Komornik a umowa zlecenie
Co do zasady wynagrodzenie uzyskiwane z umowy zlecenie (oraz innych umów cywilnoprawnych np. umowy dzieło) podlega zajęciu w całości i w myśl przepisów nie podlega ochronie z przepisów prawa pracy. Jest jednak wyjątek. Jeżeli dłużnik utrzymuje się tylko z umowy zlecenie lub innej umowy cywilnprawnej (jest to jego jedyne źródło utrzymania), a sama umowa ma charakter periodyczny (powtarzający się; cykliczny; zwarta została na dłuższy okres) umowa zlecenie podlega egzekucji jak wynagrodzenie z umowy o pracę stosownie do przepisu art. 833 § 2 k.p.c., który mówi:
Art. 833 k.p.c.
§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
§ 1.1. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.
§ 3. Ograniczeń przewidzianych w § 2 nie stosuje się do wierzytelności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu udziału w dochodach spółdzielni przypadających im od wniesionych do spółdzielni wkładów.
§ 4. Świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji w zakresie określonym w tych przepisach.
§ 5. Do egzekucji z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanych z dobrowolnego ubezpieczenia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot.
W takim przypadku potrącenie może być dokonywane stosownie do przepisów kodeksu pracy, który wysokość zajęcia określa do 50% otrzymywanego zajęcia (60% alimenty). Podstawa prawna art. art. 87 § 3.2 k.p., który mówi:
Art. 87 k.p.
§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.
Uwaga. W tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia.
Powołując się na powyższe przepisy, w przypadku kiedy komornik zajął całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, należy złożyć wniosek do komornika podnosząc, że umowa zlecenie jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika i ma charakter periodyczny. Jeśli komornik nie przychyli się do takiego wniosku dłużnika należy złożyć skargę na czynności komornika do sądu rejonowego przy którym ten działa. Koszt 100 zł.