Negocjacje z wierzycielami to jeden z ważnych elementów oddłużania. Wierzyciele bardzo często są otwarci na rozmowy o spłacie długów, dlatego nie warto unikać konfrontacji. Zdajemy sobie sprawę, że nasi Klienci obawiają się samodzielnych negocjacji ze względu na brak znajomości odpowiednich technik, dlatego podejmujemy się prowadzenia negocjacji w imieniu dłużników. Rozmowy z wierzycielami możesz więc powierzyć doświadczonej kancelarii oddłużeniowej, która prowadzi skuteczne negocjacje finansowe i działa na korzyść dłużnika. Sprawdź, jakie strategie wykorzystujemy w kontaktach z wierzycielami.
5 podstawowych strategii negocjacyjnych
Strategie negocjacyjne wykorzystuje się w zależności od kontekstu i celów, jakie chcemy osiągnąć. Podstawowe strategie stosowane w trakcie negocjacji to:
- Unikanie – strategia polega na unikaniu konfliktów, omijaniu trudnych kwestii i czekaniu, aż sytuacja sama się rozwiąże. W negocjacjach z wierzycielami ta strategia przynosi najmniej korzyści.
- Łagodzenie – opiera się na łagodzeniu konfliktu i dążeniu do współpracy. Negocjator przedstawia trudną sytuację Klienta, pobudzając empatię drugiej strony.
- Kompromis – w celu osiągnięcia porozumienia obie strony idą na ustępstwa, szukając tzw. złotego środka, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich.
- Dominacja – jedna strona narzuca drugiej swoje warunki. W przypadku negocjacji z wierzycielami dominacja może być stosowana jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z bezprawną windykacją należności.
- Współpraca – ma na celu wspólne wypracowanie kompromisu. Strategia polega na gotowości do kooperacji, zrozumieniu sytuacji Klienta i budowaniu zaufania.
Podczas rozmowy z wierzycielem negocjator stosuje wybrane strategie, dopasowując je do aktualnej sytuacji. W większości przypadków w trakcie jednej konwersacji wykorzystywane są różne metody, które doświadczony negocjator potrafi umiejętnie stosować w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.
Jakie techniki stosujemy podczas rozmowy o spłacie długów?
Celem negocjacji jest osiągnięcie ugody, która jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy wypracujemy sytuację win-win, a więc, gdy obie strony odniosą korzyści. Rozmowy o spłacie długów mogą być czasochłonne, jednak nie poddajemy się, dopóki nie osiągniemy oczekiwanego rezultatu. Oczywiście nie w każdym przypadku udaje nam się wypracować najkorzystniejsze rozwiązanie, jednak podjęcie kroków w celu oddłużenia Klienta zawsze ma sens.
W trakcie negocjacji wykorzystujemy też skuteczne techniki, takie jak:
- technika „połowy drogi” – polega na znalezieniu kompromisu, który w pewnym stopniu zadowoli obie strony,
- wysoka oferta początkowa – atrakcyjna propozycja, którą poddajemy dalszym negocjacjom w trakcie rozmowy,
- pytania otwarte i aktywne słuchanie – sprzyjają zdobywaniu informacji i aktywnej komunikacji,
- dodatkowe korzyści – przedstawiamy korzyści, jakie wierzyciel może uzyskać, zgadzając się na naszą ofertę (np. uniknięcie sprawy w sądzie, odzyskanie długu w nieco dłuższym czasie).
Rozmowy z wierzycielami wymagają nie tylko znajomości strategii i technik negocjacyjnych, lecz również dokładnej analizy sytuacji Klienta. Przed przystąpieniem do negocjacji niezbędne jest więc ułożenie planu dopasowanego do indywidualnej sytuacji dłużnika.
Jakie mogą być efekty negocjacji z wierzycielem?
Celem negocjacji jest przede wszystkim zawarcie ugody z wierzycielem, która może polegać na przykład na zmianie warunków umowy (tzw. restrukturyzacji umowy). W wielu przypadkach jesteśmy w stanie wynegocjować dla naszych Klientów wydłużenie czasu spłaty kredytu i zmniejszenie wysokości comiesięcznych rat. Warto wiedzieć, że negocjacje z wierzycielami są możliwe nawet wtedy, gdy dług trafi już do egzekucji komorniczej. Może się tak zdarzyć, gdy dłużnik nie podejmie żadnych działań po odebraniu nakazu zapłaty, czyli nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty, który może skutkować ograniczeniem lub nawet całkowitym oddaleniem powództwa. W takiej sytuacji sprawa najpewniej trafi do komornika, który rozpocznie egzekucję. Na tym etapie wciąż możemy podjąć odpowiednie działania mające na celu wstrzymanie egzekucji, a następnie rozpocząć negocjowanie ugody.
Negocjacje z wierzycielami to sposób na:
- zawarcie ugody z wierzycielem,
- wydłużenie czasu spłaty kredytu,
- zmniejszenie wysokości rat,
- obniżenie odsetek,
- wstrzymanie egzekucji komorniczej,
- uniknięcie sprawy w sądzie,
- redukcję stresu związanego z zadłużeniem.
Czy negocjacje z wierzycielami mają sens?
Tzw. targowanie się z wierzycielami to jedna z najskuteczniejszych metod oddłużeniowych – w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju chwilówek dla zadłużonych, które tylko odwlekają spłatę długu. Dłużnicy bardzo często boją się kontaktu z wierzycielami, przez co tylko pogarszają swoją sytuację. Warto jednak wiedzieć, że banki i firmy pożyczkowe są z reguły otwarte na negocjacje, gdyż w ten sposób mogą odzyskać pieniądze.
Zadłużenie i negocjacje idą ze sobą w parze – rozmowy z wierzycielami warto prowadzić ze wsparciem profesjonalnego prawnika oddłużeniowego, który zna skuteczne strategie negocjacyjne, potrafi znaleźć dobre argumenty i nie ulega emocjom. Jeśli chcesz negocjować z bankiem, firmą pożyczkową lub firmą windykacyjną, skontaktuj się z nami. Zapoznamy się z Twoją sprawą, przeanalizujemy dokumenty i przygotujemy propozycję, którą przedstawimy wierzycielowi. Współpraca z wierzycielami to sposób na uniknięcie sprawy w sądzie i otrzymanie lepszych warunków spłaty zadłużenia!