Czy sąd ma obowiązek wydać nakaz zapłaty?

Czy sąd zawsze ma obowiązek wydać nakaz zapłaty? To pytanie często zadają Klienci mecenasom z naszej kancelarii oddłużeniowej. Są sytuacje w sprawach procesowych o długi, kiedy stosunek całkowitej kwoty do zapłaty do udzielonego finansowania, wskazuje na potencjalnie nieuczciwy charakter postanowień umowy, dotyczących kosztów obciążających konsumenta. Wówczas sąd nie wyda nakazu zapłaty i umożliw stronom zajęcie stanowiska w tej kwestii w drodze pism przygotowawczych.

Czy sąd ma obowiązek wydać nakaz zapłaty?

Kiedy powód (bank, firma pożyczkowa, inne podmioty dochodzące zapłaty długu) dochodzi od pozwanego (dłużnika) roszczenia wynikającego z zawartej umowy, sąd powinien postępować w odpowiedni sposób. Zgodnie z ustalonym stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), sąd krajowy jest zobowiązany podjąć z urzędu czynności dochodzeniowe w celu ustalenia, czy postanowienia umowne zamieszczone w umowie, która jest przedmiotem toczącego się przed nim sporu i która została zawarta między przedsiębiorcą a konsumentem, jest objęte stosowaniem dyrektywy Rady 93/13/ EWG z dania 5.04.1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Jeżeli tak jest, sąd zobowiązany jest zbadać z urzędu, czy postanowienie to ma nieuczciwy charakter.

Obowiązek ten jest aktualny również w przypadku roszczenia dochodzonego na wekslu In blanco, który służył zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z umowy kredytu, czy pożyczki i został uzupełniony przez remitenta  czyli pierwszego wierzyciela, który jest uprawniony do odebrania należności wynikającej z weksla. Należy zaznaczyć, że w takiej sytuacji sąd ma prawo zażądać od pozywającego pisemnego zapisu tych postanowień, aby móc zapewnić poszanowanie praw konsumentów, wynikających z dyrektyw: wyrok Trybunału z dnia 7.11.2019 r. w sprawach połączonych C-419/18 i C-483/18. Zasada kontradyktoryjności nakłada na sąd stwierdzający z urzędu nieuczciwy charakter warunku umownego, obowiązek poinformowania o tym stron sporu i udzielenia im możliwości przedyskutowania tej okoliczności, w sposób przewidziany  w tym zakresie przez krajowe przepisy proceduralne. W przypadku, gdy sąd uzna dany warunek za nieuczciwy po prostu nie stosuje go, chyba, że sprzeciwi się temu konsument.

Czym jest zasada kontradyktoryjności procesu?

Czy sąd ma obowiązek wydać nakaz zapłaty? Zgodnie z tą zasadą to pomiędzy stronami procesu toczy się spór i to na nich spoczywa obowiązek udowodnienia swoich twierdzeń. Sąd stoi na stanowisku „gospodarza” i czuwa nad zgodnym z prawem przebiegiem procesu. Na koniec wydaje wyrok, w którym przedstawia swoje stanowisko.

Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz.

Telefon: +48 881 201 160
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy