Kto płaci koszty egzekucji po uchyleniu nakazu zapłaty?

Warto przeczytać nasz dzisiejszy artykuł, czyli kto płaci koszty egzekucji po uchyleniu nakazu zapłaty? Wielokrotnie wałkujemy podobne tematy, ale dziś na konkretnym przykładzie. Zgłosił się do nas Pan Jacek, którego pozwała Spółka GPM Vindexus. W pozwie wskazano od dawna nieaktualny adres dłużnika, o egzekucji dłużnik dowiedział się w związku z blokadą rachunku bankowego. Dług nie dość, że kompletnie nie wykazany to także od dawna przedawniony. Włączyliśmy się do sprawy w EPU i uchyliliśmy wykonalność nakazu zapłaty, następnie włączyliśmy się do postępowania egzekucyjnego z wnioskiem o jego umorzenie. Komornik co prawda umorzył egzekucję, jednak jej kosztami obciążył dłużnika. Nie zgodziliśmy się z tym i wnieśliśmy skargę na czynność komornika, przy okazji podważyliśmy doliczenie podatku VAT do opłat egzekucyjnych.

Jaki był efekt?

  1. Opłaty egzekucyjne zostały obniżone o podatek VAT,
  2. Kosztami egzekucji został obciążony w całości wierzyciel.

Wniosek nasuwa się sam, jak widać nie należy od razu zgadzać się z postanowieniami komornika. Często można zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Ponadto nie zawsze jest tak, że koszty egzekucji ponosi tylko dłużnik.

Nasz email: pomoc@portal-dluznika.pl

kto-placi-koszty-egzekucji-1

kto-placi-koszty-egzekucji-2

Tagi: Kancelaria Prawna Exire, Kancelaria Oddłużeniowa Białkowski, GPM Vindexus, Sprzeciw od nakazy zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, EPU, Skarga na czynność komornika, Koszty egzekucji, Esąd