Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą opłaty egzekucyjnej

Czy komornik może doliczyć VAT do opłaty egzekucyjnej? Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która nie powinna już pozostawiać wątpliwości.

Komornicy muszą płacić podatek od towarów i usług

Sąd Okręgowy we Wrocławiu zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem o to, czy opłata egzekucyjna ustalona przez komornika sądowego jest kwotą stałą, czy może zostać powiększona o wartość VAT. Wątpliwości pojawiały się po tym, jak Minister Finansów uznał komorników za podatników podatku od towarów i usług w zakresie wykonywanych przez nich czynności.

W prawie nie istniał żaden przepis zakazujący komornikom doliczania podatku VAT do egzekwowanej sumy. Nie było także przepisu mówiącego, że takie działanie jest w porządku. W związku z tym, kwestią sporną stało się to, czy komornik może doliczyć VAT do opłaty oraz – z drugiej strony – czy dłużnik może o taką czynność komornika zaskarżyć ” – wyjaśnia Łukasz Białkowski, specjalista powiązany z Portalem Dłużnika.

Opłata egzekucyjna nie może zostać powiększona o VAT

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, 27 lipca 2017 roku podjął uchwałę, której treść umieszczamy poniżej:

  • Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1138 ze zm.), o podatek od towarów i usług.

„Opłata egzekucyjna nie może zostać powiększona o wartość podatku VAT. Dzięki uchwale podjętej przez Sąd Najwyższy jasne stało się, że dłużnik nie ma obowiązku płacić dodatkowej kwoty. Prześledziliśmy zapisy informujące o tym, do jakich przepisów odniósł się Sąd Najwyższy przed podjęciem decyzji i w pełni się z nią zgadzamy.” – dodaje Łukasz Białkowski.

***

Polecamy artykuł:

Gdy komornik puka do drzwi… – W tekście wyjaśniamy kim jest komornik, kiedy wkracza do akcji, w jaki sposób może egzekwować dług i jak uniknąć egzekucji komorniczej.

Jeśli borykasz się z problemami finansowymi, zgłoś się do nas. Od 13 lat zajmujemy się oddłużaniem Polaków. Pomożemy także Tobie.

Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl