• Home
  • Aktualności
  • Sąd może skierować strony do mediacji, ale czy zawsze warto?
Sąd może skierować strony do mediacji

Sąd może skierować strony do mediacji, ale czy zawsze warto?

Sąd może skierować strony do mediacji, ale zadajecie sobie pytanie, czym jest mediacja? Mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Mediacja jest jednym z dobrowolnych sposobów rozwiązywania konfliktów. Daje możliwość nawiązania dialogu pomiędzy równymi stronami, wyjaśnienia spornych kwestii i nawiązania porozumienia. Dzięki zawarciu ugody można przyśpieszyć postępowanie oraz zaoszczędzić koszty. Przystąpienie do mediacji nie wiąże się z obowiązkiem zawarcia ugody. Dzięki mediacji strony mogą także wypracować częściowe porozumienie, ustalić jakie fakty nie są między nimi sporne, co pozwala na szybsze i tańsze zakończenie sporu. 

W jakich sprawach może być prowadzona mediacja?

Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody tj. w sprawach, w których wynik postępowania jest zależny od woli stron. Zawarcie ugody, a tym samym prowadzenie mediacji, jest więc możliwe np. w sprawach o:

  • zapłatę;
  • zniesienie współwłasności;
  • dział spadku;
  • podział majątku.
Jaki może być rezultat mediacji?

Mediacja może zakończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody, którą podpisują strony. Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem, ugodę zamieszcza się w protokole. Sąd może zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem, jeżeli wystąpią o to z wnioskiem strony ugody lub jedna z nich. Sąd odmówi zatwierdzenia ugody, albo nadania jej klauzuli wykonalności w całości lub w części, tylko gdy jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, zmierza do obejścia prawa, niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.

Sąd może skierować strony do mediacji

Sąd może skierować strony do mediacji. Jeżeli pozwany wyraża chęć udziału w mediacji powinien poinformować o tym sąd w piśmie procesowym. Czy warto uczestniczyć w mediacji? To dobre pytanie, na które odpowiedzieć powinien pełnomocnik profesjonalny reprezentujący interesy pozwanego, znający akta sprawy i zgromadzony materiał dowodowy. W przypadku spraw, w których ryzyko procesowe jest duże naszym zdaniem warto z powodem zawrzeć ugodę.

Więcej spraw zakończonych ugodami znajdziesz tutaj: https://portal-dluznika.pl/category/negocjacje-z-wierzycielami/

Telefon: +48 881 201 160
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Sąd może skierować strony do mediacji

Sąd może skierować strony do mediacji