować warunki spłaty z wierzycielem, skorzystaj z pomocy ekspertów z kancelarii oddłużeniowej, którzy wiedzą, w jaki sposób rozmawiać, by wypracować ugodę korzystną dla obu stron. W żadnym razie nie decyduj się na kolejne zadłużenia, takie jak pożyczki dla zadłużonych czy pożyczki z komornikiem, które tylko powiększą Twój dług i sprawią, że wpadniesz w jeszcze większe zadłużenie. Jeśli przeciwko Tobie została wszczęta egzekucja komornicza, nie załamuj się i jak najszybciej umów konsultację (telefoniczną lub online) – zapoznamy się z Twoją sprawą i zorganizujemy negocjacje z wierzycielem.