Oddłużanie a negatywne skutki

Oddłużanie a negatywne skutki – jakie są pułapki do uniknięcia?

Celem oddłużania jest wyjście z długów. To czasochłonny proces, który wymaga bardzo dobrego przygotowania i cierpliwej realizacji planu. Niestety na dłużników czyhają też liczne pułapki, których można uniknąć poprzez stosowanie się do naszych porad. Jakie są negatywne skutki oddłużania i jak można im zapobiec?

Pożyczki oddłużeniowe

Jedną z największych pułapek czyhających na osoby, które chcą się pozbyć długów, są tzw. pożyczki oddłużeniowe, znane również jako kredyty dla zadłużonych czy kredyty bez BIK. Ich myląca nazwa sprawia, że wiele osób nabiera się na atrakcyjną reklamę i próbuje wyjść z długów poprzez zaciągnięcie takiego zobowiązania. Nie można jednak zapominać, że oddłużanie to nie zadłużanie, a żaden ekspert oddłużeniowy nie zaproponuje Ci tego rodzaju „pomocy”. W pożyczkach dla zadłużonych specjalizują się parabanki, które zarabiają na desperacji dłużników.

Czy oddłużanie może pogorszyć sytuację finansową dłużnika?

Choć oddłużanie ma na celu polepszenie finansów dłużnika, istnieje ryzyko, że niektóre aspekty tego procesu mogą doprowadzić do większych problemów finansowych. Na pogorszenie sytuacji finansowej w procesie oddłużania może wpłynąć kilka czynników, dlatego zalecane jest zachowanie ostrożności.

Pułapki w procesie redukcji długów:

  • Opłaty i prowizje – niektóre firmy oferujące usługi oddłużania mogą pobierać wysokie opłaty i prowizje już na etapie analizy umów kredytowych. Przed rozpoczęciem współpracy zapoznaj się z ofertą cenową i porównaj usługi różnych firm. Nasza kancelaria oddłużeniowa analizuje umowy kredytowe bezpłatnie, a opłaty jesteśmy w stanie rozłożyć na atrakcyjne, wielomiesięczne raty. 
  • Nieskuteczne negocjacje – oddłużanie opiera się w dużej mierze na negocjacjach z wierzycielami. Firmy oddłużeniowe z małym doświadczeniem mogą prowadzić nieskuteczne negocjacje, a tym samym pogarszać sytuację dłużnika. Oczywiście żadna kancelaria oddłużeniowa nie jest w stanie zapewnić 100% skuteczności negocjacji, jednak warto zdecydować się na usługi firmy z dużym doświadczeniem w tej kwestii.
  • Wpływ na historię kredytową – niektóre działania mogą mieć negatywny wpływ na Twoją historię kredytową, dlatego dokładnie przeanalizuj, czy rzeczywiście potrzebujesz restrukturyzacji umowy kredytowej i nie dasz rady spłacić zobowiązania w terminie.
  • Brak dobrego planu oddłużania – oddłużanie powinno być częścią skoordynowanego planu, który uwzględnia m.in. zarządzanie budżetem, oszczędzanie czy inwestowanie. Aby oddłużanie było skuteczne, musi być dobrze zaplanowane.

Pułapki w procesie redukcji długów obejmują także niewłaściwe decyzje podjęte przez dłużnika – począwszy od wyboru mało wiarygodnej, niedoświadczonej firmy oddłużeniowej, a skończywszy na zaciąganiu kolejnych pożyczek (tzw. oddłużeniowych) i nietrzymaniu się planu.

Omijanie negatywnych skutków przy oddłużaniu – co możesz zrobić?

Oddłużanie ma na celu redukcję długów i odzyskanie stabilności finansowej, dlatego nie jest to proces, którego należy unikać. Warto jednak zadbać o to, by przy oddłużaniu współpracować z wiarygodną i doświadczoną firmą, która doskonale wie, na czym polega omijanie negatywnych skutków przy oddłużaniu. 

Jak zminimalizować konsekwencje oddłużania?

    • Dokładnie weryfikuj firmy oddłużeniowe – jeśli planujesz skorzystać z usług firmy oddłużeniowej, poświęć czas na dokładną weryfikację. Sprawdź opinie klientów, media społecznościowe, status prawny i informacje zawarte na stronie internetowej. Zweryfikuj również czas oczekiwania na odpowiedź.
  • Zadawaj pytania – jeśli nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, pytaj. Obowiązkiem firmy oddłużeniowej jest wyjaśnienie wszelkich obiekcji i zadbanie o to, by cały proces był przejrzysty dla dłużnika.
  • Uważaj na ukryte opłaty – dokładnie przeczytaj umowę oddłużeniową, a w razie potrzeby skonsultuj ją z prawnikiem. Poproś również o ostateczną wycenę i nie zgadzaj się na opłaty, których nie ma w umowie.
  • Uczestnicz w procesie oddłużania – to Twój dług, dlatego ostateczna decyzja w sprawie metod oddłużania należy do Ciebie.
  • Zachowaj czujność – uważaj na zbyt natarczywą reklamę i tzw. pożyczki oddłużeniowe. Firma zajmująca się oddłużaniem nigdy nie zaproponuje Ci zaciągania kolejnych kredytów.

Unikanie konsekwencji w oddłużaniu wcale nie jest trudne – wystarczy kierować się wyżej zamieszczonymi wytycznymi. Portal Dłużnika to kancelaria oddłużeniowa, która stawia na transparentność. W naszym zespole znajdują się adwokaci, radcy prawni, aplikanci i byli bankowcy, którzy są świetnymi negocjatorami i ekspertami od oddłużania. Zanim zdecydujesz się na nasze usługi, przeczytaj, co piszą o nas media i sprawdź nasze wygrane sprawy. Zapewniamy również wygodny kontakt – konsultacje telefoniczne lub konsultacje online. Prowadzimy bezpłatne konsultacje, a sprawy procesowe rozliczamy za sukces (niewielka prowizja od wygranej sprawy).