Jak poddać się dobrowolnej spłacie długu u komornika?

Jak poddać się dobrowolnej spłacie długu u komornika?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że egzekucję komorniczą można powstrzymać. Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dobrowolna spłata u komornika, dzięki której można zatrzymać podejmowanie dalszych czynności egzekucyjnych. Kiedy jest to możliwe, na czym dokładnie polega i jakie warunki trzeba spełnić, by spłacić komornika?

Na czym polega dobrowolna spłata u komornika?

Aby komornik mógł rozpocząć czynności egzekucyjne, potrzebny mu jest tytuł wykonawczy, czyli nakaz zapłaty. Komornik może stosować różne metody egzekucji z majątku dłużnika, takie jak egzekucja z konta bankowego, z wynagrodzenia o pracę, z pozyskiwanych świadczeń, z emerytury i renty, z ruchomości i nieruchomości. Komornik nie może natomiast zająć alimentów, 500 plus, mienia osobistego, żywności, przedmiotów pracy oraz zwierząt hodowlanych.

O dobrowolnej spłacie długu mówimy wtedy, gdy dłużnik zdecyduje się na zakończenie egzekucji komorniczej poprzez spłatę zadłużenia. Jest to nie tylko sposób na wykazanie dobrej woli, lecz również na szybkie zakończenie czynności egzekucyjnych. Jeśli jesteś zadłużony na dużą kwotę, wcale nie musisz godzić się na zajmowanie konta przez komornika – dobry plan spłaty zadłużenia pomoże Ci wyjść na prostą.

Jak spłacić komornika?

Nie musisz dysponować dużą gotówką, by spłacić komornika. Popularne kredyty oddłużeniowe to również niekoniecznie dobre rozwiązanie, gdyż z jednego długu wpadniesz w drugi. Warto pamiętać, że dług można rozłożyć na raty – jest to możliwe pod warunkiem przeprowadzenia profesjonalnych negocjacji.

Dobrowolna spłata u komornika może być jednorazowa lub ratalna:

  • Jednorazowa spłata długu – to najprostszy sposób na szybkie przerwanie egzekucji komorniczej. Jednak nie zawsze jest tak pięknie, jak byśmy chcieli i na jednorazową spłatę długu decyduje się stosunkowo mało osób, oczywiście z powodu braku środków.
  • Ratalna spłata długu – wierzyciel też człowiek, dlatego warto z nim negocjować możliwość spłaty długu na raty. Wysokość i częstotliwość rat ustala się z wierzycielem, a o wszelkich ustaleniach i ewentualnych opóźnieniach informowany jest komornik.

Jak prowadzić negocjacje z komornikiem?

Komornik to swego rodzaju pośrednik między wierzycielem a dłużnikiem. Jeśli chcesz negocjować ugodę, pamiętaj więc, by najpierw skontaktować się z wierzycielem. Dobrowolna spłata zadłużenia (zarówno jednorazowa, jak i ratalna) jest dla niego sygnałem, że chcesz współpracować, dlatego w wielu przypadkach udaje się wynegocjować korzystne raty i terminy.

Komornik może zgodzić się na wstrzymanie egzekucji komorniczej na czas negocjacji z wierzycielem, a także wstrzymanie czynności egzekucyjnych po uzyskaniu planu spłaty zadłużenia zaakceptowanego przez wierzyciela. Negocjacje z wierzycielami warto prowadzić wspólnie z prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach o zapłatę. Nasza kancelaria oddłużeniowa to miejsce, w którym znajdziesz profesjonalną pomoc doświadczonych mecenasów.

Czy dobrowolna spłata długu to dobry pomysł?

Spłacając wierzyciela z własnej woli, możemy uniknąć przykrych konsekwencji egzekucji komorniczej, o których pisaliśmy powyżej. Pozbywając się z głowy komornika, nie musimy się martwić tym, że zajmie nam wypłatę czy nieruchomość. Jest to przede wszystkim bardzo dobra metoda mediacyjna, pozytywnie postrzegana zarówno przez wierzyciela, jak i komornika. Negocjacje dotyczące spłaty długu są wyrazem dobrych intencji dłużnika, któremu zależy na wstrzymaniu egzekucji komorniczej i wyjściu z zadłużenia.

Zdarza się, że wierzyciel nie zgadza się na zaproponowane przez dłużnika warunki spłaty. W takiej sytuacji nie warto się poddawać, tylko zgłosić po pomoc do naszej kancelarii oddłużeniowej – dzięki wieloletniemu doświadczeniu w oddłużaniu Polaków wiemy, jak rozmawiać z wierzycielami, by wypracować warunki korzystne dla obu stron. Umów się na konsultację telefoniczną lub konsultację online i zyskaj profesjonalne wsparcie w dobrowolnej spłacie długu u komornika.