Zarzut braku legitymacji czynnej procesowej powoda

Często zadajecie nam pytania, jakie dokładnie zarzuty podnosimy w sprzeciwach od nakazów zapłaty, czy innych pismach procesowych, broniąc rzekomych dłużników. W zależności od rodzaju sprawy, tego, czy powództwo wytoczył podmiot pierwotny, czy wtórny, zarzuty mogą się różnić. Na pewno w przypadku spraw wytoczonych przez fundusze, czy ogólnie podmioty wtórne, ilość przysługujących zarzutów jest zdecydowanie większa, a takim pierwszym, można powiedzieć podstawowym i najczęściej się powtarzającym, jest zarzut braku legitymacji czynnej procesowej powoda, który dziś postaramy się szybko omówić.

Czym jest legitymacja procesowa?

Ogólnie rzecz ujmując legitymacja procesowa, to uprawnienie do występowania w danej sprawie, jako powód lub strona pozwana. Tu rozróżniamy dwa rodzaje legitymacji. Pierwsza, legitymacja procesowa czynna, to ogólnie rzecz ujmując uprawnienie do pozywania np. o zapłatę, czyli występowania w procesie w charakterze powoda. Druga to natomiast legitymacja bierna, która dotyczy już bezpośrednio strony pozwanej.

Zarzut braku legitymacji czynnej procesowej powoda

Dlaczego brak legitymacji czynnej procesowej powoda ma tak istotne znaczenie dla sprawy? Powód w toku procesu musi udowodnić, że przysługuje mu uprawnienie, do występowania w procesie w charakterze strony pozywającej. Może to zrobić na wiele sposobów np. umową cesji przelewu wierzytelności, wykazując, że nabył ten konkretny dług, wobec tej konkretnej pozwany, czy pozwanego. Ważne, że dochodzenie takiego roszczenia przez powoda, nie może się opierać na domniemaniu, czy na oświadczeniach przez niego składanych.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Często na podstawie przedłożonej dokumentacji np. umowy ramowej przelewu wierzytelności oraz załączników w postaci np. umów, tabel, wydruków, potwierdzeń, nie można z całą pewnością ustalić, że przelewem wierzytelności objęto wierzytelność dochodzoną pozwem od konkretnej osoby, a tym samym, że powodowi przysługuje legitymacja czynna. Nie można przyjąć, że powód nabył dochodzony dług skutecznie. Podobnie, gdy załączniki nie zostały prawidłowo podpisane, ani też poświadczone, przez osoby uprawnione, czy to po stronie powoda, czy pełnomocnika profesjonalnego. Podobnie sprawa się ma w przypadku, gdy rzekoma umowa cesji zawiera np. zapis, z którego wynika, że przeniesienie wierzytelności zachodzi dopiero w przypadku dokonania zapłaty ustalonej umową kwoty, a w aktach sprawy takiego potwierdzenia nie ma. W takiej sytuacji, gdy w sprawie zachodzi wiele nieścisłości, błędów i braków, pełnomocnik pozwanego powinien podnieść zarzut braku legitymacji czynnej procesowej, a powództwo powinno zostać bez dwóch zdań oddalone w całości.

Wygrane z podmiotami skupującymi długi możesz zobaczyć tutaj: https://portal-dluznika.pl/category/firmy-windykacyjne-fundusze-nsfiz/

Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:

Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/

Co to jest legitymacja czynna procesowa? Co oznacza zarzut braku legitymacji czynnej procesowej? Dziś krótki wpis o tym jak wygrywamy kolejne sprawy w sądach

Zarzut braku legitymacji czynnej procesowej

Kancelaria Oddłużeniowa

KONTAKT

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00

 

Zadzwoń do nas:

(42) 641 30 61

(42) 641 30 62

(42) 641 30 63

(42) 641 30 64

(42) 641 30 65

 

Napisz do nas:

pomoc@portal-dluznika.pl

O NAS

Portal Dłużnika to Kancelaria Oddłużeniowa z siedzibą w Łodzi. Jej założyciel, Łukasz Białkowski w branży oddłużeniowej działa od ponad 20 lat.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych na tym rynku wskazywał kierunki i możliwości. Więcej o tym, jak to się wszystko zaczęło, można przeczytać choćby w Gazecie Wyborczej.

Kancelaria Oddłużeniowa Łukasza Białkowskiego specjalizuje się zarówno w oddłużaniu konsumentów, jak i przedsiębiorców z terenu całego kraju – od negocjacji ugodowych z wierzycielami, przez wnioski upadłościowe, reprezentację procesową w sprawach o zapłatę, po postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w procesie oddłużania przedsiębiorców.

"W Zespole mamy aż trzech doktorantów WPiA UŁ i wykładowcę akademickiego. Nasi Klienci mogą spać spokojnie, dbamy o nich"    Ł. Białkowski

Prężnie działamy także w sprawach odzyskowych. Dochodzimy nienależnie dokonanych wpłat z tyt. przedłużeń, refinansowań, nienależnie poniesionych kosztów pożyczek i kredytów.

Jesteśmy skuteczni! Ponad 80% przyjętych w 2023 roku spraw zakończyło się korzystnie dla naszych Klientów.

Masz problem z długami? A może chcesz odzyskać swoje pieniądze? Odezwij się!

ARCHIWUM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Pagelike Widget
Inne sprawy