Eques Investment TFI SA to firma prowadząca działalność w zakresie tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi. W rodzinie Eques znajdują się następujące fundusze wierzytelności:
- Eques Debitum FIZ Niestandaryzowany Fundusz Wierzytelności – istnieje od 2012 roku i nabywa wierzytelności głównie od banków, firm pożyczkowych, firm telekomunikacyjnych i innych przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Zakup wierzytelności odbywa się w drodze przetargów, zakupów bezpośrednich lub umów ramowych.
- Eques Creditum FIZ Niestandaryzowany Fundusz Wierzytelności – istnieje od 2014 roku, nabywając wierzytelności przede wszystkim od firm pożyczkowych na podstawie umów ramowych.
- Eques Pożyczek Dywidendowy FIZ Niestandaryzowany Fundusz Wierzytelności – istnieje od 2019 roku i nabywa wierzytelności głównie od firm pożyczkowych na podstawie umów ramowych.
Klienci Portalu Dłużnika dość często mają do czynienia z funduszami Eques, co sprawia, że bardzo dobrze znamy tego konkurenta. Jeśli otrzymasz wezwanie do zapłaty lub sądowy nakaz zapłaty Eques, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci podjąć skuteczne kroki w walce o Twoje finanse!
Czym jest cesja wierzytelności?
Cesją wierzytelności nazywamy umowę, której zawarcie pozwala przenieść wierzytelność na inny podmiot. Cesję wierzytelności reguluje art. 509 kodeksu cywilnego, który zezwala na legalne przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Umowę cesji zawierają dwie strony: cedent (np. firma pożyczkowa sprzedająca dług) i cesjonariusz (Eques). Z chwilą zawarcia umowy cedent zrzeka się praw do wierzytelności, które całkowicie przejmuje cesjonariusz. Od teraz to Eques zarządza długiem i może prowadzić działania windykacyjne. Cesja Eques jest dość częstym zjawiskiem, dlatego warto wiedzieć, że kontakt z tą firmą oznacza przejęcie długu przez wierzyciela wtórnego.
Otrzymałem nakaz zapłaty od Eques – co robić???
Pozew od Eques nie jest równoznaczny z obowiązkiem spłaty wierzyciela. Pamiętaj, że jest to wierzyciel wtórny, który kupił dług poprzez cesję wierzytelności. Sprzedaż długu jest jak najbardziej legalna w Polsce, dlatego bank lub firma pożyczkowa (wierzyciel pierwotny) może sprzedać zadłużenie Eques, który po zawarciu umowy cesji nabywa wszelkie prawa związane z wierzytelnością. Czy to zła wiadomość? Niekoniecznie. W procesie sprzedaży długu może dojść do błędów czy przekazania niekompletnej dokumentacji. W takim przypadku oddłużanie Eques polega na wykazaniu, że wierzyciel wtórny nie ma prawa dochodzić roszczeń.
Jeśli otrzymasz sądowy nakaz zapłaty od Eques, nie panikuj. Nie jest to równoznaczne z obowiązkiem spłaty wierzyciela (wbrew temu, na co wskazuje nazwa pisma). Masz 14 dni na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, dlatego jak najszybciej po odebraniu pozwu skontaktuj się z nami. Przygotujemy rzetelny sprzeciw i zajmiemy się Twoją sprawą. W naszej Kancelarii Oddłużeniowej specjalizujemy się w sprawach przeciwko wierzycielom wtórnym, którzy skupują długi od firm pożyczkowych i banków. Mamy za sobą wiele wygranych spraw, dzięki czemu wiemy, czego się spodziewać i gdzie szukać słabych stron przeciwnika. Przygotowujemy sprzeciwy od nakazu zapłaty oraz zapewniamy obronę procesową. Jak pokazują historie naszych Klientów, którzy mieli do czynienia z Eques, jesteśmy w stanie wywalczyć oddalenie powództwa w całości, a także brak odsetek i brak kosztów procesu.
Windykacja Eques – czego NIE robić?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że kontakt ze strony windykatora nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza jeśli nikt Cię nie poinformował o cesji wierzytelności. Cesja Eques sprawia, że to właśnie ta firma staje się nowym wierzycielem i przejmuje wszystkie prawa do wierzytelności. Z zasady dłużnik powinien zostać poinformowany o sprzedaży długu, jednak nie zawsze się tak dzieje. Jeśli więc skontaktuje się z Tobą Eques, oznacza to, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi. Masz wątpliwości, czy zadłużenie w Eques w ogóle istnieje? A może już dawno spłaciłeś dług i nie masz pojęcia, o co chodzi wierzycielowi?
Sprawdź, czego nie robić:
- nie kontaktuj się z Eques, gdyż możesz przez przypadek uznać istnienie długu,
- nie odpowiadaj na wezwania do zapłaty wysyłane na etapie windykacji polubownej,
- nie zaciągaj pożyczki dla zadłużonych, która jedynie obciąży Twój budżet i niekorzystnie wpłynie na stabilność finansową,
- nie ignoruj sądowego nakazu zapłaty – na złożenie sprzeciwu masz tylko 14 dni od dnia doręczenia pozwu,
- nie działaj na własną rękę i nie ulegaj emocjom – zamiast tego skontaktuj się z naszą Kancelarią Oddłużeniową, która zajmie się Twoją sprawą.
A co, jeśli okaże się, że dług w Eques istnieje i nie da się oddalić powództwa? W takiej sytuacji również nie zostawimy Cię bez pomocy, lecz rozpoczniemy negocjacje z wierzycielem wtórnym w celu wypracowania konsensusu. Pamiętaj, że oddłużanie nie ma nic wspólnego z zadłużaniem, dlatego nigdy nie zaciągaj chwilówki na spłatę długu!