Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

5 sierpnia 2024 przez  - Portal Dłużnika

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Dlaczego to takie ważne?  Dlatego, że pozostawienie nakazu zapłaty bez reakcji ze strony dłużnika może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. W tym uznaniem roszczeń firmy pożyczkowej i egzekucją komorniczą. Nie zwlekaj, dowiedz się jak skutecznie wyeliminować nakaz zapłaty z obrotu prawnego. 

Powód: Ententa Collection Sp. z o.o.
Wartość przedmiotu sporu: 1.308,44 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów

Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

W życiu każdego dłużnika z reguły nadchodzi taki moment, kiedy sprawa trafia do sądu. Dzieje się tak najczęściej wtedy, jeśli nie dokonamy spłaty pożyczki w terminie, a działania windykacyjne – upomnienia, listy – nie przyniosą oczekiwanego skutku. Może to nastąpić po kilku tygodniach, bądź miesiącach od upłynięcia terminu spłaty pożyczki. Warto zauważyć, że termin przedawnienia roszczeń wynikających z umowy kredytu lub pożyczki wynosi 3 lata. Tyle właśnie czasu ma wierzyciel na złożenie sprawy do sądu. Konsekwencją skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego może być nakaz zapłaty. Nakaz zapłaty to orzeczenie sądowe wydane w uproszczonym postępowaniu sądowym. Takiego dokumentu nie możemy pozostawić bez reakcji. Dowiedz się, jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty.

Rodzaje nakazów zapłaty

Istnieją dwa rodzaje nakazów zapłaty. Pierwszy to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Drugi to nakaz uzyskiwany w postępowaniu nakazowym. Bez wątpienia postępowania nakazowe i upominawcze mają wiele cech wspólnych. Jednakowoż różnią się między sobą, przede wszystkim charakterem dowodów, jakie musi przed sądem przedstawić strona powodowa.

Postępowanie upominawcze

Postępowanie to umożliwia szybkie rozpoznanie sprawy. Odbywa się pod nieobecność pozwanego. Sąd z urzędu bada, czy istnieją przesłanki do wydania nakazu zapłaty, niezależnie od wniosku powoda w tej sprawie. Sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeżeli z pozwu wynika, że roszczenie jest bezzasadne albo twierdzenia powoda budzą wątpliwości. Środkiem odwoławczym od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest sprzeciw. Jeśli jesteś osobą zadłużoną, koniecznie dowiedz się, jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty.

Postępowanie nakazowe

Podobnie, jak w przypadku postępowania upominawczego, tak i tutaj posiedzenie odbywa się w trybie niejawnym, bez udziału stron. W postępowaniu tym powód, czyli firma pożyczkowa, musi dołączyć do pozwu dokumenty, które bezwzględnie udowodnią istnienie i wysokość roszczenia. Z postępowania nakazowego mogą zatem skorzystać wierzyciele, którzy dysponują potwierdzeniem istniejącego długu w postaci zaakceptowanego przez dłużnika dokumentu, na przykład oświadczenia o uznaniu długu. Środkiem odwoławczym od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym są zarzuty.

Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty doręczany jest pozwanemu pod adresem wskazanym w pozwie przez wierzyciela. Przesyłkę z nakazem zapłaty należy odebrać z placówki Poczty w terminie 14 dni. Równie ważne jak odbiór listu, jest przekazanie dokumentacji z sądu do Kancelarii Oddłużeniowej. Mecenas przeanalizuje zarzuty wierzyciela i wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty. W konsekwencji nakaz zapłaty zostanie uchylony. Pozostawienie nakazu zapłaty bez reakcji, może zakończyć się uznaniem roszczeń firmy pożyczkowej i egzekucją komorniczą. Dlatego kategorycznie nie należy pozostawiać nakazu zapłaty bez reakcji. Warto podkreślić, że sprzeciw wobec nakazu zapłaty jest najczęściej wykorzystywanym środkiem zaskarżenia w sprawach cywilnych oraz nie podlega opłacie sądowej.


Rejestr dłużników to nic strasznego

Rejestr dłużników to nic strasznego. W Polsce funkcjonuje kilka tego rodzaju rejestrów. Można w nich sprawdzić wysokość  swojego przeterminowanego zadłużenia.…

Dobry doradca finansowy oddłużanie w Łodzi

Dobry doradca finansowy oddłużanie w Łodzi z naszej kancelarii prawnej, pomógł Pani Irminie w sprawie z powództwa Prokura. Istotnie kobieta…


Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63 lub (42) 641 30 64
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget