Wśród kredytobiorców Sankcja Kredytu Darmowego (czyli SKD) to wciąż narzędzie coraz bardziej znane. A to za sprawą pozytywnych dla konsumentów orzeczeń TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) i zmasowanych akcjach informacyjnych różnych kancelarii prawnych w social mediach. Warto wiedzieć, czym jest SKD, kto może z niej skorzystać i jakie warunki muszą być spełnione. To nie żadna furtka czy „kombinowanie”, ale prawo konsumenta wpisane w ustawę o kredycie konsumenckim. A jeśli instytucja finansowa popełniła błędy w umowie, można odzyskać od niej ogromne kwoty.
Powód: Smart AI Sp. z o.o. Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. k.
Wartość przedmiotu sporu: 10.183,40 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
Czym jest SKD?
Zacznijmy od podstaw wyjaśnienia podstaw - czym jest SKD? SKD to skrót od Sankcji Kredytu Darmowego, a to oznacza, że w pewnych okolicznościach można uzyskać darmowy kredyt. Nie chodzi tutaj o możliwość wzięcia nowego kredytu z zerowym RRSO. Chodzi o aktualnie spłacany kredyt, który można spłacać dalej bez odsetek a te już zapłacone można odzyskać. Kiedy istnieje taka możliwość? Jeśli kredytodawca naruszył przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, na przykład nieprawidłowo poinformował Cię o kosztach lub nieprawidłowo sporządził umowę. W skrócie, jeśli bank lub firma pożyczkowa popełniła błąd, masz prawo oddać tylko sam kapitał pożyczki, bez żadnych dodatkowych opłat.
Czym jest SKD i czy podlegają temu wszystkie kredyty?

czym jest skd
SKD to narzędzie, które może być zastosowane tylko w przypadku kredytów konsumenckich do kwoty 255 550 zł, które zostały udzielone po 18 grudnia 2011 roku. Wbrew pozorom, nie jest to rozwiązanie tylko dla osób zadłużonych i dla „kombinatorów”. Wiele firm pożyczkowych działa na granicy prawa, w tym banki. Jeśli więc spłacasz kredyt konsumencki i nie jesteś pewny, czy wszystko w umowie jest zgodne z przepisami, warto sprawdzić, czym jest SKD i czy możesz je zastosować.
Czym jest SKD w kontekście oddłużania?
Sankcja Kredytu Darmowego nie może niestety być użyta jako szybkie narzędzie do wsparcia procesu oddłużania. Jest to bardzo dobra opcja i szansa na redukcję długu, ale w długim czasie. Aktualny stan jest taki, że aby można było skorzystać z SKD należy najpierw podjąć polubowne próby z bankiem (praktycznie 100% odmów) a następnie skierować sprawę do sądu. W sądzie sprawa będzie się ciągnąć miesiącami a może nawet latami. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze swojego prawa do darmowego kredytu. Skoro nie jes to szybkie narzędzie do wsparcia oddłużania to czym jest SKD? SKD może być wisienką na torcie. Gdy już uporasz się z wielomiesięcznym wychodzeniem z długów, może na Ciebie czekać nagroda w postaci zwrotu wszystkich kosztów jednego z większych kredytów jaki masz.
Jeśli jesteś ciekaw, czy Twoja umowa zawiera błędy i Twój kredyt "nadaje" się pod SKD - skontaktuj się z nami. Analiza jest zawsze darmowa.
Trudne kredyty i podstępna konsolidacja potrafią się zemścić
Trudne kredyty i podstępna konsolidacja to ciężki temat, który dotyka wielu osób w Polsce. Na pierwszy rzut oka, konsolidacja długów…
Skuteczne oddłużanie jest istotnie możliwe
Skuteczne oddłużanie jest istotnie możliwe, jednak z naszą Kancelarią Oddłużeniową z Łodzi Twoje szanse na sukces w tym zakresie znacznie…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

czym jest skd