Na czym polega uprawomocnienie wyroku? W aspekcie prawnym uprowomocnienie się wyroku oznacza brak możliwości odwołania od decyzji sądu. Może się tak stać, gdy prawnik uzna, że wniesienie apelacji od wyroku jest bezpodstawne, lub gdy dłużnik pozostanie bierny. Na przykład nie odbierze korespondencji sądowej bądź schowa otrzymany nakaz zapłaty do szuflady. Uprawomocnienie się wyroku jest wiążące dla każdej ze stron, zarówno dla powoda, jak i pozwanego, a także dla organów niebędących stronami w sprawie. Jak na przykład dla kancelarii komorniczej. Zapoznaj się z zasadami uprawomocnień decyzji wydawanych przez sąd.
Powód: Svea Ekonomi Cyprus Ltd.
Wartość przedmiotu sporu: 1.755,00 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu.
Na czym polega uprawomocnienie wyroku? Bezsprzecznie jest to bardzo ważny element w procedurze sądowej. Uprawomocnienie zamyka bowiem możliwość odwołania się od wyroku sądu. Osoba pozwana nie ma możliwości wniesienia sprzeciwu oraz dalszego dochodzenia swoich praw. Przyjrzyjmy się uprawomocnieniom orzeczeń w zależności od etapu postępowania sądowego.
Uprawomocnienie wyroku w ramach I instancji
Wydawaniem wyroków w ramach I instancji, w sprawach o zapłatę, zajmują się są co do zasady sądy rejonowe. Uprawomocnienie wyroku wydanego w ramach I instancji następuje wtedy, jeśli strony w terminie 7 dni od wydania wyroku nie złożą wniosku o uzasadnienie. Natomiast termin na wniesienie apelacji od decyzji sądu I instancji, wynosi 14 dni. W tym miejscu należy podkreślić, że prawomocność wyroku wydanego w ramach I instancji nie oznacza od razu możliwości wszczęcia postępowanie egzekucyjnego przez komornika. O wydanie klauzuli wykonalności, czyli dokumentu umożliwiającego wszczęcie egzekucji, musi wystąpić powód. Powód to osoba fizyczna lub prawna, która wszczyna postępowanie poprzez wniesienie pozwu. Oczywiście o nadanie klauzuli wykonalności powód występuje tylko wtedy, jeśli wyrok był dla niego korzystny. Już wiesz, na czym polega uprawomocnienie wyroku przez sąd I instancji. Zapoznaj się z pozostałymi przypadkami uprawomocnień.
Uprawomocnienie wyroku w ramach II instancji
Jeżeli mecenas złoży apelację od wyroku I instancji, wówczas na skutek ponownego przeanalizowania argumentacji stron postępowania, sąd wyższej instancji zmieni lub podtrzyma w mocy zaskarżony wyrok. Orzeczenie wydane w ramach II instancji staje się prawomocne w dniu jego ogłoszenia. Jednak i w takiej sytuacji, wyrok zasądzający nie oznacza od razu egzekucji komorniczej. W przypadku wyroku II instancji wierzyciel musi wystąpić, podobnie jak w przypadku wyroku wydanego przez sąd rejonowy, o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Dopiero wówczas organ egzekucyjny będzie mógł podjąć działania zmierzające do wyegzekwowania długu. Jeżeli nadal zastanawiasz się, na czym polega uprawomocnienie się wyroku, zachęcamy do dalszej lektury.
Który sąd nadaje klauzulę wykonalności
No dobrze, wyrok stał się prawomocny, a Ty zastanawiasz się, który sąd i kiedy nada wyrokowi klauzulę wykonalności. Warto wiedzieć, że sądem właściwym do nadania klauzuli wykonalności jest sąd pierwszej instancji. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy akta sprawy nie zostały jeszcze odesłane do sądu rejonowego i znajdują się w sądzie okręgowym. Wtedy nadaniem klauzuli wykonalności zajmie się ten właśnie sąd - sąd okręgowy. W tym miejscu warto wyjaśnić, że sądy okręgowe są sądami l instancji tylko w niektórych kategoriach spraw. Natomiast są zawsze sądami odwoławczymi, czyli sądami II instancji, dla orzeczeń wydanych przez sądy rejonowe w ramach I instancji.
Kancelaria Oddłużeniowa w Łodzi pomoże w każdej sytuacji
Jako Kancelaria oddłużeniowa z ponad 20 letnim stażem doskonale wiemy, jak przytłaczające może być dla naszych Klientów uprawomocnienie się wyroku zasądzającego. Jako specjaliści w swojej dziedzinie wiemy jednak, że istnieją pewne określone sytuacje, w których wznowienie postępowania sądowego, będzie możliwe. Pamiętaj także, że nawet po uprawomocnieniu się niekorzystnego dla Ciebie wyroku i braku podstaw do wznowienia postępowania, nie pozostawimy Cię z problemem samego. W takiej sytuacji nasz zespół doświadczonych negocjatorów podejmie rozmowy z wierzycielem, w celu umożliwienia spłaty wyroku w systemie ratalnym oraz uniknięcia egzekucji komorniczej. Powierz swoje sprawy specjalistom z Portalu Dłużnika. Nie zwlekaj!
Iluzoryczne kredyty bez zdolności kredytowej
Czy iluzoryczne kredyty bez zdolności kredytowej naprawdę istnieją? Dłużnicy, nieświadomi zagrożenia jakie niosą takie kredyty, nagminnie ich poszukują. Czy jednak…
Wierzyciel wnosi pozew o zapłatę a Ty nie wiesz co robić?
Wierzyciel wnosi pozew o zapłatę i domaga się w sądzie od pozwanego zapłaty nie tylko dochodzonego długu. Oczywiście tak jak…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63 lub (42) 641 30 64
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/