Ultimo S.A. to jedna z firm zajmujących się zarządzaniem wierzytelnościami w Polsce, która specjalizuje się w zakupie konsumenckich wierzytelności masowych. Ultimo skupuje wierzytelności z sektora finansowego i pożyczkowego oraz prowadzi windykację przeterminowanych należności. Z firmą Ultimo mieliśmy do czynienia już wiele razy, sporządzając sprzeciwy od nakazu zapłaty dla naszych Klientów oraz reprezentując osoby zadłużone w sądzie.
Inne nazwy firmy, z którymi możesz się spotkać to: Ultimo Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wierzytelności, Ultimo Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Ultimo NSFIZ, Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) S.A. Międzynarodową siedzibą firmy jest Luksemburg, a w Polsce Ultimo działa we Wrocławiu.
Czym jest cesja Ultimo?
Sprzedaż długów do Ultimo NSFIZ nie jest dla nas niczym nowym – to po prostu kolejny fundusz windykacyjny w Polsce, który skupuje długi od firm pożyczkowych i banków. Jest to powszechna i legalna praktyka, a długi można kupować na giełdzie wierzytelności. Sprzedaż długów to dla pożyczkodawców jeden ze sposobów na szybkie odzyskanie gotówki i uniknięcie samodzielnego prowadzenia windykacji. Jest to możliwe poprzez zawarcie umowy cesji, która skutkuje przeniesieniem prawa do długu na inny podmiot (cesjonariusza). Cesja Ultimo oznacza więc, że windykator odkupił dług od pożyczkodawcy i stał się nowym wierzycielem (tzw. wierzycielem wtórnym).
Warto wiedzieć, że poprzedni wierzyciel powinien poinformować dłużnika o zawarciu umowy cesji, choć nie ma takiego obowiązku, dlatego nie martw się, jeśli dostaniesz wezwanie do zapłaty od Ultimo – oznacza to po prostu, że firma, w której zaciągnąłeś pożyczkę, sprzedała Twój dług innemu podmiotowi. Na swojej stronie internetowej Ultimo informuje, że dłużnik otrzyma list o cesji wierzytelności i przejęciu obsługi zadłużenia przez firmę windykacyjną. W takim liście znajdziesz informacje o tym, od kogo zakupiono dług, kto jest nowym wierzycielem i jaka jest wysokość zadłużenia. Dodatkowo Ultimo poinformuje Cię o terminie i dostępnych metodach płatności, konsekwencjach braku spłaty i możliwych formach kontaktu – jednak zamiast kontaktować się z Ultimo, jak najszybciej napisz lub zadzwoń do nas!
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zadłużeni niepokoją się zmianą wierzyciela. W rzeczywistości taka zmiana bywa często prezentem dla dłużnika – proces przenoszenia wierzytelności na inny podmiot wymaga dopełnienia wielu formalności, co oznacza, że łatwo o błąd na korzyść osoby zadłużonej. Często zdarza się też, że windykacja Ultimo jest nieskuteczna, gdyż firma nie dysponuje pełną dokumentacją lub niesłusznie domaga się spłaty długu. Warto więc przekazać sprawę naszej Kancelarii Oddłużeniowej – przeanalizujemy dokumenty i sprawdzimy, czy wierzyciel rzeczywiście ma prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy. Prowadzimy oddłużanie Ultimo, korzystając z takich środków, jak sprzeciw od nakazu zapłaty i obrona procesowa, a w wielu przypadkach udaje nam się oddalić powództwo w całości oraz wywalczyć dla Klientów brak odsetek i kosztów procesu.
Otrzymałem nakaz zapłaty od Ultimo – co robić?
Jeśli dostaniesz nakaz zapłaty od Ultimo, zachowaj zimną krew i jak najszybciej skontaktuj się z nami. Najgorsze, co możesz zrobić, to schować pismo do szuflady i starać się o nim zapomnieć. Nawet jeśli uważasz, że pozew Ultimo jest bezzasadny, brak odpowiedzi na nakaz zapłaty może Cię słono kosztować – po upływie 14 dni od dnia doręczenia pozew Ultimo stanie się prawomocny, a windykator może przekazać sprawę do komornika. Ten z kolei ma prawo zająć i sprzedać Twój majątek, by spłacić dług Ultimo.
Co więc należy zrobić? Od otrzymania nakazu zapłaty masz 14 dni na złożenie sprzeciwu. Termin liczony jest od dnia doręczenia pozwu. Najlepiej od razu się z nami skontaktuj – przygotujemy dla Ciebie profesjonalny sprzeciw od nakazu zapłaty i powiemy, co dalej. Jeśli przegapisz 2-tygodniowy termin lub zignorujesz pozew Ultimo, sytuacja może się skomplikować, lecz w takim przypadku również nie zostawimy Cię bez pomocy. Naszym celem jest wykazanie, że zadłużenie w Ultimo nie istnieje, a wierzyciel niesłusznie domaga się spłaty. Jeśli nam się to uda, powództwo zostanie oddalone.
Czy warto kontaktować się z Ultimo?
Sloganem marki Ultimo jest „dogadajmy się”, a wchodząc na stronę internetową firmy, można znaleźć informacje, że Ultimo „pomaga wyjść z długów”. Co więcej, można się z nimi skontaktować na wiele sposobów – telefonicznie, mailowo lub na czacie, a dług można spłacać przez internet, czyli „szybko, bezpiecznie i wygodnie”. Strona Ultimo wygląda bardzo przyjaźnie i zachęca do kontaktu: można wręcz odnieść wrażenie, że Ultimo zajmuje się oddłużaniem i wychodzeniem na prostą.
Jeśli jednak masz wątpliwości co do rzekomego zadłużenia, nie kontaktuj się z Ultimo – w ten sposób możesz przez przypadek uznać istnienie długu! Nie ulegaj też telefonom, mailom i listom ponaglającym do spłaty – zamiast tego, skontaktuj się z nami, przekaż dokumenty do analizy i sprawdź, czy Ultimo ma jakiekolwiek podstawy, by ubiegać się o Twoje pieniądze. Jeśli okaże się, że roszczenie jest zasadne, również możesz skorzystać z naszego wsparcia – rozpoczniemy negocjacje z Ultimo i wypracujemy dla Ciebie najkorzystniejszy plan spłaty.