Ramowa umowa pożyczki a pozew o zapłatę

Odpowiadając na najczęściej zadawane pytania naszych Czytelników, często pojawia się sprawa umowy ramowej. Nasi czytelnicy pytają, czy taka ramowa umowa pożyczki może być dowodem na skuteczne zawarcie umowy. Są przecież na rynku podmioty, które posługują się takimi dokumentami, najczęściej generowanymi automatycznie i przez internet, bez konieczności podpisywania lub zawierania właściwej umowy, przy kolejnych wypłatach środków. Pytacie, czy taki proceder jest właściwy i czy ewentualnie stanowi punkt zaczepienia, gdy sprawa trafi do sądu. Dziś kilka słów na temat tego problemu.

Czym jest ramowa umowa pożyczki?

Ramowa umowa pożyczki z reguły nie stanowi właściwej umowy pożyczki. W odniesieniu do konkretnych spraw, czy relacji łączących przedsiębiorcę (firma pożyczkowa) a konsumenta (pożyczkobiorca) należałoby ją postrzegać, jako pewien odrębny wzór. Wzór ten co do zasady powinien określać przyszłą współpracę pomiędzy stronami i nie powinien zastępować docelowej umowy pożyczki. Stąd też podzielamy wątpliwości naszych Czytelników dotyczące udostępniania ramowej umowy pożyczki, bardzo ogólnej, bez zawierania odrębnej umowy pożyczki.

Ramowa umowa pożyczki, jako walor dowodu w procesie

To że strona postępowania (najczęściej powód), uważa, że skutecznie zawarto umowę pożyczki, mamy tu na myśli np. firmę pożyczkową, czy fundusz sekurytyzacyjny skupujący długi, jeszcze nie przesądza tego faktu. Posługiwanie się bowiem draftem (czyli wzorem umowy) określającym ogólnie przyjęte zasady (szczególnie na przyszłość) pewnych relacji finansowych pomiędzy stronami, nie może być przecież postrzegane jako dowód na okoliczność skutecznego zawarcia pomiędzy stronami umowy pożyczki. Podobnie, można powiedzieć, gdy dochodzi do cesji wierzytelności, a podmiot wtórny, czyli ten który „nabył” wierzytelność na dowód przeniesienia praw pokazuje ramową umowę (czyli draft umowy). Z tego faktu nie można wyciągach jakichkolwiek negatywnych przesłanek dla pozwanego.

Co robić, gdy dłużnik ma wątpliwości?

Nie ma dnia, żebyśmy nie starali się być coraz lepszymi w naszym oddłużeniowym fachu. Ale zawsze powtarzamy, że oddłużanie to praca zespołowa. Wymaga współpracy na poziomie Dłużnik – Kancelaria. Jeżeli jesteście zadłużeni, macie wątpliwości co do posiadanych przez siebie zobowiązań, nurtują Was pytania dotyczące pozawieranych zobowiązań, odzywajcie się do nas, a my postaramy się pomóc i rozwiać te wątpliwości. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony Portal Dłużnika.pl

Telefon: +48 881 201 160
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Ramowa umowa pożyczki