• Home
  • Aktualności
  • „Jak zadłużają się Polki?” Łukasz Białkowski z Portalu Dłużnika w Pytaniu na śniadanie
Pytanie na śniadanie

„Jak zadłużają się Polki?” Łukasz Białkowski z Portalu Dłużnika w Pytaniu na śniadanie

Łukasz Białkowski, jeden z ekspertów Portalu Dłużnika, został poproszony o udział w rozmowie na temat zadłużenia Polek w programie Pytanie na śniadanie. Mimo wczesnej pory, dyskusja była ożywiona i poruszono w niej wiele ważnych kwestii.

Coraz więcej kobiet wpada w spiralę zadłużeń

Kobiety zadłużają się statystycznie dużo rzadziej niż mężczyźni, jednak ta liczba z roku na rok systematycznie wzrasta. Obecnie w Krajowym Rejestrze Długów zarejestrowanych jest 810 tysięcy kobiet z problemem zadłużenia. Dlaczego Panie coraz częściej decydują się na pożyczki i wpadają w spiralę zadłużeń? Właśnie o tym dyskutowaliśmy we wtorek, 7 czerwca, w studio programu Pytanie na śniadanie.

Ponad 60% spraw, które prowadzimy dotyczy zadłużenia kobiet

W ramach przygotowań do programu sprawdziliśmy dane naszej kancelarii pod kątem ilości spraw związanych z zadłużeniem, które zgłaszały kobiety. Okazuje się, że w ubiegłym roku ilość takich przypadków wynosiła około 40-50% wszystkich spraw. Od początku 2017 roku, ok. 60% zgłoszeń, stanowiły sprawy związane z zadłużeniem Pań. Ta ilość może się oczywiście zmienić na przestrzeni kolejnych miesięcy, jednak już teraz dobrze ilustruje to, że Polki coraz częściej sięgają po pożyczki i kredyty. Dlaczego tak się dzieje? Pani psycholog Katarzyna Niewińska zwróciła uwagę na fakt, że kobiety stają się coraz bardziej niezależne, często samodzielnie prowadzą swoje gospodarstwo domowe i podejmują trudne decyzje finansowe.

Polki biorą szybkie pożyczki i wpadają w spiralę zadłużeń

Z naszego doświadczenia wynika, że Panie często sięgają po pożyczki, aby kupić akcesoria lub sprzęt, który jest im niezwłocznie potrzebny. Pożyczają pieniądze np. na kupno telefonu lub naprawę laptopa. Pożyczki zaciągają także na uregulowanie comiesięcznych opłat lub wakacje. Zazwyczaj są to małe kwoty, rzędu kilkunastu złotych. Niestety, wysokość zadłużenia szybko rośnie, zwłaszcza w przypadku tzw. chwilówek. I wtedy zaczynają się kłopoty.

Kobiety nie wstydzą się prosić o pomoc

Co ciekawe, wraz z Panią psycholog doszliśmy do wniosku, że kobiety w odróżnieniu od mężczyzn nie boją się prosić o pomoc, nie załamują się, tylko szukają rozwiązań. Być może właśnie z tego powodu coraz częściej do naszej kancelarii zgłaszają się Panie – chcą walczyć i nie tracą wiary w poprawę sytuacji. Nawet w przypadku małżeństw, które przychodzą do nas razem, to właśnie Panie prowadzą rozmowę i są nastawione na działanie. Mężczyźni są załamani i czują się upokorzeni na tyle, że więcej czasu zajmuje im oswojenie się z prawnikami i całą sytuacją. Odzyskują siły dopiero po wygranej sprawie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i posłuchać jednego z naszych ekspertów, a jednocześnie właściciela naszej kancelarii oddłużeniowej, zachęcamy do obejrzenia materiału: Jak zadłużają się Polki? Pytanie na śniadanie.

Wpadłeś w spiralę zadłużeń? Pomożemy!

Spirala zadłużeń i rosnące, często niezrozumiałe koszty doliczane do pożyczek to moment, w którym należy szukać pomocy. Nasza kancelaria oddłużeniowa powstała właśnie po to, aby pomagać w wyjściu z trudnej sytuacji i przywracać stabilność finansową.

Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl