Pożyczka pozabankowa, czy kredyt? Takie pytanie zadaje sobie wielu konsumentów. Jako Kancelaria Oddłużeniowa twierdzimy z całą stanowczością, że żadne z tych rozwiązań nie jest dobre dla osoby zadłużonej. Jednakże uważamy, że wiedza w zakresie rynku finansowego i działających na nim podmiotów, to niestety nadal dobro deficytowe. Przyjrzyjmy się zatem tych dwóm instrumentom finansowym.
Powód: Smart AI Sp. z o.o. Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. k.
Wartość przedmiotu sporu: 5.282,00 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
Pożyczka pozabankowa czy kredyt?
Pożyczka i kredyt to dwa różne instrumenty finansowe. Czasami Klienci nie dostrzegają subtelnych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami finansowania. Jednak pożyczka i kredyt to dwa odmienne produkty finansowe. Najogólniej rzecz ujmując procedura udzielania kredytu jest bardziej sformalizowana. Natomiast zasady udzielania pożyczki, są swobodniejsze. Dowiedz się, co to jest pożyczka oraz kredyt oraz poznaj podstawowe różnice.
Podmiot udzielający
Pomimo licznych podobieństw, te dwa produkty wyróżnia przede wszystkim podmiot je udzielający. Udzielaniem pożyczek może zajmować się osoba prywatna, bądź podmiot finansowy. Udzieleniem kredytów natomiast trudni się wyłącznie bank. Żadna inna instytucja, czy też osoba prywatna, nie ma uprawnień, aby udzielić konsumentowi kredytu. A zatem, pożyczka pozabankowa, czy kredyt? Przyjrzyjmy się kolejnym różnicom.
Podstawa prawna
Jeśli zastanawiasz się, pożyczka pozabankowa, czy kredyt, musisz wiedzieć, że pomimo podobieństw tych obydwu produktów, podstawa prawna ich udzielania jest różna. Pożyczka to instrument finansowy, której podstawą prawną jest kodeks cywilny. Wedle zapisków zawartych w artykule 720 Kodeksu cywilnego, „przez umowę pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną kwotę pieniędzy lub rzeczy. Na mocy tej umowy pożyczający zobowiązuje się do zwrotu pożyczkodawcy tej samej ilości pieniędzy lub przedmiotów”. Zasady udzielania i spłacania kredytu reguluje natomiast prawo bankowe. W świetle artykułu 69 tej ustawy, „przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu”. Nietrudno zauważyć, że kredyt bankowy, w przeciwieństwie do pożyczki, jest zawsze udzielany odpłatnie.
Forma zawarcia umowy
Jeśli właśnie stoisz przed wyborem - pożyczka pozabankowa, czy kredyt, musisz wiedzieć, że różnica między tymi dwoma produktami istnieje także w formie zawarcia umowy. Umowa dotycząca kredytu musi zostać zawarta pisemnie. W przypadku pożyczki pozabankowej natomiast, umowa może zostać zawarta w dowolnej formie, zarówno ustnej (w przypadku kwoty do 1 000,00 zł), jak również pisemnej.
Cel finansowania
Pożyczka może zostać przez konsumenta wykorzystana na dowolny cel. Pożyczkodawca nie jest uprawniony, aby sprawdzać sposób wydatkowania pożyczonych pieniędzy. Inaczej jest w przypadku kredytu bankowego. Dla przykładu, kredyt hipoteczny musi zostać wydatkowany na zakup nieruchomości, natomiast kredyt konsolidacyjny, na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Jak widać, konsument nie zawsze ma możliwość, aby dowolnie wydatkować pieniądze z kredytu bankowego. To bardzo istotna różnica mogąca mieć wpływ na decyzję - pożyczka pozabankowa, czy kredyt?
Pożyczka pozabankowa, czy kredyt
Jeśli jesteś osobą zadłużoną i obecnie zastanawiasz się, z którego instrumentu finansowego skorzystać, odradzamy każdą z tych opcji. Jeśli jednak już skorzystałeś z któregoś z tych narzędzi i obecnie borykasz się z problemem jego spłaty musisz wiedzieć, że dla naszej Kancelarii oddłużeniowej z Łodzi nie ma znaczenia, którego produktu problem ten dotyczy. Pomożemy Tobie zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu bankowego. I to na wszystkich etapach. Od negocjacji, poprzez restrukturyzację, na obronie procesowej skończywszy. Wystarczy skontaktować się z doradcą z Portalu Dłużnika.
Pożyczka bez zdolności kredytowej pogrąży dłużnika
Pożyczka bez zdolności kredytowej pogrąży dłużnika. Jednak według zapewnień firm pożyczkowych taka pożyczka to pomoc osobie zadłużonej. Czy aby na…
Rolowanie długu to najgorsze co możesz zrobić
Pan Bartłomiej przekonał się, że rolowanie długu, przyczyniło się do wzrostu jego zadłużenia. Z pewnością jak wiele osób, które znalazły…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63 lub (42) 641 30 64
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/