Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą opłaty egzekucyjnej

Czy komornik może doliczyć VAT do opłaty egzekucyjnej? Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która nie powinna już pozostawiać wątpliwości.

Komornicy muszą płacić podatek od towarów i usług

Sąd Okręgowy we Wrocławiu zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem o to, czy opłata egzekucyjna ustalona przez komornika sądowego jest kwotą stałą, czy może zostać powiększona o wartość VAT. Wątpliwości pojawiały się po tym, jak Minister Finansów uznał komorników za podatników podatku od towarów i usług w zakresie wykonywanych przez nich czynności.

W prawie nie istniał żaden przepis zakazujący komornikom doliczania podatku VAT do egzekwowanej sumy. Nie było także przepisu mówiącego, że takie działanie jest w porządku. W związku z tym, kwestią sporną stało się to, czy komornik może doliczyć VAT do opłaty oraz - z drugiej strony - czy dłużnik może o taką czynność komornika zaskarżyć ” - wyjaśnia Łukasz Białkowski, specjalista powiązany z Portalem Dłużnika.

Opłata egzekucyjna nie może zostać powiększona o VAT

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, 27 lipca 2017 roku podjął uchwałę, której treść umieszczamy poniżej:

  • Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1138 ze zm.), o podatek od towarów i usług.

„Opłata egzekucyjna nie może zostać powiększona o wartość podatku VAT. Dzięki uchwale podjętej przez Sąd Najwyższy jasne stało się, że dłużnik nie ma obowiązku płacić dodatkowej kwoty. Prześledziliśmy zapisy informujące o tym, do jakich przepisów odniósł się Sąd Najwyższy przed podjęciem decyzji i w pełni się z nią zgadzamy.” - dodaje Łukasz Białkowski.

***

Polecamy artykuł:

Gdy komornik puka do drzwi... - W tekście wyjaśniamy kim jest komornik, kiedy wkracza do akcji, w jaki sposób może egzekwować dług i jak uniknąć egzekucji komorniczej.

Jeśli borykasz się z problemami finansowymi, zgłoś się do nas. Od 13 lat zajmujemy się oddłużaniem Polaków. Pomożemy także Tobie.

Nasz email: pomoc@new.portal-dluznika.pl

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

Inne sprawy