Co powinieneś wiedzieć (i zrobić), zanim weźmiesz pożyczkę?

Pożyczka to powszechny sposób na załatanie dziury w budżecie domowym. Zanim ją weźmiesz, zastanów się, czy jest to najlepsza opcja na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Przedstawiamy kilka kroków, które należy podjąć przed podjęciem decyzji.

1. Poszukaj innych źródeł oszczędności

Zastanów się, czy pożyczka to rzeczywiście jedyny sposób na wyjście z sytuacji. Jeżeli nie potrzebujesz gotówki „na już”, daj sobie chwilę na zgromadzenie oszczędności. Przeanalizuj swój budżet, określając jaką część dochodu przeznaczasz regularnie na opłaty, a na co wydajesz resztę. Rezygnacja z kilku przyjemności takich jak np. zakupy odzieżowe lub wyjście do kina/baru, mogą zaowocować lepszym stanem konta pod koniec miesiąca i uchronić Cię przed korzystaniem z usług pożyczkodawców.

2. Pożyczać, czy nie pożyczać – oto jest pytanie

Nawet jeżeli wydatki, które musisz ponieść wynikają z nagłej sytuacji i musisz zdobyć pieniądze możliwie jak najszybciej... O nie! Nie u nas takie rady! Naszym zdaniem nie ma nic gorszego niż zaciąganie nowych zobowiązań w kryzysowej sytuacji. Nowym pożyczkom mówimy stanowcze NIE!

3. Po dużą sumę lepiej udać się do banku

Firmy pożyczkowe słyną co prawda z błyskawicznej obsługi i oferują gotówkę „od ręki”, ale korzystanie z ich usług wiąże się z koniecznością spłaty dużo wyższej kwoty od tej pożyczonej. Jeżeli już bardzo potrzebujesz wysokiej kwoty, udaj się do banku po kredyt konsumencki. Warto pamiętać, że przypadku kredytu można się często ubiegać o zwrot składek ubezpieczeniowych i tym samym odzyskać część pieniędzy, które np. pokryją kolejne rat. Taki przypadek opisywaliśmy ostatnio w tekście: Zwrot składek ubezpieczeniowych. 5 tysięcy złotych wraca do Klienta. W kryzysowej sytuacji można też spróbować restrukturyzyzować umowę poprzez np. wydłużenie okresu spłaty, często wakacje kredytowe...

4. Zaplanuj oddawanie

Tak naprawdę już w momencie zaciągania pożyczki trzeba mieć na uwadze to, że trzeba będzie ją spłacić. Oznacza to, że regularnie będziesz musiała/musiał wpłacać na konto pożyczkodawcy określoną sumę. Skąd ją wziąć? To pytanie musisz sobie zadać jeszcze przed podpisaniem umowy. W przeciwnym razie czeka Cię niemiłe doświadczenie w postaci ponagleń, nakazu zapłaty i – w najgorszym przypadku – spotkania z komornikiem. Zastanów się, w jaki sposób będziesz uiszczać kolejne części pożyczki. Czy zrezygnujesz z części wydatków? Czy znajdziesz źródło dodatkowego dochodu?

5. Czytaj i pytaj!

Nigdy nie bierz kota w worku! Zawsze, ale to ZAWSZE czytaj umowy od A do Z, zapoznaj się z regulaminami i wszystkimi dokumentami, jakie tylko dostaniesz. Jeżeli znajdziesz w nich coś, czego nie rozumiesz lub choćby nie jesteś pewna/pewny realnego znaczenia, zapytaj o to przedstawiciela firmy. Musisz wiedzieć dokładnie, na co się decydujesz i do czego będziesz zobowiązana/zobowiązany.

Polecamy także tekst: Najczęstsze przyczyny zadłużenia

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy