Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości?

27 maja 2025 przez  - Portal Dłużnika

Czasami, gdy długi są po prostu niemożliwe do spłacenia, warto rozważyć upadłość konsumencką. W naszej Kancelarii Oddłużeniowej wychodzimy z założenia, że upadłość konsumencka to ostateczność, ale często też - najlepsze wyjście z możliwych. To szansa na nowy start i zakończenie bardzo nierównej walki, która w przeciwnym razie mogłaby się ciągnąć wiekami. Z doświadczenia wiemy, że przy braku środków na spłaty, tocząca się egzekucja komornicza nie przynosi żadnych efektów. Wręcz przeciwnie - zabierana przez komornika kwota nawet nie wystarcza na pokrycie narastających odsetek. W rezultacie, dług zamiast się zmniejszać, powiększa się z każdym miesiącem. Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości i czy można to zrobić samodzielnie?

Powód: Alektum Capital II AG
Wartość przedmiotu sporu: 3.526,43 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu

Czym jest upadłość konsumencka i jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, legalnie pozbyć się długów, których nie jest w stanie spłacić. Dzięki niej możliwe jest umorzenie części lub całości zobowiązań, po wcześniejszym ustaleniu planu spłat lub likwidacji majątku. Wniosek o ogłoszenie upadłości to pismo kierowane do sądu, w którym należy wykazać niewypłacalność. Wniosek ma wymagania formalne i co ważne już od co najmniej 3 miesięcy musisz nie być w stanie regulować swoich zobowiązań. Od tego, czy dokument zostanie poprawnie przygotowany zależy, czy sąd przychyli się do Twojej prośby. Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości, by sąd wydał pozytywną decyzję? Postaramy się w skrócie przybliżyć główne założenia.

Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości?

jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości

Po pierwsze musisz dokładnie wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, tutaj. Znajdziesz tam również poradnik dotyczący upadłości konsumenckiej. We wniosku, oprócz danych osobowych, miejsca zamieszkania i tym podobnych znajduje się miejsce na np. listę wierzycieli i wykaz majątku. Należy również zawrzeć informacje o osiąganych dochodach i kosztach utrzymania dłużnika oraz osób pozostających na jego utrzymaniu. Czy jeżeli wiesz, jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości, to znaczy, że wszystkie Twoje długi zostaną "wymazane"? Nie, to tak nie działa. Jest szereg zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu, na przykład:

  • długi dotyczące alimentów,
  • długi umyślnie zatajone,
  • długi, których źródłem jest orzeczenie sądowe - na przykład grzywny czy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

W takim razie co jest ważne i jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości, by umorzone zostały długi dotyczące pożyczek, na przykład bankowych i parabankowych? Po pierwsze musisz wiedzieć, jakich masz wierzycieli i jakie kwoty długów. Aby niczego nie pominąć warto skorzystać z raportu BIK, w którym znajdują się informacje dotyczące pożyczek. Dodatkowym źródłem może być także e-sąd i już toczące się tam sprawy.

Opis przyczyn niewypłacalności

Jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości, by był on skuteczny? Opis przyczyn niewypłacalności to najważniejsza część wniosku. Musisz mianowicie przekonać sąd, że nie doprowadziłeś do zadłużenia umyślnie. Chodzi o to, czy nie dopuściłeś się rażącego niedbalstwa, które może być podstawą do odrzucenia Twojego wniosku.

Pomoc Kancelarii Prawnej

Jeśli nie chcesz ryzykować popełnienia błędu i zwiększyć swoje szanse na ogłoszenie upadłości - zwróć się do kancelarii, która zajmuje się upadłością konsumencką. Możesz wtedy liczyć na profesjonalne przygotowanie dokumentów, weryfikację Twojej sytuacji prawnej i majątkowej i uniknięcie błędów formalnych. Z pomocą kancelarii zaoszczędzisz sobie stresu i chaosu. Jeśli masz pytania dotyczące upadłości - zapraszamy do kontaktu.


Adwokat w Łodzi rozwiąże Twoje problemy finansowe

Czy nasz adwokat w Łodzi rozwiąże Twoje problemy finansowe? Czy w ogóle możliwe jest oddłużanie? Odpowiadamy krótko i na temat:…

Ryzykowna pożyczka pozabankowa

Ryzykowna pożyczka pozabankowa to droga do jeszcze większych problemów. W obliczu nagłej potrzeby finansowej wiele osób sięga po rozwiązania, które…


Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich" Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ok. 80% przyjętych w 2024 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget