Czym jest uprawomocnienie wyroku? Dla osób, które posiadają długi i ich sprawy już dawno temu trafiły do Sądu to niezbyt jasne pojęcie. Nie każdy do końca wie, o co chodzi i co uprawomocnienie wyroku oznacza. Postaramy się krótko wyjaśnić.
Powód: Svea Ekonomi Cyprus Ltd.
Wartość przedmiotu sporu: 4.508,00 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
Czym jest uprawomocnienie wyroku?
Uprawomocnienie wyroku to ustalenie, że od wydanego już orzeczenia nie przysługuje środek odwoławczy. W przypadku wyroku Sądu w sprawie zapłaty np. za pożyczkę oznacza to, że nie można już składać apelacji.
Jakie są zatem powody uprawomocnienia się wyroku? Pierwszy z nich to wyrok Sądu II Instancji, czyli Sądu Okręgowego – najczęściej spotykamy. Drugi z nich to niestety „przegapienie” sprawy i brak złożenia w odpowiednim czasie skutecznego odwołania od wcześniejszego wyroku.
Kancelaria Oddłużeniowa w Łodzi zawsze działa na czas
Wiemy, jak bardzo duże znaczenie dla dobra naszych Klientów ma czas. Wiemy również, że czas płynie szybko i nie możemy zwlekać. Dlatego zanim wyrok się uprawomocni, Klienci zaraz po otrzymaniu wyroku z Sądu powinni się do nas skierować abyśmy złożyli na czas apelację. Należy pamiętać, że po wyroku Sądu zarówno strona pozwana, jak i powodowa mogą złożyć apelację od wydanego orzeczenia. Jeśli odwołanie (apelacja) będzie skuteczna, to wyrok się nie uprawomocni.
Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie apelacji do Sądu, musimy wcześniej zawnioskować o uzasadnienie wcześniej wydanego wyroku. Na zawnioskowanie o uzasadnienie wyroku mamy tylko tydzień. Opłata za wydanie takiego uzasadnienia wynosi 100 zł.
Wyrok Sądu Rejonowego niekorzystny dla naszego Klienta. Co robimy dalej? Walczymy!
W przypadku naszego Klienta, wyrok Sądu I Instancji – Sądu Rejonowego był na jego niekorzyść. Mieliśmy tydzień czasu i wystąpiliśmy z wnioskiem o uzasadnienie wyroku. Po otrzymaniu uzasadnienia, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że Sąd Rejonowy chyba lekko przesadził i zdecydowaliśmy się na wniesienie apelacji merytorycznej. Na wniesienie takiej apelacji są 2 tygodnie. Każda apelacja zarówno merytoryczna, jak i osobista musi być bardzo dokładnie skonstruowana. Co w niej powinno się znaleźć? Przede wszystkim, szereg zarzutów przeciwko orzeczeniu Sądu I Instancji, czyli Sądu Rejonowego oraz wskazanie odpowiednich zarzutów procesowych. Jeśli apelacja nie będzie bardzo dokładna i dobrze uargumentowana na jej skuteczność nie ma co absolutnie liczyć. Wtedy Sąd II Instancji – Sąd Okręgowy ją odrzuci i nastąpi uprawomocnienie wyroku a tego przecież nie chcemy. Absolutnie do szczęścia nie jest nam to potrzebne.
Udało się! Sąd II Instancji nie odrzucił naszej apelacji. Wyrok się nie uprawomocnił. Temat możemy zamknąć bo od wyroku Sądu II Instancji powód nie mógł się już odwołać. Nasz Klient ma już jeden problem z głowy a my możemy pomóc mu zamknąć stary rozdział książki z jego życia i cieszymy się razem z nim. Warto korzystać z pomocy doświadczonych prawników w zakresie oddłużania? Oczywiście, że tak bo prawnik od spraw długów wie doskonale, na co zwrócić uwagę i jak walczyć o dobro Klienta.
Zobacz: Najskuteczniejsza antywindykacja Łódź i oddalony pozew mBanku
Zobacz też: Umorzenie postępowania windykacyjnego
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: (42) 641 30 61 lub (42) 641 30 62 lub (42) 641 30 63
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/
Inna wygrana z Svea: