Umorzenie postępowania - co to znaczy?

Zdecydowanie wolimy, kiedy prowadzone przez nas sprawy kończą się wyrokami oddalającymi. Niestety nie mamy wpływu na działania powoda w tej kwestii. Przysługuje mu prawo do cofnięcia pozwu i jak się okazuje pozywający bardzo często z tego prawa korzystają.

Wierzyciel: Zaplo, Ultimo, Ultimo Portfolio Investment, Debito NSFIZ, Eques Debitum NSFIZ, EGB Investments
Wysokość długu: ok. 20.000,00 zł; 12.000,00 zł; 8.000,00 zł; 7.000,00 zł; 2.000,00 zł; 1.700,00 zł
Zadanie: Sprzeciwy od nakazów zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Umorzenie postępowania

Kiedy pozywający może cofnąć pozew?

Cofnięcie pozwu to w zasadzie nic innego jak oddanie sprawy bez walki. Taka sytuacja procesowa skutkuje umorzeniem postępowania. Zdecydowana większość umorzeń ma miejsce przed rozprawą, gdy powód już wie, że wniesiono sprzeciw od nakazu zapłaty, albo pozwanego reprezentuje wyspecjalizowana kancelaria prawna.

Na cofnięcie pozwu można zdecydować się również wtedy, gdy pozwany ureguluje należność – jest to jedna z najczęstszych sytuacji umorzenia postępowania. Cofnięcie pozwu to jasny wyraz rezygnacji powoda z kontynuacji postępowania, który może nieść za sobą określone skutki.

Cofnięcie pozwu – w całości lub w części

Powód może złożyć wniosek o cofnięcie pozwu w całości lub w części. Częściowe cofnięcie pozwu skutkuje umorzeniem postępowania w kwestii cofniętej części przy dalszym prowadzeniu sprawy dotyczącej części pozostałej, niecofniętej. Istnieje również możliwość cofnięcia pozwu odnośnie do należności głównej przy równoczesnym podtrzymaniu żądania zapłaty odsetek.

Czy pozwany musi wyrazić zgodę na cofnięcie pozwu?

Wyjaśniamy – są dwa przypadki, kiedy na taki krok pozwany nie musi wyrazić zgody. Pierwszy to kiedy pozew zostaje cofnięty przed rozprawą, a drugi, kiedy w trakcie trwania procesu wierzyciel cofa pozew ze zrzeczeniem się roszczenia. Ten drugi zasługuje na szczególną uwagę. Jest on bardzo korzystny dla dłużnika, ponieważ zrzeczenie się roszczenia sprawia, że zmianie ulega sytuacja pozwanego, który staje się zwolniony od zobowiązania. Czyli w tym przypadku możemy w zasadzie postawić znak równości między prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo, a umorzeniem ze zrzeczeniem się roszczenia.

Może być też tak, że powódchce cofnąć pozew w trakcie procesu. W takiej sytuacji zakończenie procesu postanowieniem o umorzeniu postępowania nie daje gwarancji definitywnego zakończenia sporu. Mówimy tutaj o braku powagi rzeczy osądzonej, która nie wyklucza ponownego wniesienia pozwu w tej samej sprawie. Brak zgody pozwanego sprawia, że cofnięcie pozwu staje się bezskuteczne i postępowanie będzie toczyć się dalej. Pozew można cofnąć również po wydaniu wyroku, do momentu jego uprawomocnienia.

Kiedy więc konieczna jest zgoda pozwanego? Zgody pozwanego wymaga cofnięcie pozwu zgłoszone po rozpoczęciu rozprawy bez równoczesnego zrzeczenia się roszczenia przez powoda. W takiej sytuacji umorzenie postępowania windykacyjnego nie daje bowiem pozwanemu gwarancji, że doszło do definitywnego zakończenia sporu. Pozwany może udzielić zgodę od razu na rozprawie lub w późniejszym czasie, wyznaczonym przez sąd (zazwyczaj dwa tygodnie). Brak oświadczenia jest równoznaczny z wyrażeniem zgody.

Kiedy cofnięcie pozwu jest niemożliwe?

W niektórych przypadkach sąd może uznać cofnięcie pozwu za niedopuszczalne. Zgodnie z art. 203 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy to sytuacji, gdy cofnięcie pozwu jest sprzeczne z prawem, sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub zmierza do obejścia prawa. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pozwany wywiera presję na powoda lub stosuje groźby mające na celu cofnięcie pozwu.

Cofnięcie pozwu a koszty procesu

Umorzenie postępowania windykacyjnego będące skutkiem cofnięcia pozwu przez powoda jest z reguły traktowane jako przegranie sprawy. Oznacza to, że strona wycofująca pozew, może zostać obciążona kosztami procesu. Co więcej, na żądanie strony przeciwnej powód musi zwrócić poniesione przez nią koszty, w tym np. opłaty za reprezentowanie przez kancelarię. Roszczenie o zasądzenie kosztów na rzecz pozwanego musi zostać złożone w ciągu dwóch tygodni od otrzymania informacji o cofnięciu pozwu – w innym przypadku roszczenie wygasa.

Istnieje możliwość uniknięcia sytuacji, w której powód będzie traktowany jako przegrywający sprawę. Sąd może obciążyć pozwanego kosztami postępowania, jeśli powód wykaże, że powództwo było niezbędne dla celowej obrony lub celowego dochodzenia praw. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, kiedy już po wytoczeniu powództwa pozwany zaspokoi roszczenie powoda, czyli ureguluje należność.

Umorzenie postępowania windykacyjnego

Prezentujemy kolejne postanowienia umarzające postępowania. W tym przypadku kolejne podmioty: Zaplo, Ultimo NSFIZ, Ultimo Portfolio Investment, Debito NSFIZ, Eques Debitum NSFIZ nie były zainteresowane kontynuowaniem sporów.

Natomiast o sprawach wygrywanych przez naszą Kancelarię Exire można przeczytać TUTAJ

Jeśli masz do nas pytania, zadzwoń lub napisz.

Telefon: +48 881 201 160

Email:pomoc@portal-dluznika.pl

Nasz profil na Facebooku:https://web.facebook.com/portaldluznika/

Umorzenie postępowania

Umorzenie postępowania

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy