Do naszej Kancelarii prawnej trafiło małżeństwo z Warszawy. Jak się okazało mimo cesji wierzytelności Bank BPH nie umorzył egzekucji i mimo wielu wezwań dłużników kompletnie nie reagował. Doszło do absurdalnej sytuacji, w której Dłużnicy (nasi Klienci) nie byli już dłużnikami Banku, a dalej przeciwko nim prowadzona była egzekucja z wniosku Banku. Z drugiej strony natomiast atakował wierzyciel wtórny domagając się zapłaty długu przejętego od Banku. Musieliśmy zareagować, wytoczyliśmy powództwo o pozbawienie wykonalności BTE i sprawę wygraliśmy.
Wierzyciel: Bank BPH S.A.
Wysokość długu: ok. 89.000,00 zł
Zadanie: Umorzenie egzekucji
Uzyskany efekt: Powództwo o pozbawienie wykonalności BTE
Gdy bank sprzedaje dług, a egzekucja trwa w najlepsze
Przez wiele lat banki dochodziły roszczeń na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Zazwyczaj w takich przypadkach dłużnik dowiadywał się o egzekucji dopiero z pisma komornika. Wszczęcie egzekucji w zasadzie stawiało dłużnika przed faktem dokonanym. Do dnia dzisiejszego spora część tych zobowiązań dochodzona jest nadal w najróżniejszych egzekucjach, choć coraz częściej banki pozbywają się tych długów sprzedając je do funduszy sekurytyzacyjnych. Mało kto wie, ale długi stwierdzone BTE przedawniają się z terminem 3 lat, a wszczęcie / umorzenie egzekucji na wniosek banku nie przerywa biegu przedawnienia ze skutkiem dla wierzyciela wtórnego, czyli takiego funduszu. Inaczej mówiąc, jeżeli bank skierował sprawę do egzekucji na podstawie BTE, a później sprzedał dług, prawdopodobnie jest on na tę chwilę przedawniony i można się skutecznie bronić przed roszczeniami funduszu.
Powództwo o pozbawienie wykonalności BTE
Niestety bywa i tak, że bezprawna egzekucja po cesji wierzytelności jest przez Bank kontynuowana, albo co gorsze - bank nie chce jej umorzyć zasłaniając się, że przekazuje pieniądze do nowego wierzyciela. Tylko problem polega na tym, że dług zazwyczaj jest w takiej sytuacji przedawniony, a nowy wierzyciel nieposiadający tytułu wykonawczego nieuprawniony. Często banki zasłaniają się w takiej sytuacji, że to wierzyciel wtórny, czyli fundusz powinien umorzyć egzekucję co jest oczywiście bzdurą. Bank jest wnioskodawcą, bank jest dysponentem i to bank ponosi w takiej sytuacji całkowitą odpowiedzialność za egzekucję, jej umorzenie i ew szkody nią wyrządzone swoim byłym Klientom. Co więc zrobić? Nasi Klienci od wielu miesięcy wzywali Bank BPH do natychmiastowego umorzenia. Za każdym razem byli zbywani. W końcu trafili do naszej Kancelarii, a my już nie mieliśmy żadnych wątpliwości jak tę sprawę skutecznie załatwić. Efekt naszych działań jest taki, że powództwo zostało uwzględnione, a kosztami procesu został w całości obciążony Bank.
Kancelaria oddłużeniowa, która skutecznie pomaga
Negocjujemy, bronimy dłużników w sądach, a gdy trzeba, choć coraz częściej także pozywamy. Widać warto. Gdyby nie nasza interwencja zapewne egzekucja trwałaby w najlepsze. Teraz zajmiemy się jeszcze odzyskanie wyegzekwowanych przez Bank BPH środków od chwili cesji do dnia umorzenia egzekucji. Oczywiście za ten okres należne są Dłużnikom odsetki. Do zwrotu pozostaje kwota ok 25 000 zł łącznie.
Potrzebujesz pomocy? Dobrze trafiłeś!
Kontakt do nas:
+48 570 105 708
+48 530 182 192
pomoc@portal-dluznika.pl
Sprawdź również nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/
Dokumenty w tej sprawie: