Zadłużenie z niespłaconej pożyczki rzadko kończy się na kilku telefonach od windykatora. Gdy nie odpowiadasz na wezwania do zapłaty lub nie udaje się dojść do porozumienia polubownego, sprawa trafia do sądu. Na początku wierzyciel zazwyczaj kieruje sprawę do e-sądu, czyli EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze). Jeśli jednak tam się nie uda sprawa ląduje w sądzie rejonowym. Zapada wyrok, uprawomocnienie wyroku i co dalej? To moment, w którym wiele osób czuje, że wszystko jest już przesądzone. Ale czy rzeczywiście?
Powód: Smart AI Sp. z o.o. Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. k.
Wartość przedmiotu sporu: 3.701,57 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
EPU i nakaz zapłaty

Uprawomocnienie wyroku i co dalej
Pierwszym etapem sądowego dochodzenia należności jest EPU, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. To uproszczona procedura, prowadzona bez udziału stron. Co istotne, w EPU nie zapadają wyroki, a wydawane są nakazy zapłaty. Jeśli nie wniesiesz sprzeciwu w terminie 14 dni, nakaz uprawomocnia się i może być podstawą do wszczęcia egzekucji przez komornika. Właśnie wtedy wiele osób zadaje sobie pytanie: uprawomocnienie wyroku i co dalej? Część osób nie wie nawet, że sprawa toczy się przeciwko nim. Nakazy wysyłane są listem poleconym na adres podany w dokumentacji pożyczkowej, który może być już nieaktualny i możesz nawet nie wiedzieć, że powinieneś wysłać sprzeciw. W konsekwencji dług zostaje „zatwierdzony” i trafia do komornika, nawet jeśli był przedawniony lub naliczony błędnie. Dlatego tak ważne jest, aby reagować natychmiast zanim dojdzie do uprawomocnienia wyroku. Co dalej?
Sąd rejonowy, uprawomocnienie wyroku i co dalej?
Jeśli sprawa nie zakończy się w EPU, to w następnej kolejności trafia do sądu rejonowego. Tam sąd wydaje nakaz zapłaty lub wzywa do odpowiedzi na pozew. Po skutecznym sprzeciwie od nakazu zapłaty, sprawa przekazywana jest do rozpatrzenia. Odbywa się wtedy już postępowanie, z udziałem obudwu stron. W przeciwieństwie do EPU, sąd rejonowy wydaje już wyrok. Taki wyrok może być korzystny dla dłużnika np. gdy sąd uzna roszczenie za niezasadne czy przedawnione. Z drugiej strony, jeśli sąd przyzna rację wierzycielowi, wtedy wyrok staje się podstawą do egzekucji. I znów pojawia się ten moment niepewności kiedy dłużnik zadaje sobie pytanie: uprawomocnienie wyroku i co dalej? Niezależnie od tego, dla której strony wyrok jest korzystny, każda ze stron ma prawo do apelacji po wyroku w I instancji. Jeśli wyrok jest niekorzystny dla Ciebie, to pytanie „uprawomocnienie wyroku i co dalej” powinieneś zadać kancelarii, która zajmuje się Twoimi sprawami. To oni, po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku doradzą Tobie, co robić dalej. Bo być może to jeszcze nie koniec, a jedynie kolejny etap, z którego da się wyjść obronną ręką. Podejmiecie wtedy decyzję o apelacji lub negocjacji ugody ratalnej z wierzycielem.
Efektywny proces oddłużania
Efektywny proces oddłużania z naszą Kancelarią Oddłużeniową ma sens. To coś więcej niż tylko puste słowa. To obietnica, którą składamy…
Ile kosztuje nasz adwokat?
Jak często zastanawialiście się nad pytaniem: ile kosztuje nasz adwokat? Czy to pytanie przychodzi Wam do głowy, kiedy spotykacie się…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

uprawomocnienie wyroku i co dalej