Szybkie kredyty a bezpieczeństwo finansowe: jak znaleźć balans?

Finansowanie nagłych potrzeb za pomocą kredytów, pożyczek i chwilówek to popularna praktyka wśród Polaków. Nic dziwnego: banki i firmy pożyczkowe na każdym kroku kuszą reklamami i ofertami, a szybkie kredyty można wziąć nie tylko w oddziale instytucji finansowej, lecz również przez Internet. Dzięki uproszczonym procedurom niemal każdy może dziś otrzymać dodatkową gotówkę bez wychodzenia z domu. Na uproszczone procedury i szybkość uzyskania pożyczki warto jednak patrzeć z dystansu – zbyt częste i nieostrożne korzystanie z kredytów krótkoterminowych to prosty sposób na wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Jak dbać o bezpieczeństwo finansowe podczas korzystania z szybkich kredytów? Sprawdźmy!

Czym są kredyty krótkoterminowe?

Szybkie kredyty to kredyty krótkoterminowe – definicję zobowiązań krótkoterminowych reguluje art. 3 ust. 1 pkt 22 ustawy o rachunkowości – jest to ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub ta część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Oznacza to, że termin spłaty kredytu krótkoterminowego nie przekracza 1 roku (przy kredytach średnio- i długoterminowych na spłatę mamy powyżej 3 lat). Takie zobowiązania finansowe cechują się również uproszczonymi procedurami – firmy pożyczkowe kuszą dopełnieniem formalności przez Internet, kredytami na dowód, promocjami (np. RRSO 0% lub pierwsza pożyczka gratis) czy brakiem konieczności dostarczania zaświadczenia o dochodach. Kredyty krótkoterminowe można najczęściej przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup sprzętu RTV, wakacje czy remont. Szybkie kredyty są zazwyczaj dostępne na stosunkowo małe kwoty, do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dla kogo szybkie kredyty?

Skoro kredyty krótkoterminowe są tak popularne, to znaczy, że istnieje na nie popyt. Z drugiej strony nie wszystkie osoby korzystające z szybkich kredytów wpadają z ich powodu w długi – dotyczy to wyłącznie tych osób, które mają problemy z ich spłatą. Aby zachować bezpieczeństwo finansowe, z kredytów krótkoterminowych powinny korzystać wyłącznie te osoby, które są w stanie spłacić dług w określonym terminie. Istotnym elementem zaciągania zobowiązań finansowych jest rzetelne planowanie spłaty kredytów. Jeśli bierzesz kredyt na 12 miesięcy, nie odkładaj spłaty na ostatnią chwilę, licząc na wygraną w loterii czy duży spadek. Na samym początku ułóż plan spłaty i konsekwentnie spłacaj raty kredytu w terminie. Przyda się również rzetelna ocena ryzyka finansowego, która polega na identyfikacji, analizie i ewaluacji potencjalnych zagrożeń dla Twojej stabilności finansowej. Pod uwagę weź całkowity koszt zobowiązania i warunki kredytu.

Jak bezpiecznie brać kredyty krótkoterminowe?

Jeśli dbasz o swoje bezpieczeństwo finansowe, zapoznaj się z naszym poradnikiem, zanim weźmiesz szybki kredyt. W pierwszej kolejności zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz dodatkowej gotówki na wakacje, wesele czy zmywarkę. Weź kredyt tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Jeśli dana potrzeba może poczekać, postaraj się samodzielnie odłożyć pieniądze i nabyć określony produkt za kilka miesięcy.

  1. Zaplanuj spłatę kredytu – przed podpisaniem umowy, upewnij się, czy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie w ustalonym terminie. Realizuj spłatę kredytu zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  2. Wybierz odpowiednią instytucję finansową – porównaj oferty wielu podmiotów i wybierz instytucję, która oferuje najlepsze warunki, a zarazem cieszy się Twoim zaufaniem (np. bank, w którym masz konto).
  3. Zadawaj pytania – podczas zaciągania kredytu nie bój się pytać o koszty, takie jak oprocentowanie, prowizje czy opłaty dodatkowe. Jeśli czegoś nie rozumiesz, skorzystaj ze wsparcia doradcy finansowego.
  4. Planuj miesięczne wydatki – aby szybciej spłacić kredyt, zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków, takich jak lunch na mieście czy codzienna kawa w kawiarni. Spisuj też wszystkie wydatki i sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić. Warto również zlikwidować kartę kredytową i limit w rachunku. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad wydatkami, płać gotówką, a nie kartą.
  5. Korzystaj ze wsparcia ekspertów – jeśli zaczniesz mieć problemy ze spłatą kredytu, nie czekaj aż dług przekroczy Twoje możliwości. Jak najszybciej skontaktuj się naszą Kancelarią Oddłużeniową, która zaproponuje odpowiednie kroki. Możemy na przykład w Twoim imieniu negocjować nowe warunki umowy z bankiem.

Kto nie powinien brać szybkich kredytów?

Szybki kredyt zdecydowanie nie jest sposobem na oddłużanie. Na wszelkiego rodzaju kredyty, pożyczki i chwilówki należy patrzeć jak na długi – bo tym właśnie są. Firmy pożyczkowe reklamują swoje produkty, opatrując je atrakcyjnymi hasłami kierowanymi przede wszystkim do dłużników (np. kredyt bez BIK, kredyt dla zadłużonych, kredyt na spłatę komornika). Z tego względu pierwszą reakcją na otrzymanie nakazu zapłaty jest często wzięcie pożyczki. A to błąd! Jeśli dostaniesz takie pismo, masz 14 dni na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z naszą Kancelarią Oddłużeniową, która zajmie się przygotowaniem dokumentu z odpowiednią argumentacją. Pamiętaj też, że istnieją skuteczne strategie oddłużania, takie jak negocjacje z wierzycielami, które stanowią alternatywę dla spłaty jednego kredytu kolejnym. Instytucje finansowe są z reguły otwarte na negocjacje, które stanowią dla nich sygnał, że dłużnik nie unika odpowiedzialności.

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl


Łukasz Białkowski:

+ 48 883 901 601

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy