Zbieg egzekucji - wyjaśnienie pojęcia
O zbiegu egzekucji mówimy wtedy, gdy do tego samego składnika majątku dłużnika (przepisy mówią: "do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw") skierowano egzekucję sądową i administracyjną lub conajmniej dwie egzekucje sądowe prowadzone przez różnych komorników. Należy jednak podkreślić jedną ważną rzecz. Ze zbiegiem egzekucji możemy mieć do czynienia tylko w przypadku egzekucji należności pieniężnych.
Zbieg egzekucji następuje stosunkowo często, bowiem bardzo wielu dłużników popada w tarapaty finansowe mając na głowie wielu wierzycieli, a tym przysługuje dowolność miejscowa organu egzekucyjnego. Żeby jednak ułatwić postępowanie w takich sytuacjach przepisy jasno wskazują, który komornik będzie prowadził dalszą egzekucję wszystkich spraw.
Najważniejsze znaczenie w pierwszej kolejności ma właściwość organów egzekucyjnych, następnie moment wszczęcia egzekucji. Art. 773.1 §1 kpc, w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów kpc. Gdy jednak żaden z komorników nie jest właściwy lub właściwych jest kilku komorników §2 wyjaśnia: komornik, który później wszczął egzekucję niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.
Natomiast przypadek zbiegu egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną ustawodawca ujął w art. 773 kpc. Na mocy tego przepisu to sąd rozstrzyga zbieg wydając postanowienie, który organ egzekucyjny ma dalej prowadzić postępowanie. Robi to w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia. Należy pamiętać o przywileju tytułów wykonawczych wydanych w EPU. Mianowicie, gdy egzekucja sądowa jest prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w postępowaniu elektronicznym, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje zawsze komornik sądowy, a nie administracyjny organ egzekucyjny.
Ingerencja sądu nie jest konieczna, gdy wierzytelność zabezpieczona jest zastawem rejestrowym lub skarbowym albo na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
W przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do dyspozycji. Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl