Zajęcie ruchomości - najważniejsze informacje

Zajęcie ruchomości - najważniejsze informacje

Na czym tak naprawdę polega zajęcie ruchomości? Jakie prawa ma komornik? Poniżej kilka słów na ten temat.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że komornik w toku czynności zajmuje rzeczy będące we władaniu dłużnika. Tym samym nie bada on prawa własności. Zajęcie ruchomości następuje poprzez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia.

Gdyby komornik w toku czynności zajął ruchomości należące do osoby trzeciej, należy komornikowi wskazać właściciela ruchomości. Obowiązek ten ciąży na dłużniku w myśl art. 847 § 2 kpc. Ten zawiadomi go o zajęciu jego własności. Wtedy właścicielowi będzie przysługiwało powództwo przeciwegzekucyjne o zwolnienie ruchomości spod egzekucji w terminie 30 dni - art. 841 kpc. Żeby jednak nieco uspokoić emocje, zazwyczaj przed wytoczeniem powództwa opisanego w art. 841 kpc wystarczy wezwać wierzyciela do zwolnienia zajętych ruchomości. Żaden wierzyciel (albo prawie żaden) nie zaryzykuje oczywistej przegranej w sądzie i dodatkowych kosztów z tym związanych.

A jakich rzeczy komornik zająć nie może? O tym napisaliśmy w tym wątku -> Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji komorniczej?

 Pozostajemy do dyspozycji pod adresem email: pomoc@portal-dluznika.pl

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

Inne sprawy