Jak zaczynać od nowa po spłacie długów?

8 listopada 2024 przez  - Portal Dłużnika

Nowy start po spłacie długów to zarówno coś ekscytującego, jak i przerażającego. Byli dłużnicy, którym udało się uregulować zobowiązania, często obawiają się, że niewielki błąd może skutkować ponownym wpadnięciem w kłopoty finansowe. Istotnym elementem procesu wychodzenia z zadłużenia jest więc edukacja finansowa po restrukturyzacji długu. Jak stworzyć plan na przyszłość po spłacie zadłużeń? 

Jakie strategie wprowadzić w życie po uregulowaniu długów?

Gratulacje, udało Ci się wyjść z długów! Jeśli oprócz radości, czujesz niepokój, nie ma w tym nic dziwnego. Wiele osób traci zaufanie do własnych finansów po uregulowaniu długów. Zaczynanie od nowa nigdy nie jest łatwe, lecz musisz pamiętać, że nie jesteś w tym sam – nasza Kancelaria Oddłużeniowa nie tylko wspiera Klientów w wychodzeniu z długów, lecz również edukuje w zakresie odbudowy zdolności kredytowej. Aby nie wpaść ponownie w długi, musisz wiedzieć, na czym polega zarządzanie budżetem osobistym i jaką rolę w tym wszystkim odgrywa oszczędzanie.

Strategie po uregulowaniu długów:

    • spłata długów

      Buduj fundusz awaryjny – budowanie stabilnej sytuacji finansowej warto rozpocząć od odkładania pieniędzy na nieprzewidziane wydatki (na tzw. czarną godzinę), takie jak choroba, utrata pracy czy poważna awaria samochodu. Na początku możesz odkładać drobne kwoty i stopniowo zwiększać wartość funduszu awaryjnego. Środki najlepiej trzymać na koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej, by oddzielić je od pieniędzy przeznaczonych na bieżące potrzeby.

    • Planuj budżet osobisty – stwórz miesięczny plan dochodów i wydatków, w którym uwzględnisz wszystkie źródła dochodów oraz wszystkie wydatki z podziałem na żywność, czynsz, koszty leczenia, hobby, kosmetyki, koszty paliwa itp. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad wydatkami i zobaczysz, na czym możesz realnie zaoszczędzić. 
    • Odróżniaj zachcianki od potrzeb – w pierwszej kolejności przeznaczaj pieniądze na pilne potrzeby (np. jedzenie i leki), następnie na oszczędności, a dopiero na samym końcu na przyjemności.
    • Inwestuj w siebie – chcesz zdobyć lepiej płatną pracę? Zainwestuj w swój rozwój, decydując się na kurs lub studia. Choć jest to zwykle duży wydatek, może się szybko zwrócić, jeśli jego efektem będzie lepsza praca. Płatności za kursy i studia są zwykle ratalne, dlatego wydatek miesięczny nie musi być wcale aż tak wysoki.
    • Znajdź dodatkowe źródła dochodu – jeśli uważasz, że zarabiasz za mało, poszukaj innej pracy, zgłoś się na nadgodziny lub poproś o podwyżkę. Możesz również znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, takie jak udzielanie korepetycji, drobne naprawy czy sprzątanie.
    • Określ swoje cele finansowe – chcesz w przyszłe wakacje polecieć do Hiszpanii? Zacznij odkładać już dziś! To samo dotyczy też innych celów finansowych, takich jak zakup mieszkania czy oszczędzanie na emeryturę.
    • Płać gotówką – jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami, płać gotówką, a nie kartą. Podczas płatności zbliżeniowych wiele osób nawet nie zwraca szczególnej uwagi na kwotę, tylko przykłada kartę do czytnika. Płacenie gotówką uczyni Cię bardziej świadomym konsumentem.

Co jeszcze możesz zrobić, aby oszczędzać?

Istnieje wiele pomysłów na zmniejszenie comiesięcznych wydatków. Najprostszym sposobem na zidentyfikowanie zbędnych opłat jest prowadzenie budżetu w formie przejrzystej tabeli. Bardzo szybko się zorientujesz, na co – poza pilnymi wydatkami – wydajesz najwięcej pieniędzy.

Kilka propozycji zmniejszenia wydatków:

  • Zrezygnuj z kawy i lunchu na mieście – przygotowuj je w domu.
  • Zamień płatne konto bankowe na darmowe.
  • Rób zakupy z listą i pełnym brzuchem 😉
  • Zrezygnuj z niepotrzebnych abonamentów lub wybierz tańsze pakiety.
  • Wypożyczaj książki w bibliotece (zamiast kupować).
  • Korzystaj z komunikacji publicznej i oszczędzaj na paliwie.
  • Wyłącz urządzenia z trybu standby.
  • Rzuć palenie.
  • Wymień żarówki na energooszczędne.
  • Sprzedawaj ubrania i książki w serwisach internetowych.
  • Zamień auto na bardziej ekonomiczny model.

Podziel się swoim doświadczeniem

Boisz się, że znowu wpadniesz w długi? Nie jesteś w tym odosobniony. Warto dzielić się swoim doświadczeniem i szukać osób, które mają podobną historię. Jedną z działających w Polsce i na świecie grup wsparcia są Anonimowi Dłużnicy (ang. Debtors Anonymous, DA), którzy kompulsywne nabywanie długów traktują jak uzależnienie i stosują program 12 kroków, wykorzystywany pierwotnie przez grupy Anonimowych Alkoholików (AA). Inną możliwością jest psychoterapia, podczas której przeanalizujesz swoją historię i nauczysz się dostrzegać objawy mogące świadczyć o nawrocie problemu. Spotkania z terapeutą stanowią również motywację do pracy nad sobą i podtrzymywania dobrych nawyków.

Nie zaciągaj kredytów, pożyczek i chwilówek

Budowanie stabilnej sytuacji finansowej nie jest łatwe, gdyż wymaga samozaparcia i zaangażowania. Warto na to spojrzeć, jak na każde inne przyzwyczajenie – jeśli każdego dnia wyjdziesz pobiegać, to sport wejdzie Ci w nawyk. Wystarczy jednak kilka razy sobie odpuścić, by stracić kondycję i porzucić bieganie. Tak samo jest z oszczędzaniem – musisz pamiętać o tym, by regularnie prowadzić plan wydatków i nie zbaczać z obranego toru. Jeśli raz zaciągniesz chwilówkę po spłacie długu, jest duża szansa, że zrobisz to znowu – bo wydaje się to prostsze niż oszczędzanie. Pamiętaj jednak, że przeszedłeś długą drogę, by znaleźć się w tym miejscu, dlatego nie daj się uwieść atrakcyjnym hasłom firm pożyczkowych. Nie zapominaj, że każda pożyczka jest długiem, a dług to przeciwieństwo oszczędzania!

Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget