Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w EPU?

Jeżeli zalegasz z płatnościami w podmiotach finansowych (banki, parabanki) musisz liczyć się z tym, że możesz zostać pozwany w elektroniczny postępowaniu upominawczym (EPU). E-sąd, czyli Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny może albo sprawę umorzyć, albo wydać nakaz zapłaty, który powinien zostać Ci doręczony. Pamiętaj, że od Twojej reakcji na nakaz zapłaty zależy, czy sprawa trafi do komornika. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, które każdy dłużnik powinien mieć w jednym palcu.

Aby mieć kontrolę nad pozywanymi długami w pierwszej kolejności musisz:

  1. Założyć konto w EPU – tutaj masz link do instrukcji jak to zrobić -> https://portal-dluznika.pl/2019/07/01/jak-zalozyc-konto-w-e-sadzie/
  2. Następnie, musisz widzieć jak poruszać się po tym portalu i jak ewentualnie pobrać akta na swój pulpit. Instrukcję znajdziesz tu -> https://portal-dluznika.pl/2016/11/20/jak-pobrac-dokumenty-z-e-sadu/
  3. Dalej, musisz koniecznie zwrócić uwagę, czy Twój adres wskazany przez powoda w pozwie jest aktualny. Znajdziesz go na drugiej stronie pozwu, ewentualnie na zwrotce na końcu akt, gdy je pobierzesz do siebie na dysk. Prawidłowy adres jest bardzo istotny w całej układance ponieważ na ten adres sąd będzie doręczał korespondencję.

W przypadku błędnego adresu, gdy nie ma jeszcze wydanego nakazu zapłaty:

  1. W przypadku ujawnienia błędnego adresu, powinieneś pisemnie (list polecony) jak najszybciej powiadomić E-sąd o zamianie adresu.
  2. Po skutecznym zawiadomieniu sądu o Twoim prawidłowym adresie zamieszkania, sąd powinien doręczać dalszą korespondencję na wskazany przez Ciebie adres. Oczywiście warto sprawę monitorować elektronicznie logując się do E-sądu.
  3. W przypadku doręczenia nakazu zapłaty, możesz w terminie 14 dni wnieść sprzeciw, bądź spłacić zasądzoną należność. Na końcu jeszcze kilka słów na ten temat.

W przypadku błędnego adresu, gdy sąd wydał nakaz zapłaty:

  1. Jeżeli zdarzy się, że E-sąd wyda nakaz zapłaty i wyśle go na nieaktualny adres, nie denerwuj się.
  2. Wnieś sprzeciw od nakazu zapłaty. Wzór znajdziesz tu -> https://portal-dluznika.pl/2018/09/14/wzor-sprzeciwu-od-nakazu-zaplaty-w-epu/
  3. Przeredaguj treść i napisz, że nakaz zapłaty nie został Ci nigdy doręczony z uwagi na nieprawidłowy adres.
  4. Musisz przekonać sąd i udowodnić, że mieszkasz pod innym adresem. Najlepiej, jeżeli do wnoszonego sprzeciwu dołączysz dowody potwierdzające fakt zamieszkiwania pod innym adresem. Chodzi np. o rachunki na których będzie widoczny adres, umowy, przychodzącą korespondencję, najlepiej pokrywającą się w czasie z próbą doręczenia nakazu zapłaty.
  5. Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu nakaz utraci moc a postępowanie zostanie umorzone.

Gdy masz już nakaz zapłaty w ręku:

  1. Teraz znajdujemy się miejscu, kiedy nakaz zapłaty wydany przez EPU został Ci prawidłowo doręczony i nie wiesz jak wnieść sprzeciw. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją -> https://portal-dluznika.pl/2018/09/14/wzor-sprzeciwu-od-nakazu-zaplaty-w-epu/.
  2. Wystarczy, że skorzystasz z powyższego wzoru. Musisz uzupełnić wykropkowane pola, podpisać i wysłać sprzeciw listem poleconym na adres sądu.
  3. Pamiętaj, że na sprzeciw masz 14 dni od odebrania przesyłki. Termin łatwo ustalić przesuwając palcem w kalendarzu w dół o dwa tygodnie. Przykład: Jeżeli odebrałeś nakaz zapłaty 10 czerwca 2020 roku, to ostatni dzień na wniesienie sprzeciwu to 24 czerwca 2020 roku. Decyduje data stempla pocztowego.
  4. Pamiętaj, w EPU nadal działa fikcja doręczenia. Oznacza to, że jeżeli przesyłka zostanie zwrócona do sądu, jako niepodjęta w terminie to nadal masz 14 dni na sprzeciw liczone od dnia zwrotu przesyłki.
  5. Kiedy sprzeciw dotrze do EPU pojawi się w aktach danej sprawy. Prawidłowo wniesiony sprzeciw powoduje, że nakaz zapłaty straci swoją moc.
  6. Teraz referendarz sądowy wydaje decyzję dla spraw wniesionych przed 7.02.2020 o przekazaniu do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Dla spraw wniesionych do EPU od 7.02.2020 następuje automatyczne umorzenie, ale co ważne pozwany nie będzie ponosił kosztów procesu. Choćby z uwagi na 

Na koniec kilka praktycznych rad:

  1. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której korespondencja nie zostanie podjęta w terminie. Jeżeli chcesz odebrać przesyłkę później i zyskać na czasie, zrób to np w 10 lub 11 dniu od dnia 1 awiza.
  2. Pamiętaj, żeby za każdym razem na kopercie z sądu pisać datę odbioru (np. Odebrano 22.06.2020). Koperty nie wolno wyrzucać! Całość, czyli kopertę i akta należy trwale zszyć. Ta zasada dotyczy każdej korespondencji z sądu.
  3. Przegapienie terminu do wniesienia sprzeciwu w zasadzie powoduje, że sprawa się kończy. Jeżeli dług nie zostanie spłacony, trafi do komornika.

Dlaczego warto złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty to tarcza w ręce pozwanego. Wiele osób nie stosuje tego narzędzia obrony, gdyż nie wie o jego istnieniu lub uważa, że korzystanie ze sprzeciwu mu nie przysługuje. A to błąd. Sprzeciw od nakazu zapłaty to Twoja szansa na uniknięcie spłaty roszczenia, o które ubiega się wierzyciel, dlatego nigdy nie należy rezygnować ze złożenia pisma. W wielu przypadkach udaje się bowiem wykazać, że roszczenie jest bezpodstawne. Sprzeciw trzeba jednak złożyć w odpowiednim czasie, gdyż przekroczenie wyznaczonego terminu (dwóch tygodni) jest równoznaczne z zakończeniem sprawy i koniecznością zapłacenia długu. W takiej sytuacji brak spłaty to prosta droga do komornika. 

Historie naszych Klientów pokazują, że przemyślany i merytorycznie uzasadniony sprzeciw od nakazu zapłaty w wielu przypadkach działa na korzyść pozwanych i pozwala na całkowite lub częściowe oddalenie pozwu. Do tego potrzebna jest jednak determinacja. Jeśli nic nie zrobisz i przegapisz termin wyznaczony na wniesienie sprzeciwu, będzie to równoznaczne z poddaniem się i dołożeniem kolejnej kwoty do obecnego długu. Pamiętaj, że nie jesteś sam – nasza kancelaria oddłużeniowa od wielu lat zajmuje się podobnymi sprawami, a wiele z nich udało nam się wygrać. 

Nie spłacaj długu pożyczką

Najgorszym z możliwych rozwiązań jest poddanie się bez walki lub wzięcie pożyczki na spłatę kwoty wskazanej w nakazie zapłaty. W wielu przypadkach jest to pierwsza reakcja na otrzymanie pisma z sądu – taki dokument wygląda groźnie, dlatego pozwani bardzo często chcą jak najszybciej spłacić dług i zapomnieć o całej sprawie. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że nie taki wilk straszny, a otrzymanie nakazu zapłaty nie jest równoznaczne z koniecznością uiszczenia wskazanej kwoty. Bronią, którą masz w ręku, jest sprzeciw od nakazu zapłaty – dokument ten uchronił portfele wielu naszych Klientów. Jeśli natomiast sprzeciw nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, nigdy nie będziesz mógł sobie zarzucić, że nie próbowałeś. 

Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz.

Telefon: +48 881 201 160

Email:pomoc@portal-dluznika.pl

Nasz profil na Facebooku:https://web.facebook.com/portaldluznika/