Jak napisać procesowe pismo do sądu?

6 maja 2025 przez  - Portal Dłużnika

Procesowe pismo do sądu to jeden z najważniejszych dokumentów w sprawie sądowej. Dłużnicy, będący w procesie oddłużania, często muszą być gotowi na postępowanie w sądzie. Prędzej czy później pojawi się sprawa w EPU a później w sądzie rejonowym. Część takich dokumentów można przygotować samodzielnie, inne wymagają pomocy i pracy fachowców. W artykule wskażemy, jak napisać procesowe pismo do sądu, by było zgodne z wymogami i skuteczne.

Powód: Alektum Capital II AG
Wartość przedmiotu sporu: 5.062,80 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu

Co to jest procesowe pismo do sądu?

procesowe pismo do sądu

Kodeks postępowania cywilnego określa czym jest pismo procesowe i ogólne warunki pism procesowych. Poza tym konkretyzuje pozostałe istotne fakty, jak między innymi sposób ich wnoszenia, sposób uwierzytelniania dokumentów, czy postępowanie w przypadku braków formalnych w pismach. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego procesowe pisma to wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą. Wymagania formalne pisma uregulowane są w Kodeksie postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964r. (Dz.U. Nr 43 poz. 296 z późn. zm.). Każde procesowe pismo do sądu powinno zawierać:

  • znaczenie sądu, do którego jest skierowane;
  • imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • osnowę wniosku lub oświadczenia;
  • w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia - wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

Czy można przygotować procesowe pismo do sądu samodzielnie?

Jako osoba zadłużona samodzielnie możesz przygotować skuteczne procesowe pismo do sądu elektronicznego. Jest to sprzeciw od nakazu zapłaty otrzymany w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Jak to zrobić? Przede wszystkim skorzystaj z naszego wzoru, który znajdziesz tutaj. Uzupełnij wzór zgodnie z danymi z nakazu zapłaty i nawet nie myśl o zmianie pozostałej części treści, czy dodawaniu czegoś od siebie! Wzór jest tak przygotowany, aby spełniać wszystkie wymogi na tym etapie. Poprawnie uzupełniony, podpisany i wysłany w terminie skutkuje umorzeniem postępowania. W tym momencie sądu nic innego nie obchodzi. Zmieniając treść i pisząc prośby, czy tłumaczenia, dlaczego nie masz na spłatę, możesz tylko zaszkodzić samemu sobie.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Wsparcie kancelarii konieczne jest na etapie postępowania w sądzie rejonowym. Tutaj nie wystarczy już wzór pisma. Należy użyć odpowiednich argumentów dostosowanych do faktów i dowodów w sprawie. Od tego zależy skuteczność takiego sprzeciwu od nakazu zapłaty. Dobrze i profesjonalnie sporządzony sprzeciw skutkuje możliwością obrony w sądzie i oddalenia powództwa. Oczywiście możesz próbować samodzielnie, ale jedyne co zyskasz to kilka tygodni czasu. W konsekwencji natomiast możesz sobie mocno zaszkodzić i nie uchronisz się przed egzekucją komorniczą. Stąd, jeśli potrzebujesz fachowej pomocy przy pismach procesowych - zapraszamy do naszej Kancelarii Oddłużeniowej.


Czy pożyczka dla głęboko zadłużonych to skuteczne rozwiązanie?

Pożyczka dla głęboko zadłużonych? Czy poważnie takie pożyczki istnieją? Brzmi, jak spełnienie marzeń: mam długi ale mogę się uwolnić bo…

Zwalcz małe lub duże długi firmowe raz na zawsze

Małe lub duże długi firmowe to problem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Często są one wynikiem nieprzewidzianych sytuacji, takich jak nagłe…


Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

procesowe pismo do sądu

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich" Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ok. 80% przyjętych w 2024 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget