Ugoda przed sądem - wyjaśnienie pojęcia

Aby przybliżyć pojęcie ugody przed sądem, warto przytoczyć treść art. 917 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

W praktyce postępowanie prowadzące do zawarcia ugody przed sądem regulowane jest przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 10 k.p.c. w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd dąży w każdym stanie postępowania do ich ugodowego załatwienia, w szczególności przez nakłanianie stron do mediacji. Ugoda zawarta przed sądem, zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c. stanowi tytuł egzekucyjny, który po opatrzeniu go w klauzulę wykonalności może być podstawą do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Ugodę przed sądem można zawrzeć zarówno przed wytoczeniem powództwa - w drodze postępowania pojednawczego, jak i po jego wytoczeniu.

Co się tyczy postępowania pojednawczego, to zgodnie z art. 184 k.p.c. sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Postępowanie pojednawcze rozpoczyna zawezwanie do próby ugodowej, z którym można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę. Postępowanie pojednawcze kończy się podpisaniem ugody w sytuacji, w której strony dojdą do porozumienia.

W odniesieniu do zawarcia ugody po wytoczeniu powództwa, zgodnie z art. 223 Kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowę ugody zawartej przed sądem wciąga się do protokołu rozprawy albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.

Należy również pamiętać, że w niektórych sprawach zawarcie ugody jest niedopuszczalne. Zakaz taki istnieje choćby w odniesieniu do postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, na podstawie art. 47712.

Warto wspomnieć także o tym, że ugoda może zostać zawarta także przed mediatorem. W dziale II, Kodeksu postępowania cywilnego, art. 1831 i następne regulują sposób przeprowadzenia mediacji, która prowadzi do zawarcia ugody. Mediację prowadzi się na podstawie postanowienia sądu kierującego strony do mediacji, ale może być prowadzona również w oparciu o umowę o mediację. Jeżeli w toku mediacji zawarto ugodę, przedkłada się ją do właściwego sądu celem jej zatwierdzenia. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Jeżeli ugoda została zawarta, to wydanie wyroku w sprawie staje się zbędne. W związku z tym na podstawie art. 355 Kodeksu postępowania sądowego sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.

Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl

Tagi: Kancelaria Oddłużeniowa Białkowski, Kancelaria Prawna Exire, Oddłużenia, Ugoda przed sądem,

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy