Co oznacza uprawomocnienie wyroku w sprawie sądowej?

27 lipca 2025 przez  - Portal Dłużnika

Sprawy sądowe dotyczące pożyczek bankowych i parabankowych są dziś powszechne. Wierzyciele kierują sprawy niespłaconych zobowiązań do sądów. Najpierw jest to do e-sąd (EPU) a jeśli to nie przyniesie pożądanego skutku, do sądów rejonowych. Dla osoby zadłużonej kluczowe staje się zrozumienie, na jakim etapie znajduje się sprawa oraz co oznacza uprawomocnienie wyroku i uprawomocnienie nakazu zapłaty. Niezależnie od tego, czy dotyczy to postępowania przed sądem rejonowym, czy mamy do czynienia z nakazem zapłaty z EPU.

Powód: Bank Millennium S.A.
Wartość przedmiotu sporu: 3.209,17 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu

EPU i co oznacza uprawomocnienie wyroku/nakazu zapłaty?

EPU, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, to uproszczona procedura odzyskiwania długów. W Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym nie wydaje się wyroków, a jedynie nakazy zapłaty. Taki nakaz trafia do dłużnika i zawiera informację, że ma on 14 dni na złożenie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, nakaz się uprawomocnia a to może skutkować wszczęciem egzekucji komorniczej. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wiedzieć, co oznacza uprawomocnienie wyroku lub nakazu zapłaty. Gdy sprzeciw zostanie złożony skutecznie i w terminie, nakaz traci moc, a sprawa zostaje umorzona na tym etapie. To daje dłużnikowi czas i możliwość podjęcia dalszych działań. Po skutecznym sprzeciwie należy się spodziewać, że najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, sprawa dotycząca tego zobowiązania trafi do sądu rejonowego.

Co oznacza uprawomocnienie wyroku w sądzie rejonowym

co oznacza uprawomocnienie wyroku

Kiedy sprawa trafia do sądu rejonowego w pierwszej kolejności może zostać wydany nakaz zapłaty, podobnie do sytuacji w EPU. Po wniesieniu skutecznego sprzeciwu sprawa zostaje przekierowana do rozpatrzenia i tutaj już zapadnie wyrok. Może on być zasądzający lub oddalający powództwo. Warto wiedzieć, co oznacza uprawomocnienie wyroku w sądzie rejonowym, bo moment jego uprawomocnienia kończy etap sądowy. Jeśli wyrok zasądza zapłatę na rzecz wierzyciela i żadna ze stron nie wniesie apelacji w terminie, staje się on prawomocny. Od tej chwili wierzyciel może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności i złożyć wniosek do komornika. Z kolei, jeśli wyrok oddala powództwo, oznacza to, że sąd nie przyznał racji firmie pożyczkowej. Wtedy uprawomocnienie wyroku działa na korzyść dłużnika, sprawa zostaje zakończona a dług przestaje istnieć. W przypadku postępowania w sądzie rejonowym najczęściej potrzebna jest już profesjonalne pomoc kancelarii prawnej. Niestety nie wystarczy napisać sprzeciwu na wzorze dokumentu. Tutaj trzeba już podnieść właściwe argumenty i „walczyć” z przeciwnikiem.

Co oznacza uprawomocnienie wyroku zasądzającego?

W takiej sytuacji dłużnik musi być przygotowany na kolejne kroki wierzyciela. Po uprawomocnieniu wyroku wierzyciel może złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a potem skierować sprawę do egzekucji komorniczej. W takim momencie ważne jest, by nie wpadać w panikę, lecz działać. Najlepiej we współpracy z kancelarią, która pomoże wynegocjować ugodę. Jest to bardzo często możliwe, dlatego nie należy ani bać się negocjacji ani „oszczędzać” na współpracy z profesjonalistami. Koszty obsługi komorniczej to dużo większe straty, niż kilkaset złotych zapłacone prawnikowi.


Co robić jeśli komornik wszedł na pensję?

Co robić jeśli komornik wszedł na pensję? To pytanie, które może wywołać wiele stresu i niepewności. W takiej sytuacji kluczowe…

Konkretna pomoc osobom zadłużonym

Konkretna pomoc osobom zadłużonym – jak jej szukać? W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemem zadłużenia. Niezależnie…


Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

co oznacza uprawomocnienie wyroku

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich" Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ok. 80% przyjętych w 2024 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

PRZYDATNE LINKI

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget