Rejestr dłużników to nic innego, jak baza danych, w której gromadzone są informacje o osobach lub firmach, które mają zaległości w spłacie swoich zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, czy rachunki. W Polsce spotkać się możemy z Krajowym Rejestrem Długów (KRD).
Powód: Profi Credit Polska S.A.
Wartość przedmiotu sporu: 12.551,86 zł
Zadanie: Zarzuty od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
Rejestr dłużników to koniec świata?
Oczywiście, że nie jest. Niby dlaczego ma być? Wpisanie do takiego rejestru może co najwyżej negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową danej osoby lub firmy i utrudnić jej dostęp do nowych kredytów lub pożyczek. Brzmi to jak koniec świata? Apokalipsa? Absolutnie nie. Raczej wtedy powinniśmy się cieszyć, że mamy ograniczony dostęp do tego typu cudów, jak kredyty czy pożyczki, ponieważ mając inne długi kolejne nie są nam potrzebne.
Dla innych osób, które lubią żyć na kredytach lub pożyczkach takie wpisanie będzie dramatem. Wszystko zależy od tego, kto co lubi i na co może sobie pozwolić.
Rejestr dłużników to nie jest wyrocznia. Będąc wpisanym do tego rejestru można normalnie żyć i funkcjonować. Za to do więzienia się nie idzie.
Jak sprawdzić, czy jesteśmy w KRD?
Czy rzeczywiście warto sprawdzać takie rzeczy? Jeśli ktoś lubi się nakręcać i denerwować, to oczywiście można sprawdzić, czy jesteśmy wpisani do KRD. Wystarczy utworzyć na stronie internetowej https://konsument.krd.pl/ konto, potwierdzić swoją tożsamość i sprawdzić swój PESEL. Strona KRD zbyt intuicyjna nie jest dlatego warto zapoznać się z nią zanim pomyślimy o utworzeniu konta.
Większość wierzycieli, którzy nie mogą odzyskać swoich pieniędzy wcześniej, czy później wysyła do dłużnika pismo, że został wpisany do KRD. Biedny człowiek zaczyna panikować i myśli sobie, o co do diabła chodzi i czym jest rejestr dłużników. Teraz pewnie cały świat będzie wiedział, że jestem dłużnikiem ... ale wstyd. Absolutnie nie będzie wiedzieć o tym nikt poza dłużnikiem, KRD oraz firmami, które go tam oddały.
Rejestr dłużników poza prowadzeniem bazy wpisów negatywnych, prowadzi również wpisy pozytywne, jeśli zaległości zostały uregulowane. Zatem jeśli dłużnik uregulował swoje zobowiązanie będzie mieć pozytywny wpis w KRD. Nikt z dłużników do końca swojego życia w KRD widnieć nie będzie.
Działalność rejestru dłużników opiera się na 3 filarach: przyjmowanie informacji gospodarczych negatywnych i pozytywnych, przechowywanie tych informacji oraz ujawnianie ich.
Kancelaria Oddłużeniowa uspokaja swoich Klientów
Sporo naszych Klientów bardzo panikuje widząc, że są wpisani do Rejestru Dłużników. Zadają nam różne pytania związane z KRD. Uspokajamy ich i wyjaśniamy, że to jest normalna sprawa i typowe podejście wierzycieli. Taka jest kolej rzeczy i tego nie przeskoczymy. Znamy przypadki, kiedy Klienci otrzymali informację o wpisnie do KRD i natychmiast zaczęli spłacać swoje długi. Działa to, jak widać na psychikę ludzi ale zupełnie nie powinniśmy się tym przejmować.
Jeden z naszych Klientów został wpisany na listę dłużników i jego dane widniały w KRD. Strasznie mu się z tym żyło. W pewnym momencie wierzyciel oddał jego sprawę do Sądu i Klient otrzymał sądowy nakaz zapłaty. Wszystko zawsze jest po kolei.
Sprzeciw od nakazu zapłaty złożyliśmy w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania naszego Klienta. Sąd po zapoznaniu się z całą sprawą stwierdził, że należy oddalić powództwo w całości. Dla nas bardzo dobra wiadomość. Klient nasz bardzo się ucieszył ale oczywiście poruszył temat KRD i zadał pytanie, czy zostanie wykreślony z rejestru dłużników?
Już tłumaczymy, jak to wszystko wygląda.
Jak zostać wykreślonym z KRD?
Tłumaczymy, jak można zostać wykreślonym z KRD.
Po pierwsze można zostać wykreślonym w momencie spłaty zadłużenia. W razie całkowitego uregulowania długu wierzyciel ma bowiem obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od powzięcia o tym informacji, wystąpić do KRD, któremu przekazał dane o zobowiązaniu, z żądaniem ich usunięcia. Następnie w ciągu 7 dni biuro usuwa informacje, których dotyczył wniosek. Takie same zasady dotyczą również zobowiązania, które zostało spłacone w części. Wierzyciel wtedy zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem o aktualizację danych.
Kolejnym punktem jest upływ czasu. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że informacje o dłużnikach usuwane są przez BIG po upływie 3 lat od ostatniej ich aktualizacji.
Trzecia dość ważna wiadomość dla dłużników to nieistnieje długu lub jego wygaśnięcie – jeśli dłużnik przedstawi dokumenty stwierdzające w sposób jednoznaczny nieistnienie zobowiązania (np. prawomocne orzeczenie sądu) to KRD usunie również taki wpis.
Drodzy Klienci, nie warto przejmować się wpisem do rejestru dłużników. Taka jest kolej rzeczy. Wszystko w pewnym czasie zostanie usunięte.
Zobacz: Specjalistyczna pomoc w sprawie Lejen
Zobacz też: Pozwy Santander Bank Polska o zapłatę 47.564,18 zł
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/
Inna wygrana z Profi Credit: