Jak uchronić się przed oszustami kredytowymi?

Jak uchronić się przed oszustami kredytowymi?

Oszustwa kredytowe zdarzają się w całej Polsce niemalże każdego dnia. Szacuje się, że co roku przestępcy podejmują około 8000 prób wyłudzenia kredytu z instytucji finansowej. Jeśli im się powiedzie, zaciągają zobowiązanie na dane osoby trzeciej, która może być w ogóle nieświadoma tego faktu, ale to na niej ostatecznie będzie spoczywał obowiązek spłaty kredytu. Jak chronić się przed oszustami kredytowymi?

Statystyki są porażające

Z roku na rok wzrasta liczba wyłudzeń kredytów i prób dokonania takiego oszustwa. Najczęściej wyłudzane są kredyty gotówkowe i ratalne, ponieważ w tym wypadku najłatwiej przejść proces kredytowy, także w trybie zdalnym i szybko uzyskać pieniądze na dowolny cel.

Szef Zarządu Wywiadu Ekonomicznego Łukasz Baranowski w rozmowie z agencją informacyjną Newseria podał, że skala wyłudzeń kredytów jest trudna do oszacowania w Polsce. Tylko w I półroczu 2014 roku na podstawie skradzionych dokumentów próbowano wyłudzić kredyty na około 250 mln zł. Dane InfoDOK-u pokazują zaś, że na 60 tys. dokumentów tożsamości wykorzystanych do zaciągania kredytów i pożyczek w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2014 roku, doszło do ponad 4 tys. prób wyłudzeń kredytów na ich bazie.

Problemem pozostaje to, że bankom brakuje jednolitego systematycznego sposobu walki z wyłudzeniami kredytowymi.

Jak samemu zabezpieczyć się przed oszustwami kredytowymi?

Nie czekając bezczynnie na to, że oszustw wykorzysta nasze dane do wyłudzenia kredytu z banku, można skorzystać z rozwiązania zaoferowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Chodzi tu o usługę Alert BIK.

W celu wykorzystania Alertu BIK wystarczy założyć konto na portalu Biura Informacji Kredytowej. W momencie, kiedy ktoś złoży wniosek kredytowy podając dane osobowe użytkownika portalu BIK, otrzyma on SMS-a oraz wiadomość e-mail z Alertem. Można wtedy łatwo wywnioskować, czy oszust nie próbuje wyłudzić kredytu na nasze dane. Jeśli faktycznie tak jest, a my sami nie ubiegamy się w żadnej instytucji finansowej o kredyt, musimy niezwłocznie skontaktować się z BIK-iem.

Alert BIK dodatkowo poinformuje klienta, gdy nastąpi opóźnienie w spłacie kredytu, co ułatwi mu terminowe regulowanie zobowiązania. Jest to alert informujący o pogorszeniu historii kredytowej. W szczególności przydaje się on w momencie, gdy klient poręcza innej osobie kredyt, a ta przestaje go spłacać terminowo.

Nawet jeśli nierozważnie podamy swoje dane osobowe – imię nazwisko, numer PESEL i numer dowodu osobistego niepowołanym osobom trzecim, które będą chciały wykorzystać je do wyłudzenia kredytu, możemy udaremnić takie działanie szybko i skutecznie, bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Nie będziemy musieli w przyszłości zmagać się z dowiedzeniem tego, że padliśmy ofiarą oszustwa i że to nie my zaciągnęliśmy niespłacany kredyt. Unikniemy rozpraw sądowych, kontaktu z komornikiem i utraty swojego majątku.

Źródło: https://www.forum-kredytowe.pl/porady/jak-uchronic-sie-przed-oszustami-kredytowymi-273/