Kim jest komornik a kim windykator? Wyjaśniamy

Kim jest komornik a kim windykator? Parabanki i banki to wierzyciele, od których bardzo często w dzisiejszych czasach pożyczamy pieniądze. Stajemy się wtedy ich dłużnikami. Każdy wierzyciel ma wiele możliwości, aby wyegzekwować od nas swoje pieniądze w momencie, kiedy przestajemy im płacić.

Zacznijmy od początku

Na samym początku zazwyczaj działają sami. Posiadają swoje mniejsze lub też większe działy należności, zwane bardzo często również działami windykacji. Dodatkowo działają również z pomocą zewnętrznych firm windykacyjnych, jak np. For-Net (bardzo często z usług tej firmy korzysta BNP Paribas), Kancelarii Windykacyjnych np. Koksztys (Velo Bank lubi zlecać im swoje sprawy) oraz wiele innych. Można tutaj wymienić ich bardzo dużo. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z windykatorem terenowym. Niemniej jednak sporo dziwnych tworów, jak parabanki wysyłają do dłużników smsy „windykator terenowy już jedzie”, „dzisiaj w godzinach 12:00-16:00 można spodziewać się wizyty windykatora terenowego”. Jedzie i nie dojeżdża bo zazwyczaj taki windykator terenowy to windykator terenowy widmo. Z bankami bywa różnie. Potrafią zostawić wizytówkę w skrzynce lub dzwonić i próbować się dogadać.

Pamiętajmy, że na tapecie może pojawić się również komornik, ale do niego długa droga. Jako Kancelaria robimy wszystko, aby nasi Klienci z komornikiem do czynienia nie mieli. Komornik pojawić się może dopiero po nadaniu przez Sąd klauzuli wykonalności prawomocnemu orzeczeniu, a zanim to nastąpi istnieje szereg możliwości obrony. Niemniej jednak, aby każdy z Was mógł spać spokojnie, postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy windykatorem a komornikiem.

Kim jest komornik a kim windykator?

Zakres samych działań komornika jest dość szeroki i szczegółowo opisanych w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji oraz innych aktach prawnych.

Do jego czynności należą między innymi:

  • Egzekucja w drodze przymusu np. z wynagrodzenia;
  • Przeprowadzenie licytacji - chodzi tutaj głównie o nieruchomości i ruchomości, jakie posiada dłużnik;
  • Wykonywanie orzeczeń sądu oraz innych tytułów z klauzulą wykonalności;
  • Poszukiwanie majątku dłużnika;
  • Poszukiwanie źródeł dochodów dłużnika;
  • Zabezpieczenie spadku.

Komornik aby mógł wszcząć jakiekolwiek działania musi mieć tytuł z nadaną klauzulą wykonalności przez Sąd.

Jakie uprawnienia ma z kolei windykator?

Cel działania zarówno komornika, jak i windykatora jest taki sam, czyli ich zadaniem jest wyegzekwować dług i przekazać go wierzycielowi. Windykator nie posiada jednak takich uprawnień, jakie posiada komornik. Zarówno w teorii, jak i w praktyce jego uprawnienia są bardzo ograniczone, w zasadzie żadne.

Zaliczyć do nich możemy między innymi:

  • Tworzenie wezwań do zapłaty i wysyłanie ich do dłużnika. Skrzynka na listy może być przepełniona, a firmy windykacyjne zazwyczaj do każdego wysłanego listu Pocztą Polską doliczają do całości długu jeszcze koszta windykacyjne;
  • Wezwania do zapłaty telefoniczne oraz e-mailowe;
  • Kierowanie spraw do Sądu i reprezentowanie wierzyciela podczas rozpraw sądowych. Oczywiście najpierw musi być udzielone mu odpowiednie pełnomocnictwo;
  • Negocjowanie z dłużnikiem spłaty zadłużenia. Najczęściej dłużnik męczony jest o tzw. promise to pay date, czyli obiecaną datę spłaty zadłużenia. Być może wtedy windykator trochę odpuści i będzie czekać na magiczny obiecany dzień spłaty aby sprawdzić, czy oby na pewno pieniądze na konto wierzyciela wpłynęły.
Windykator:
  • Nie może nachodzić dłużnika w pracy. Niemniej jednak są tacy, co kochają wydzwaniać do pracodawcy;
  • Nie może straszyć dłużnika i grozić mu wszczęciem postępowania sądowego;
  • Nie może informować rodziny i najbliższych dłużnika o nieuregulowanym zobowiązaniu. Są jednak tacy, co kombinują w ten sposób;
  • Nie może nękać dłużnika telefonami, jak opętany, czy też e-mailami oraz pismami.

Jeśli jednak windykator przesadza i nie działa zgodnie ze swoim zakresem obowiązków, nęka i straszy, a przede wszystkim łamie prawo, można śmiało na niego złożyć skargę do KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) oraz UOKiK (Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji).

Reasumując, komornik i windykator to dwie różne osoby.

Jeśli macie problemy z długami, potrzebujecie profesjonalnego wsparcia i pomocy, jesteśmy do Waszej dyspozycji.


Zobacz: Gdy pozwany odbierze pozew
Zobacz: Kto może być pełnomocnikiem pozwanego?

Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy