Jak w bezpieczny sposób korzystać z kredytów?

2 stycznia 2025 przez  - Portal Dłużnika

Bezpieczne korzystanie z kredytów jest możliwe, jeśli tylko podejdziemy do tematu odpowiedzialnie. Każdy kredyt jest długiem, a każdy kredytobiorca dłużnikiem – należy więc dążyć do tego, by regularnie spłacać kolejne raty zadłużenia, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Sprawdź, jak korzystać z kredytu w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

O czym pamiętać przed wzięciem kredytu?

Przed zaciągnięciem kredytu należy dokonać samodzielnej oceny możliwości spłaty długu, biorąc pod uwagę również taką ewentualność, że w przyszłości nasza sytuacja materialna może się pogorszyć. Wybierając kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, musimy też liczyć się z tym, że rata kredytu w pewnym momencie będzie wyższa, niż zakładaliśmy.

Pozostałe elementy, które należy wziąć pod uwagę:

  • Jaki kredyt wybrać? Rodzaj kredytu dopasuj do aktualnych potrzeb, np. na drobne zakupy może wystarczyć karta kredytowa lub kredyt konsumencki na zakup ratalny. Jeśli chodzi o większe potrzeby, najczęstszym wyborem jest kredyt gotówkowy. Niezależnie od wyboru produktu, należy dokładnie przeanalizować, czy będziemy w stanie wywiązać się z umowy. Dokonywana przez bank ocena zdolności kredytowej nie jest równoznaczna z tym, że dłużnik będzie płacił na czas – to do kredytobiorcy należy obowiązek odpowiedzialnego zarządzania długiem.

  • Jakie są dodatkowe opłaty? Przed zaciągnięciem kredytu sprawdź wszystkie opłaty i obciążenia, które różnią się w zależności od rodzaju kredytu i oferty instytucji finansowej. Przykładowe opłaty to: opłata za rozpatrzenie wniosku, prowizja przygotowawcza, prowizja za gotowość, prowizja od uruchomienia kredytu, prowizja od zaangażowania, opłata za wycenę nieruchomości, koszty ubezpieczenia kredytu, opłata za zmianę waluty kredytu, opłata za wydanie zaświadczenia o spłaconych ratach.
  • Gdzie zaciągnąć kredyt? Wybór odpowiedniego kredytu powinien być przemyślany. Weź pod uwagę nie tylko zaufanie do danej instytucji (np. banku, w którym masz konto), lecz również warunki i opłaty. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych za darmo porównywarek internetowych lub wsparcia doradcy finansowego. Pamiętaj, że warunki umowy można negocjować – w tej sytuacji warto skorzystać z pomocy eksperta.

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to forma kredytu – jest to karta płatnicza z przyznanym limitem kredytowym, co oznacza to, że jej właściciel może wydawać pieniądze, których nie ma, a dopiero po określonym czasie spłacać dług. Korzystanie z karty kredytowej bywa ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie kontrolujemy wydatków. Przed dokonaniem jakiekolwiek zakupu zadaj sobie pytanie, czy będziesz w stanie spłacić zadłużenie w określonym czasie. Warto podejść do posiadania karty kredytowej tak samo, jak do kredytu gotówkowego – unikanie nadmiernego zadłużenia powinno być naszym priorytetem, podobnie jak bieżące monitorowanie zobowiązań finansowych. Karta kredytowa może być pomocnym instrumentem, o ile potrafimy z niej rozsądnie korzystać. Szczególnie niebezpieczne może być posiadanie kilku kart kredytowych i spłacanie jedną kartą zadłużenia powstałego na drugiej – w ten sposób można szybko wpaść w spiralę długów. Płać kartą kredytową tylko wtedy, gdy masz pewność, że spłacisz zadłużenie w terminie. Jeśli boisz się, że wpadniesz w długi, zlikwiduj kartę: jest to sposób na ograniczenie ryzyka zadłużenia.

Jak bezpiecznie korzystać z kredytu gotówkowego lub hipotecznego?

W tym przypadku również obowiązuje złota zasada: przed zaciągnięciem kredytu, przeanalizuj swoją sytuację finansową, by mieć pewność, że będziesz w stanie spłacić kredyt w założonym terminie. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, zwłaszcza że długoterminowe kredyty hipoteczne mają zazwyczaj zmienne oprocentowanie, przez co miesięczny koszt zobowiązania może w pewnym momencie wzrosnąć. Warto jednak pamiętać o regularnej spłacie długu – planowanie spłaty kredytów powinno być priorytetem każdego dłużnika, tuż obok podstawowych zakupów. Najlepiej od razu po wypłacie zrealizować przelew na ratę kredytu, a dopiero później planować dalsze wydatki. Dowiedz się również, czy bank oferuje dodatkowe zabezpieczenia dla kredytobiorców, takie jak polisa od utraty pracy – niektóre instytucje finansowe oferują takie produkty we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi. Staraj się też nie zaciągać kolejnych pożyczek podczas spłaty zobowiązania, a już na pewno nie bierz chwilówki na spłatę kredytu!

Co robić w przypadku nadmiernego zadłużenia?

Może się zdarzyć, że w wyniku trudnej sytuacji nie będziesz w stanie zapłacić raty kredytu w tym i w kolejnym miesiącu. Co zrobić w takim przypadku? Jeśli dużo czasu zajęło Ci budowanie zdolności kredytowej, taka ewentualność może Ci zaszkodzić, nie mówiąc już o tym, że niepłacenie rat kredytowych może się skończyć wizytą komornika. Najlepszym i najmniej inwazyjnym rozwiązaniem są negocjacje z bankiem – w tym celu możesz skorzystać z pomocy naszych prawników, którzy wynegocjują dla Ciebie nowe warunki spłaty (tzw. restrukturyzacja zadłużenia). Nie jest to jedyna dostępna opcja: w przypadku poważnych problemów można ogłosić upadłość konsumencką – jest to jednak ostateczność, którą stosuje się w naprawdę trudnych sytuacjach.

Warto pamiętać, że najgorszą metodą jest unikanie kontaktu z bankiem lub zaciąganie nowej pożyczki na spłatę raty kredytowej. Jeśli potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Oddłużeniowej, skontaktuj się z nami – przeanalizujemy Twoją sytuację, doradzimy najlepsze rozwiązanie, a w razie potrzeby będziemy reprezentować się w kontaktach z bankiem.

Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61; (42) 641 30 62; (42) 641 30 63; (42) 641 30 64, (42) 641 30 65
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget