Restrukturyzacja umowy kredytowej – kiedy jest możliwa?

Dla wielu osób, borykających się z problemami finansowymi, które wynikają z nagłych losowych wydarzeń, takich jak: choroba, utrata pracy czy wpadnięcie w nałóg, jedynym wyjściem jest restrukturyzacja zobowiązań finansowych. Czym jest i na czym polega?

Restrukturyzacja zadłużenia sposobem na wyjście z długów

Osoby, które zaciągnęły zobowiązania nie mogły przewidzieć, że w ich życiu pojawią się komplikacje, które uniemożliwią im regularne spłacanie rat. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do banku o restrukturyzację umowy kredytowej. Na czym polega restrukturyzacja takiej umowy? Jest to wprowadzenie w niej takich zmian, które umożliwią Klientowi regularne spłacanie zobowiązania często w dużo niższych miesięcznych ratach.

Sposoby restrukturyzacji zadłużenia

Możliwości restrukturyzacji jest wiele np. zmiana terminu spłacania raty, redukcja jej wysokości, wydłużenie okresu spłaty całego zobowiązania czy zmiana oprocentowania. Poniżej ich krótka charakterystyka.

Wydłużenie okresu kredytowania

Jedną z możliwości, jakie dają banki jest wydłużenie okresu kredytowania. Wiąże się to ze wzrostem kosztu kredytu, jednak to nic w porównaniu z rosnącym zadłużeniem. Klient udając się do banku podpisuje aneks do umowy. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla banku, który regularnie otrzymuje wpłaty, jak i dla Klienta, któremu nie narasta zadłużenie.

Zmiana terminu spłaty raty

Kolejną z możliwości, jakie dają Klientom banki jest zmiana terminu spłacania raty. Czasem nawet niewielka zmiana w harmonogramie spłat ułatwi kredytobiorcy regularne spłacanie zobowiązania. Zdarzają się sytuację, że wystarczy zmiana dnia miesiąca, w którym kredytobiorca musi uregulować ratę.

Wakacje kredytowe

Inną metodą walki z trudnościami związanymi ze spłatą kredytu są tzw. wakacje kredytowe. Bank może wyrazić zgodę na „przerwę” w spłacie rat lub samych odsetek na okres np. 3 miesięcy.

Konsolidacja zadłużenia

Banki często proponują również połączenie kilku kredytów w jeden, dzięki temu zamiast kilku rat, kredytobiorca spłaca tylko jedną. To duże ułatwienie przy planowaniu miesięcznych wydatków.

Zmiana zabezpieczenia

Bank może wyrazić również zgodę na sprzedaż przedmiotów będących zabezpieczeniem udzielonego kredytu. Środki pozyskane ze sprzedaży zostają przeznaczone na spłatę zadłużenia. Warto jednak wiedzieć, że nadwyżka ze sprzedaży pozostaje w kieszeni kredytobiorcy.

Warto negocjować

Niezależnie od tego w jak trudnej sytuacji znajduje się kredytobiorca zawsze warto negocjować z bankami. Mamy na swoim koncie wiele takich rozmów, które pomogły Klientom uporać się z problemami finansowymi. Jeśli również macie problem z regularnym regulowaniem zobowiązań, zgłoście się do nas. Pomożemy Wam wyjść z długów.

Skontaktuj się już dziś: pomoc@portal-dluznika.pl