Nakaz zapłaty doręczony na zły adres. Co z tym zrobić?
Drogi czytelniku, załóżmy czysto hipotetycznie, że właśnie otrzymałeś zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji. Załóżmy, że jesteś czyimś dłużnikiem, a co najważniejsze, wcześniej nie otrzymałeś nakazu zapłaty. Został wysłany na błędny adres, pod którym nie mieszkasz od wielu lat. Stoisz przerażony z kopertą w ręku i nie wiesz co zrobić. Żeby nie było, my Ci powiemy. Przeczytaj uważnie!
Przede wszystkim ustal o jaką sprawę chodzi i jakie ew zarzuty mógłbyś podnieść. Jeżeli zdecydujesz się na wniesienie sprzeciwu pamiętaj, że od dziś masz 7 dni (powiedzmy że mamy czwartek, czyli do przyszłego czwartku) na podjęcie skutecznej obrony.
W pierwszej kolejności dłużniku powinieneś wnieść zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty (lub skargę na orzeczenie jeżeli wydał je referendarz). Zażalenie wyślij do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Oczywiście wskaż co chcesz zaskarżyć oraz podaj sygnaturę akt, swoje dane, dane wierzyciela itd. W uzasadnieniu natomiast musisz udowodnić, że nie mieszkasz pod wskazanym w pozwie adresem. Zapewne masz jakieś rachunki, być może posiadasz meldunek pod nowym adresem, jakąś umowę najmu itp. Pamiętaj, że zeznania świadka to także dowód w sprawie! Koniecznie pamiętaj, żeby poprosić o ponowne doręczenie nakazu zapłaty wraz z pozwem na prawidłowy adres.
Właściwie jesteś już w domu. Sąd powinien uchylić klauzulę wykonalności oraz doręczyć nakaz zapłaty wraz z odpisem pozwu. Pamiętaj! Od tej chwili masz 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty! Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty utraci moc co oznacza, że możesz złożyć wniosek o umorzenie egzekucji.
To tyle!
Jak zwykle pozostajemy do dyspozycji pod adresem email: pomoc@portal-dluznika.pl