Rosnąca liczba Polaków mierzy się dziś z poważnymi problemami finansowymi. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że blisko 2,6 miliona osób ma zaległości w spłacie zobowiązań. Coraz częściej zamiast banków wybierają oni pożyczki w parabankach, które kuszą łatwo dostępnymi pożyczkami. Właśnie w tym kontekście warto zrozumieć, co to jest spirala zadłużenia w parabankach - zjawisko, które dotyka coraz większą grupę zadłużonych. To sytuacja, w której kolejne szybkie pożyczki zaciągane są tylko po to, by spłacić poprzednie. Efekt? Lawinowo rosnące długi i coraz trudniejsze wyjście z finansowego dołka.
Powód: Pactor Windykacja Sp. z o.o.
Wartość przedmiotu sporu: 26.847,23 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
Parabanki, czyli oferta dla „wykluczonych finansowo”
Instytucje pozabankowe, czyli parabanki, to firmy, które udzielają pożyczek bez restrykcyjnego podejścia do tematu zdolności kredytowej. Dlatego ich oferta jest znacznie łatwiej dostępna. W przeciwieństwie do banków nie wymagają skomplikowanej dokumentacji, zaświadczeń o dochodach ani pozytywnej historii kredytowej. Co więcej, często nie weryfikują klienta w BIK, które jest najpełniejszą bazą informacji o kliencie i jego historii kredytowej. Zamiast tego wybierają weryfikację w KRD czy ERIF.
Z usług parabanków korzystają osoby, które mają już zaległości lub niską zdolność kredytową. W wielu przypadkach osoby zadłużone uważają, że to ostatnia deska ratunku. Klient, który nie dostał kredytu w banku, bardzo łatwo może zdecydować się na szybki zastrzyk gotówki właśnie w parabanku. W ten sposób może rozpocząć się proces, który prowadzi do dramatycznych konsekwencji. Właśnie tak zaczyna się historia wielu osób, które potem muszą zrozumieć, co to jest spirala zadłużenia w parabankach i znaleźć z niej wyjście.
Wysokie koszty, ukryte opłaty i nieprzyjemne niespodzianki

Co to jest spirala zadłużenia w parabankach
Chociaż reklamy pożyczek parabankowych brzmią zachęcająco, to rzeczywistość wygląda znacznie gorzej. Koszty pożyczek są bardzo wysokie. Przede wszystkim chodzi o:
- maksymalne koszty prowizji,
- maksymalne odsetki,
- opłaty administracyjne naliczane za samo udzielenie pożyczki,
- obowiązkowe pakiety dodatkowe (np. „telemedycyna”),
- usługi typu PortfelOk, które mogą podnieść ratę o dodatkowe 150–200 zł miesięcznie.
W rezultacie klient spłaca znacznie więcej, niż otrzymał. Jeżeli nie uda się spłacić zobowiązania w terminie, pojawiają się kolejne opłaty: za monity, wezwania, obsługę windykacyjną. Wszystko to razem sprawia, że z pozoru niewielka pożyczka może szybko przerodzić się w trudny do udźwignięcia dług. Tak właśnie zaczyna się historia osób, które pytają potem, co to jest spirala zadłużenia w parabankach i jak w ogóle się w niej znalazły?
Co to jest spirala zadłużenia w parabankach
Spirala zadłużenia to sytuacja, w której klient bierze kolejne pożyczki, by spłacić wcześniejsze zobowiązania. W przypadku parabanków ten mechanizm działa wyjątkowo szybko. Z jednej strony mamy bardzo łatwy dostęp do pieniędzy (wystarczy dowód, numer konta i telefon). Z drugiej strony jest bardzo krótki termin spłaty i wysokie koszty, które powodują, że klient nie ma szans uregulować pożyczki z własnych środków w wymaganym terminie. Dlatego aby jednak terminowo spłacić dług zaciąga kolejną chwilówkę. I jeszcze jedną. Czasem u tego samego pożyczkodawcy, czasami już u innego. W rezultacie miesięczne zobowiązanie rosną, a wypłata nie wystarcza już nawet na spłatę odsetek. Zamknięte koło, z którego coraz trudniej się wydostać. Na szczęście można zatrzymać ten proces. Trzeba zauważyć problem i podjąć działanie. Można sięgnąć po pomoc profesjonalistów od oddłużania. Kiedy już wiesz, co to jest spirala zadłużenia w parabankach i zauważyłeś, że w niej tkwisz pozostaje tylko jedno do zrobienia: przerwać to błędne koło i zacząć zmierzać w odpowiednim kierunku. Do życia bez długów.
Dostępna pomoc prawna zadłużonym
Dostępna pomoc prawna zadłużonym jest bliżej niż myślisz. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę zadłużenia, bowiem otaczają…
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dla nas nic nowego. Codziennie stajemy przed wyzwaniami, jakie niesie ze sobą pomoc osobom…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

co to jest spirala zadłużenia w parabankach