Czy BIK to rejestr dłużników? Z rozmów z naszymi klientami mogłoby się tak wydawać. Często słyszymy od klientów, że zaciągali kolejne pożyczki, bo nie chcieli "trafić" do BIKu za nieterminowe płatności. Musimy Cię zmartwić - do BIK trafiasz nawet, gdy spłacasz zobowiązania terminowo. Zapytasz - jak to? W artykule wszystko wyjaśnimy! Nie taki BIK straszny, jak go malują!
Powód: Rupi Finanse Sp. z o.o.
Wartość przedmiotu sporu: 5.322,50 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
BIK to rejestr dłużników? Obalamy mity!

BIK to rejestr dłużników
BIK - Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi dane o kredytobiorcach. Do BIK nie "trafiasz" za nieterminowe płatności. Jesteś tam zgłaszany za każdym razem, gdy zaciągasz zobowiązanie pożyczkowe. Instytucja ta zbiera dane o wszystkich kredytach i pożyczkach. A każdy bank czy parabank są prawnie zobowiązane do zgłaszania do BIK wszystkich pożyczek. Za każdym razem, gdy zawierasz umowę pożyczki wyrażasz zgodę na udostępnianie tych danych, a później na ich przechowywanie przez określony czas po zamknięciu zobowiązania. Przez cały czas trwania pożyczki banki i parabanki na bieżąco udostępniają do BIK informacje o terminowości płatności. Spóźnisz się jeden dzień - zostanie to odnotowane w BIK. Nie wpłacisz całej raty - taka informacja też się tam znajdzie. Będziesz zalegał złotówkę - to też zostanie tam umieszczone. Tak, można powiedzieć, że BIK to rejestr dłużników. Ale bardziej odpowiednim słowem będzie rejestr pożyczkobiorców i ich historii pożyczkowej.
BIK to rejestr dłużników, pożyczek i nieterminowych płatności. Do czego służy?
Dane o Twojej historii kredytowej i aktualnych zobowiązaniach są udostępniane bankom i parabankom w celu oceny Twojej zdolności kredytowej. W BIK znajdują się też informacje o zapytaniach kredytowych. Za każdym razem, gdy starasz się o pożyczkę i nawet jej nie otrzymasz, ta sytuacja jest odnotowywana. Na podstawie ilości zobowiązań, zapytań i terminowości spłat obliczany jest scoring BIK. Jeśli starasz się o pożyczkę w banku i jej nie otrzymujesz z powodu słabej zdolności kredytowej, weź to sobie do serca i nie pakuj się w pożyczki parabankowe.
Jak długo przechowywane są informacje w BIK?
Za każdym razem udzielasz zgody na przechowywanie informacji w BIK przez określony czas po ustaniu zobowiązania. Może to być 5 lat, 10 a nawet 99 lat. W przypadku terminowych płatności lub tam, gdzie spóźnienia nie przekraczają 30 dni bez problemu można taką zgodę odwołać. Informacje o tym zobowiązaniu zostaną przesunięte wtedy do danych statystycznych, których banki i parabanki już nie widzą, gdy weryfikują Twoją zdolność kredytową. W przypadku dłuższych opóźnień trudno jest taki wpis usunąć, ale nie jest to niemożliwe. BIK to rejestr dłużników i pożyczek i ma służyć bezpiecznemu udzielaniu zobowiązań. Jeśli zależy Ci na wyczyszczeniu BIK a Twoje samodzielne próby nie przynoszą efektów, możesz zwrócić się do firm, które profesjonalnie się tym zajmują.
Czy warto martwić się o BIK, gdy jest się osobą zadłużoną?
Absolutnie nie! Jeśli jesteś w pętli zadłużenia i zaciągasz kolejne zobowiązania tylko po to, by spłacić poprzednie, to jest to droga donikąd. Twoja zdolność kredytowa i tak będzie oceniana na zerowym poziomie. Banki wezmą wtedy pod uwagę ilość zamkniętych zobowiązań i tzw. "zaangażowanie". Twoim priorytetem w takiej sytuacji powinno być wyjście z długów, a nie dobry scoring w BIK. To zawsze można odbudować, jeśli będziesz planować zakup, np. mieszkania. BIK to rejestr dłużników w pewnym sensie, a dla osób w pętli zadłużenia brak zdolności kredytowej jest wręcz zbawieniem. Jeśli sami nie podejmą decyzji o zaprzestaniu zaciągania kolejnych zobowiązań, to zrobi to za nich bank lub parabank, na podstawie danych z BIK.
Sprzeciw od nakazu zapłaty to ochrona przed komornikiem
Sprzeciw od nakazu zapłaty to ochrona przed komornikiem. A Ty, Dłużniku, masz prawo się bronić. Najgorsze, co możesz sobie zrobić,…
Umiejętne oddłużanie konsumentów opanowaliśmy do perfekcji
Najczęściej sądowy nakaz zapłaty, który odbiera pozwany, mobilizuje go do działania. Oczywiście na tym etapie potrzebuje profesjonalnej pomocy prawnej. Bez…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

BIK to rejestr dłużników