Rejestr dłużników to nic strasznego. W Polsce funkcjonuje kilka tego rodzaju rejestrów. Można w nich sprawdzić wysokość swojego przeterminowanego zadłużenia. W praktyce pojęcie "rejestru dłużników" bywa bardzo często wykorzystywane przez firmy windykacyjne. Tylko po to, aby wymusić określone działanie na dłużniku, lub aby go zastraszyć.
Powód: Ententa Collection Sp. z o.o.
Wartość przedmiotu sporu: 6.027,90 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów
Rodzaje rejestrów w Polsce
Przedstawmy pokrótce główne rejestry dłużników funkcjonujące w Polsce.
- Krajowy Rejestr Długów – to pierwsza polska firma prywatna, działająca w formie biura informacji gospodarczej, funkcjonująca od 4 sierpnia 2003. Firma rozpoczęła swą działalność jeszcze przed wejściem w życie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.
- Biuro Informacji Gospodarczej – to instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach. Informacje do tego biura są przekazywane przez podmioty, które zawarły z nim stosowną umowę. Umieszczenie w BIG informacji o nierzetelnym dłużniku może utrudnić mu starania o produkt finansowy.
- Krajowy Rejestr Zadłużonych - to jawny rejestr prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w którym ujawnia się niektóre dane dotyczące osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi. Przedmiotem takiej informacji może być na przykład zadłużenie alimentacyjne albo prowadzona egzekucja sądowa lub administracyjna, umorzona z powodu bezskuteczności.
- Biuro Informacji Kredytowej – Biuro Informacji Kredytowej zostało założone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i banki. To największy w Polsce zbiór danych klientów indywidualnych i przedsiębiorców, którzy w przeszłości zaciągnęli kredyt lub pożyczkę pozabankową. BIK działa w oparciu o zasady określone w Prawie Bankowym. Posiada uprawnienia do przetwarzania danych objętych tajemnicą bankową.
Jak widać rejestr dłużników to nic strasznego. To zbiór pewnych danych historycznych, które są przetwarzane zgodnie z przepisami prawa.
Rejestr dłużników a giełda długów
W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że rejestr dłużników to nie to samo, co giełda długów (inaczej nazywana giełdą wierzytelności). Giełda długów umożliwia bowiem zbycie wierzytelności w drodze przelewu wierzytelności, w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. To właśnie ona najczęściej przewija się w treści sms-ów od firm windykacyjnych.
Nie wyolbrzymiajmy znaczenia rejestru dłużników
Negatywny wpis w rejestrze dłużników może utrudnić lub uniemożliwić osobie zadłużonej ubieganie się o zewnętrzne finansowanie. Jednak to, co na pierwszy rzut oka jest wadą, w dłuższej perspektywie może okazać się zbawieniem. Kolejna pożyczka dla osoby zadłużonej z pewnością bowiem nie wpłynie na poprawę jej sytuacji ekonomicznej. A zatem negatywny wpis w rejestrze dłużników może tak naprawdę uratować dłużnikowi życie. Wpis w rejestrze dłużników to także bardzo popularny argument wykorzystywany przez firmy windykacyjne. Bazują one bowiem na strachu Klienta przed bliżej nieokreślonymi, negatywnymi konsekwencjami braku spłaty pożyczki. Do takich konsekwencji miałby należeć właśnie negatywny wpis w rejestrze dłużników. Na szczęście, po zapoznaniu się z tym artykułem już wiemy, że rejestr dłużników to nic strasznego.
Umorzenie postępowania windykacyjnego jest możliwe
Umorzenie postępowania windykacyjnego jest możliwe, jeśli tylko nie pozostaniesz bierny i będziesz aktywnie uczestniczył w procesie oddłużania. Jednym ze sposobów…
Sprzeciw od nakazu zapłaty to krok w dobrą stronę
Prezentujemy dzisiaj Państwu sprawę z powództwa Alektum Capital. Bez wątpienia tym samym pokazujemy, że sprzeciw od nakazu zapłaty to krok,…
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63 lub (42) 641 30 64
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/