Pani Iwona została poinformowana przez fundusz sekurytyzacyjny Debito, że ten kupił jej zobowiązanie od jednej z firm pożyczkowych. Kobieta nie miała o tym pojęcia. Zanim jeszcze sprawa trafiła do sądu, postanowiła zasięgnąć języka w naszej kancelarii oddłużeniowej Portal Dłużnika. Po konsultacji prawnej, której jej udzieliliśmy, uzyskała pełną jasność sytuacji. Zgodnie z naszymi zaleceniami, pozostało jej czekać na nakaz zapłaty i wówczas ponownie się do nas odezwać. Kiedy już sąd wydał orzeczenie, pozwana przez Debito o zapłatę 14.497.40 zł, natychmiast przekazała naszym mecenasom swoje oddłużanie. A oni tak profesjonalnie zadziałali w tym sporze, że sąd wydał wyrok oddalający w całości powództwo. Cesja do Debito NSFIZ okazała się prawdziwym prezentem od losu.
Powód: Debito NSFIZ
Wartość przedmiotu sporu: 14.497,40 zł
Zadanie: Sprzeciw od nakazu zapłaty, obrona procesowa
Uzyskany efekt: Powództwo oddalone w całości, brak odsetek, brak kosztów procesu
Wierzyciel wtórny po sfinalizowaniu cesji przejmuje na siebie obowiązki wykazania nabycia i wysokości roszczenia
Zapamiętajmy, że dokumentem, który upoważnia inny podmiot niż nasz pożyczkodawca do pozwania dłużnika o zapłatę długu, jest cesja. To na jej podstawie kupujący wierzytelność, staje się tak zwanym wierzycielem wtórnym. Przejmuje na siebie odpowiedzialność wykazania w sądzie po pierwsze tego, że zgodnie z prawem dokonał zakupu długu i może dochodzić procesowo jego zapłaty, a po drugie musi także udowodnić, że zobowiązanie w ogóle istnieje i przedstawić dokumenty potwierdzające jego wysokość. Nie ma tutaj miejsca na dowolne interpretowanie prawa. Zasady są jednakowe dla wszystkich wnoszących pozwy o zapłatę, a cesjonariuszowi (wierzycielowi wtórnemu) dochodzi jeszcze jeden istotny aspekt, czyli wykazanie, że cesja spełnia wszystkie wymogi określone prawem. A, że bywa z tym różnie, dlatego tak wiele pozwów od funduszy sekurytyzacyjnych po działaniach podejmowanych przez naszych specjalistów w oddłużaniu, upada w sądach.
Cesja do Debito NSFIZ i sprawa w sądzie
Wykazaliśmy błędy w cesji i dlatego stało się oczywiste, że Debito NSFIZ nie miał prawa dochodzić od naszej Klientki zapłaty długu. Sąd oddalił powództwo funduszu.
Jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz:
Telefon: +48 881 201 160
Email: pomoc@portal-dluznika.pl
Nasz profil na Facebooku: https://web.facebook.com/portaldluznika/