Zbieg egzekucji - wyjaśnienie pojęcia

Zbieg egzekucji - wyjaśnienie pojęcia

O zbiegu egzekucji mówimy wtedy, gdy do tego samego składnika majątku dłużnika (przepisy mówią: "do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw") skierowano egzekucję sądową i administracyjną lub conajmniej dwie egzekucje sądowe prowadzone przez różnych komorników. Należy jednak podkreślić jedną ważną rzecz. Ze zbiegiem egzekucji możemy mieć do czynienia tylko w przypadku egzekucji należności pieniężnych.

Zbieg egzekucji następuje stosunkowo często, bowiem bardzo wielu dłużników popada w tarapaty finansowe mając na głowie wielu wierzycieli, a tym przysługuje dowolność miejscowa organu egzekucyjnego. Żeby jednak ułatwić postępowanie w takich sytuacjach przepisy jasno wskazują, który komornik będzie prowadził dalszą egzekucję wszystkich spraw.

Najważniejsze znaczenie w pierwszej kolejności ma właściwość organów egzekucyjnych, następnie moment wszczęcia egzekucji. Art. 773.1 §1 kpc, w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów kpc. Gdy jednak żaden z komorników nie jest właściwy lub właściwych jest kilku komorników §2 wyjaśnia: komornik, który później wszczął egzekucję niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Natomiast przypadek zbiegu egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną ustawodawca ujął w art. 773 kpc. Na mocy tego przepisu to sąd rozstrzyga zbieg wydając postanowienie, który organ egzekucyjny ma dalej prowadzić postępowanie. Robi to w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia. Należy pamiętać o przywileju tytułów wykonawczych wydanych w EPU. Mianowicie, gdy egzekucja sądowa jest prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w postępowaniu elektronicznym, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje zawsze komornik sądowy, a nie administracyjny organ egzekucyjny.

Ingerencja sądu nie jest konieczna, gdy wierzytelność zabezpieczona jest zastawem rejestrowym lub skarbowym albo na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

W przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do dyspozycji. Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy