Umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie w praktyce

20 lipca 2025 przez  - Portal Dłużnika

Sądowe postępowanie windykacyjne to dla wielu dłużników źródło stresu i obaw o przyszłość. Jednak nie każdy wie, że w określonych sytuacjach może dojść do jego umorzenia. To realna szansa na zatrzymanie procesu dochodzenia należności przez wierzyciela. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie. Kiedy może nastąpić? Przedstawimy też, jak wygląda ten proces w praktyce z perspektywy dłużnika.

Powód: Recoverso RMC OU
Wartość przedmiotu sporu: 6.056,83 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu

Czym jest windykacja i umorzenie postępowania w sądzie?

Proces windykacji możemy podzielić na trzy etapy: postępowanie polubowne (przedsądowe), sądowe i egzekucję komorniczą. Umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie jest możliwe, pod warunkiem podjęcia działań. Wierzyciel z reguły kieruje sprawę do sądu po bezskutecznym etapie polubownym. Może też zamiast tego dokonać cesji. Wtedy nowy właściciel długu znów podejmuje etap windykacji polubownej lub od razu kieruje sprawę do Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Ostatnim etapem sądowym jest pozew w sądzie rejonowym. Sporadycznie, gdy są ku temu przesłanki, po zakończeniu postępowania w rejonie, sprawa może jeszcze trafić do sądu apelacyjnego.

Umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie - EPU

Umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie w praktyce

W Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym możesz się spodziewać dwóch rodzajów orzeczeń dot. umorzenia. Referendarz sądowy podczas rozpoznania na posiedzeniu niejawnym może zdecydować o umorzeniu postępowania windykacyjnego w sądzie stwierdzając brak podstaw do wydania nakazu. W następnym kroku powód może złożyć skargę na decyzję umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie w EPU. Wtedy, po rozpatrzeniu skargi sprawa ponownie trafia do rozpatrzenia. W rezultacie wydany może zostać nakaz zapłaty, który zostanie doręczony pozwanemu. Po otrzymaniu nakazu zapłaty i skutecznym wysłaniu sprzeciwu od nakazu ponownie wydawane jest orzeczenie o umorzeniu postępowania windykacyjnego w sądzie w EPU. Osoba pozwana może samodzielnie prawidłowo przygotować sprzeciw. Wystarczy użyć wzoru dokumentu dostępnego tutaj, poprawnie go uzupełnić, podpisać i wysłać listem poleconym. Należy przy tym pamiętać, aby dotrzymać określonego terminu. Sprzeciw musi zostać wysłany w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty.

Postępowanie w sądzie rejonowym

Umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie rejonowym możliwe jest w określonych przez Kodeks Postępowania Cywilnego przypadkach. Zgodnie z art. 355 § 1 k.p.c. sąd umorzy postępowanie, jeżeli:

  • powód ze skutkiem prawnym cofnął pozew,
  • strony zawarły ugodę lub została zatwierdzona ugoda zawarta przed mediatorem,
  • z innych przyczyn wydanie wyroku stało się zbędne lub niedopuszczalne.

W pozostałych przypadkach w sądzie rejonowym wydawane jest orzeczenie. W sytuacji otrzymania nakazu zapłaty z sądu rejonowego zawsze doradzamy naszym klientom obronę. Aby było to możliwe potrzebny jest skuteczny sprzeciw i doświadczony adwokat zajmujący się sprawami osób zadłużonych. Wszystko to znajdziesz w Kancelarii Oddłużeniowej Łukasza Białkowskiego. Zachęcamy do kontaktu i walki o swoje prawa. To od Twoich decyzji zaczyna się dobra zmiana w Twoim życiu!


Skuteczne obniżenie rat kredytu

Czy skuteczne obniżenie rat kredytu jest możliwe? W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z różnych form kredytów, aby sfinansować swoje…

Antywindykacja to skuteczne oddłużanie

Tak proszę Państwa w naszej Kancelarii prowadzona antywindykacja to skuteczne oddłużanie, które pozwala wychodzić z długów. Istotnie działamy na rzecz…


Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Umorzenie postępowania windykacyjnego w sądzie w praktyce

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich" Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ok. 80% przyjętych w 2024 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

PRZYDATNE LINKI

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget